Dziedzictwo na Bjorndal

Kontynuacja książki "A lasy wiecznie śpiewają". Jest początek XIX wieku, surowa przyroda wywiera ogromny wpływ na postawy bohaterów. Wychowanie i życie nauczyły ich takich zachowań, że w najważniejszych chwilach nie ulegają odruchom serca, nie potrafią okazywać uczuć. Dla mężczyzn najważniejszy jest las. Las, który chroni, żywi, a równocześnie jest bezstronnym słuchaczem ich myśli, radości, cierpień i bólu. Zimą, całkowicie otuleni śniegiem, owiani ostrym wiatrem, który wyje w szczelinach skalnych, hula, tańczy i śpiewa - nabierają sił; latem, kiedy krajobraz rozweselają osiki, jarzębiny i brzozy, które wyglądają zza gałęzi ciemnych drzew iglastych - marzą, podsumowują swoje życie, rozliczają się ze sobą. Z każdej strony książki bije ciepło, szczęście, cierpienie lub tragedia. Przyroda splata się z losem ludzi. I ten las najważniejszy, przeklinany przez kobiety, bo zabiera im mężów, daje im jednak siłę, dzięki której mogą żyć w tych trudnych warunkach. Bardzo dobra książka o życiu i szczęściu oraz trudnościach, jakie trzeba pokonać, aby być człowiekiem. W dalszym tle wojna o panowanie nad Norwegią między Szwecją a Danią oraz czasy wojen napoleońskich. Jest to druga część książki "A lasy wiecznie śpiewają" - obie stanowią całość i koniecznie czytanie trzeba zacząć od tej pierwszej.

Informacje dodatkowe o Dziedzictwo na Bjorndal:

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 1996 (data przybliżona)

Kup książkę Dziedzictwo na Bjorndal

Dziedzictwo na Bjorndal - opinie o książce

Avatar użytkownika - szmaragdova
szmaragdova
Przeczytane:2015-08-07, Ocena: 2, Przeczytałam, 52 książki 2015,
Pokłosie 1 tomu. Nachalne moralizatorstwo, natchnione przemyślenia. Tylko przyroda niezmiennie zachwycająca.
Avatar użytkownika - Shi4
Shi4
Przeczytane:2014-05-29, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 (253) książki w 2014, Audiobooki, Mam, Obyczajowe,
W drugiej części "Lasów" akcja biegnie zdecydowanie wolniej. Młody Dag i jego żona Adelajda pobierają się, rodzą im się dzieci. Niestety los nie oszczędza młodej pary. Ale rodzina musi otrząsnąć się po tragedii, bo życie toczy się dalej. W ten tom wciągnąłem się bardziej niż w poprzedni. Co nie znaczy, że tamten jest zły, lecz tutaj miałam więcej czasu by zżyć się z problemami bohaterów, których w większości poznałam w pierwszym tomie. Wciąż pojawiają się barwne opisy surowej skandynawskiej przyrody.
A lasy wiecznie śpiewają
Trygve Gulbranssen0
Okładka ksiązki - A lasy wiecznie śpiewają

Walka z naturą... Walka o miłość... Walka o szacunek... Na Północy trzeba umieć żyć! W skutej lodem dziewiętnastowiecznej Norwegii ludzie mają twarde...