Dziennik 1944-1949. Niewielkie pomieszanie klepek

Data wydania: 2014-09-22
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 978-83-240-3217-4
Dodał/a książkę:czytam
Józef Tischner – przyszły kapłan, filozof, publicysta i autorytet – zaczął prowadzić dziennik jeszcze jako uczeń szkoły podstawowej. Trwała wówczas wojna: dwunastoletni chłopiec opisuje więc przechodzący front, akcje partyzantów, nadzieje i niepokoje mieszkańców Podhala. Potem przychodzą lata powojenne: Tischner zaczyna naukę w gimnazjum w Nowym Targu, a w Polsce instaluje się władza komunistyczna. Obdarzony poczuciem humoru i literackim talentem gimnazjalista kreśli w dzienniku sugestywne portrety profesorów i kolegów z bursy, opisuje swoje pierwsze miłości i religijne rozterki, a jednocześnie portretuje ówczesną rzeczywistość: procesy polityczne, walkę nowych władz z Kościołem i dylematy młodych ludzi, rozdartych między chęcią zdobywania wiedzy a kompromisami, jakie są z tym związane. Ostatnie partie dziennika rejestrują dojrzewanie Tischnera do decyzji o wstąpieniu do seminarium. Zapiski urywają się, gdy decyzja zapada.

Na tle dzienników, wspomnień i autobiografii znanych pisarzy czy aktorów "Dziennik..." Tischnera jest na pewno zjawiskiem wyjątkowym. Niezwykle rzadko mamy bowiem okazję podglądnąć wybitnego filozofa w momencie rodzenia się jego filozoficznych aspiracji i pierwszych intuicji. To znakomity obraz pokolenia, które kształciło się w latach powojennych, a zarazem przejmująca opowieść o młodości, dojrzewaniu, buncie i szukaniu odpowiedzi na ważne pytania.
azetka79 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-09-06, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,czytam regularnie w 2016 roku,
idealna propozycja na każda porę roku
Plewka plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-10-11, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Pewnie niewielu jest takich autorów, którzy jak ksiądz profesor Józef Tischner, mogliby poszczycić się całkowicie CZYTELNYMI notatkami dziennikowymi z okresu, gdy mieli między 13 a 18 lat. Trzeba przyznać, że to chyba największa niespodzianka – czytac nastolatka, który w przyszłości dopiero zostanie księdzem i filozofem i podglądać proces jego duchowego dojrzewania, kreowania własnej tożsamości. Naprawdę wiele można z tej książki wynieść i nauczyć się, bo to jest takie obserwowanie samego życia u jego podszewki, w trakcie tworzenia. Jakie wybory zadecydowały o tym, że Tischner stał się jednym z najwybitniejszych myślicieli swoich czasów? Pewnie jasnych odpowiedzi nie otrzymamy, ale lektura „Dziennika” z lat 1944-1949 bardzo przybliża do poznania prawdy i snucia własnych przypuszczeń. Na pewno wielką rolę odegrali rodzice, ale również pewien ksiądz, który stał się wzorcem do naśladowania dla młodego Józia. Może więc wszyscy jesteśmy trochę naśladowcami kogoś innego? Polecam tę lekturę, z jednej strony po to, by poznać lepiej samego Tischnera, z drugiej zaś – by poprzez jego zapiski bliżej przyjrzeć się samemu sobie i zapytać po prostu: dlaczego jestem taki, jaki jestem? „Dziennik” młodego Tischnera to gwarancja intelektualnej przygody. Zapewniam.
Retret plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-10-01, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
,,Dzienniki” Tishnera to nie tylko wyjątkowa okazja by poznać kapłana nadziei na początku jego duchowej, filozoficznej drogi, ale też idealny materiał do przyjrzenia się okresowi powojnia w Polsce. W podhalańskich okolicznościach przyrody, trzynastoletni Józek przygląda się przemianom Kościoła i ustroju. Dzienniki stanowią wartościowy materiał do analizy zarówno osobowości Tishnera jak i czasów kiedy dorastał.
ukomans plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-10-01, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Tak jak każdy z nas, tak Józef Tishner miał swoją drogę, która doprowadziła go do wielkich odpowiedzi na fundamentalne pytania. Jego umiejętności tworzenia klimatu i opowiadania tworzą, że dzienniki z jego najmłodszych lat żyją w pamięci długo. Co więcej, jego refleksje skłoniły mnie do zastanowienia się nad moją drogą i jej celom. Wartościowa pozycja.
Warwas plusminus Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Chcę przeczytać,
Choć Tishner znany jest z niezwykłego podejścia do życia i ludzi, fundament jego wybitnej osobowości - jego dzieciństwo było dotąd nieznane. Dzięki ,,Dziennikom" możemy dowiedzieć się jak kształtował swój światopogląd, czym inspirował i w kim kochał i z czego naśmiewał. Szkolne kłopoty i troski przeplatane figlami przenoszą w młodzeńczy świat, który wszyscy dobrze znamy, choć o nim zapominamy.
Polka plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-09-25, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Czytając dziennik ks. prof. Józefa Tischnera ma się wrażenie bycia w tym samych miejscach, sytuacjach, co on. Wspomnienia z lat młodości przedstawione są w bardzo opisowy sposób. Wrażenie to potęguje narracja w pierwszej osobie – jak przystało na pamiętnik. Polecam!
Italia plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-09-14, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Najbardziej w dzienniku ujęły mnie historie miłosne, których młody Tischner miał kilka. Te opisy młodzieńczych miłości przyszłego kapłana, pokazały mi, że jego powołanie nie wzięło się z jakiegoś braku, nieumiejętności nawiązywania relacji z kobietami, lecz z prawdziwej miłości do Boga.
Studentka plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-09-11, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Józef Tischner był ważny dla wielu ludzi. Budził zaufanie jako człowiek, inspirował jako filozof, uczył dojrzałej wiary jako kapłan. Choć wcale nie musiało tak być, ponieważ w latach 40. XX wieku, gdy nastoletni wówczas Józek chodził do szkoły podstawowej, a potem do liceum, stanął na rozdrożu egzystencjonalnym. Dziennik ks. prof. Tischnera to historia o młodości, dojrzewaniu i szukaniu odpowiedzi na ważne pytania.
rymierz Linia koment
Przeczytane:2014-11-21, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,