Dziennik Cwaniaczka. Audiobook

Wydawniczy hit ostatnich lat teraz także w wersji audio. „Dziennik cwaniaczka” Jeffa Kinneya to pierwsza część cyklu dla słuchaczy ze starszych klas szkoły podstawowej i gimnazjum.

Pomysłowe, zabawne historyjki to tak naprawdę opowieść o życiu chłopca, który mógłby być ich szkolnym kolegą. Być może to, co opisuje w dużej mierze stanowi współczesną szkolną rzeczywistość.

W „Dzienniku cwaniaczka” usłyszymy o tym, że Greg Heffley właśnie rozpoczął naukę w gimnazjum i postanowił „zadbać o swój wizerunek”. Spowoduje to kilka nieprzewidzianych sytuacji, ale każdy doskonale wie, że to nie takie proste. Rezolutny dzieciak wyjdzie z opresji cało, ale powiedzmy to otwarcie: nie będzie łatwo. Tym bardziej, że jak szybko Greg zauważy, szkoła to prawdziwa sztuka przetrwania, kiedy na jednym korytarzu spotykają się chuderlawi słabeusze i olbrzymy, które niekiedy nawet się golą.

Przezabawna, znakomita seria w wydaniu audio ukazała się w interpretacji Wita Apostolakisa-Gluzińskiego. Posłuchajcie, jak zaczęły się przygody Grega i jego przyjaciół. W wydaniu audio dostępne są również kolejne tomy, między innymi „Przykra prawda” oraz „Biała gorączka”.

Informacje dodatkowe o Dziennik Cwaniaczka. Audiobook:

Dziennik Cwaniaczka. Audiobook - opinie o książce

Avatar użytkownika - wkp
wkp
Przeczytane:2017-04-20, Ocena: 5, Przeczytałem, Mam,
POCZĄTEK CWANIAKOWANIA Niewiele jest humorystycznych serii dla dzieci i młodzieży, które w takim stopniu kupiły moje serce jak ,,Dziennik Cwaniaczka". To w końcu tylko proste, lekkie, zabawne opowiastki, niedługie zresztą - co może w nich być aż tak dobrego? A jednak lektura kolejnych tomów serii potrafiła skutecznie poprawić mi humor i dostarczyć solidnej porcji rozbrajającej zabawy. Po audiobooki pierwszych części sięgnąłem, żeby poznać początki serii i chociaż miałem wiele obaw (o tym poniżej), jak zwykle się nie zawiodłem. Głównym bohaterem ,,Dziennika Cwaniaczka" jest nastoletni Greg Heffley, zaczynający swoją naukę w gimnazjum. Nowa szkoła to nie tyle nowe pozytywy, ile kolejne niebezpieczeństwa, bo kto to widział, żeby młodych i niewyrośniętych uczniów rzucić pomiędzy olbrzymy, którzy już się golą i trudno jest im stawić opór? Greg swoje przeżycia i próby przetrwania w szkolnej dżungli spisuje w dzienniku podarowanym mu przez mamę (miał być dziennik, dostał pamiętnik, ale że pamiętnik to wstyd - nazywa go mianem dziennika), mając nadzieję, że kiedy zostanie sławny, przynajmniej na coś te notatki się przydadzą... I taki właśnie jest Greg. Zarozumiały, naiwny, cwany, choć jednocześnie swoją inteligencję (bo nie mądrość jednak) wykorzystuje do niezbyt szczytnych celów, takich jak choćby jak najgorsze napisanie egzaminu, by wyjść na ucznia, od którego powinno sięmniej wymagać. Na tle takich cech jego mało rozgarnięty, acz wierny przyjaciel Rowley wypada bardzo pozytywnie i staje się najsympatyczniejszą postacią opowieści. Czy Greg doceni jego osobę? To nie takie pewne - podobnie jest z bratem głównego bohatera, on też raczej nigdy nie dostrzeże tego, co w Gregu dobre. Nieważne jednak, co będzie - wyniknie z tego całe mnóstwo dobrej zabawy. Książki pisane przez Jeffa Kinneya w równej mierze składają się z tekstu, jak i rysunków, które nie stanowią tylko i wyłącznie ilustracji dla opisywanych zdarzeń, ale często także je uzupełniają i rozbudowują komiczny potencjał ,,Dziennika...". Dlatego obawiałem się audiobooka na ich podstawie. Jak to wszystko oddać? Jak uchwycić? Można by to zrobić za pomocą efektów dźwiękowych, pójścia bardziejw stronę słuchowiska, niż zwyczajnej formy książek audio, tymczasem powieść czyta jeden tylko lektor (dziecięcy zresztą). A jednak wcale nie brakuje tutaj ilustracji, czy to rozumianych w tradycyjnym tego słowa znaczeniu, czy też tych dźwiękowych. ,,Cwaniaczek" w audiobooku sprawdza się jak w każdej innej wersji i naprawdę wart jest poznania. Zatrzymując się jednak na chwilę przy postaci lektora - Wit Apostolakis-Gluziński radzi sobie naprawdę dobrze. Na początku coś mi zgrzytało, nie do końca jego głos pasował mi do postaci, jednak to była tylko chwila. Doświadczenie w dubbingowaniu postaci filmowych (,,Madagaskar II", ,,Kung Fu Panda") pozwoliło mu dobrze oddać klimat przygód Grega, a książki słucha się wprost znakomicie. I tylko szkoda, że audiobook kończy się tak szybko. Recenzja opublikowana na portalu NTG: https://nietylkogry.pl/post/poczatek-cwaniakowania-recenzja-audiobooka-dziennik-cwaniaczka/

Greg Heffley to tytułowy cwaniaczek, który w swoim dzienniczku opowiada jakie przeżył przygody w ciągu dnia. Ma on dwóch braci - starszego i młodszego oraz przyjaciela, który mieszka nieopodal. Dziennik rozpoczyna się, gdy Greg wkracza do gimnazjum, które jest kolejnym etapem w jego życiu.

Okay, Greg jest okropnym dzieckiem, które kombinuje, nie uczy się na błędach, a co najgorsze, potrafi zwalić winę na przyjaciela. Nie jest dobrym przykładem do naśladowania, ale takiego można go poniekąd polubić.

Historyjki mnie bawiły. Rozterki Grega, jego problemy i pomysły były zabawne. Okay, czasem miałam ochotę potrząsnąć Gregiem by się trochę opamiętał (zdecydowanie Greg jest antybohaterem), jednak na ogół po prostu mnie bawił. Aaa... i przypomniał jak małe (duże dla bohatera) ma się problemy w tym wieku.

Coś mi się wydaje, że sięgnę po następne tomy.