OPIS KSIĄŻKI:
Okładka - Dzieje mniszek dominikańskich w krajach słowiańskich

Dzieje mniszek dominikańskich w krajach słowiańskich

Wydawnictwo: WAW
Data wydania: 2007
Kategoria: Historyczne
Dodał/a książkę:Wojciech Polak
Pierwsza tak obszerna praca poświęcona dziejom dominikanek w krajach Europy Środkowo-Wschodniej, opracowana z wykorzystaniem obszernej bazy źródłowej, z aparatem przypisów i licznymi ikonografiami. Autor, krakowski badacz i dziennikarz specjalizujący się w dziejach monastycyzmu żeńskiego, pracował nad tekstem kilka lat, wykorzystując całą spuściznę archiwalną, w tym zachowaną w murach dominikańskiej klauzury. Dla badaczy tej tematyki dużą wartość będą miały monografie polskich żeńskich klasztorów mniszek dominikańskich w: Poznaniu, Wrocławiu, Raciborzu, Przemyślu, Sochaczewie, Kamieńcu Podolskim, Lwowie, Krakowie, Piotrkowie Trybunalskim, Świętej Annie, Bełzie, Nowogródku, Górze Kalwarii, Żółkwi, Józefosławie i Radoniach. Niemniej ciekawa będzie lektura opracowań poświęconych konwentom m.in. w: Ołomuńcu, Pradze, Brnie, Trnawie czy Bratysławie. Okazją do wydania publikacji są trwające jeszcze obchody 800-lecia zakonu dominikańskiego. Z tej też okazji książkę wstępem opatrzył Brat Carlos A. Azpiroz Costa OP, Generał Zakonu.
Cień jabłoni