Dziennik panny służącej

Celestyna, służąca z Paryża, przyjeżdża na służbę na prowincję. Podczas pobytu u państwa Lanlaire'ów prowadzi dziennik, w którym pisze o tym, co jej się przytrafia i wspomina pracę w innych domach. Opisuje swoje romanse, dawnych kochanków, śmieszne i tragiczne historie, umizgi ekscentrycznych pracodawców. Pojawia się modny pisarz, obłudny mieszczuch, działacz dobroczynny, zubożały hrabia ożeniony z bogatą parweniuszką, stary fetyszysta czy zblazowany młodzieniec. Celestyna ma niezwykle ostre pióro i znakomity dar obserwacji. I nie zna litości w zdradzaniu tajemnic swoich chlebodawczyń oraz przywar swoich panów zafascynowanych jej urodą.

ULanlaire'ów Celestyna poznaje Józefa - służącego, tyrana, stręczyciela i sadystę. Boi się go, ale jest także nim zafascynowana. Pewnego dnia w lesie zostaje znaleziona zgwałcona i zamordowana dziewczyna - Klarcia. Celestyna domyśla się, kto to mógł zrobić... Tylko czy jej to będzie przeszkadzało?

,,Dziś powiedzielibyśmy, że ta powieść dozwolona jest od lat osiemnastu - nie żeby była szczególnie gorsząca, ale dlatego, że wcześniej trudno uchwycić jej głębsze intencje i docenić ten zgryźliwy humor".

Joanna Żurowska

Informacje dodatkowe o Dziennik panny służącej:

Wydawnictwo: Marginesy
Data wydania: 2015-05-06

Kup książkę Dziennik panny służącej

Dziennik panny służącej - opinie o książce

Avatar użytkownika - atena
atena
Przeczytane:2016-02-22, Ocena: 3, Przeczytałam, 52 książki 2016,
Początek XX wieku, Celestyna - główna bohaterka - po raz kolejny zmienia miejsce zatrudnienia. Po Paryżu, przeniesienie się na prowincję, to prawdziwa degradacja. W swym pamiętniku przedstawia dziwactwa pracodawców, biura pośrednictwa pracy, ubiory - ot całe swe życie (liczne opisy bardzo rozwlekłe). Liczyłam na coś ciekawszego.
Avatar użytkownika - arbuzik_07
arbuzik_07