John Thavis od trzydziestu lat przygląda się mechanizmom działania Watykanu i kurii rzymskiej. W swojej dziennikarskiej karierze odbył niezliczoną ilość nieformalnych rozmów i zakulisowych spotkań z prominentnymi przedstawicielami Stolicy Apostolskiej. Wiedzę czerpie z samego źródła. W „Dzienniku watykańskim” odsłania przed czytelnikami prawdę o centralnej instytucji Kościoła katolickiego. Udowadnia, że rzeczywistość niewiele ma wspólnego z medialnymi doniesieniami, choć bywa równie sensacyjna.

„Niniejsza książka jest dokumentem, nie wytworem wyobraźni. Wydarzenia w niej opisane naprawdę miały miejsce. […] Wszystkie postaci, bardziej i mniej znaczące, są prawdziwe. I chociaż niektóre historie mogą się wydawać lekko surrealistyczne, zapewniam, że żadna nie zrodziła się w mojej wyobraźni – całość stanowi rzetelną kronikę pewnego wycinka czasów na tym najdziwniejszym ze światów.

(fragment wstępu)

Informacje dodatkowe o Dziennik watykański. Serce Kościoła katolickiego od kuchni: władza, ludzie, polityka:

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2015-01-28
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN: 978-83-240-3275-4

Kup książkę Dziennik watykański. Serce Kościoła katolickiego od kuchni: władza, ludzie, polityka

Dziennik watykański. Serce Kościoła katolickiego od kuchni: władza, ludzie, polityka - opinie o książce

Avatar użytkownika - Plewka
Plewka
Przeczytane:2015-02-24, Ocena: 6, Przeczytałem,
„Dzienniki…” to bardzo sensacyjna lektura, w której już na wstępie autor zaznacza, że opowiedziane w niej historie wydarzyły się naprawdę. Zmienia się perspektywa lektury, bo opisywane wydarzenia (np. papieskie pielgrzymki, czy dwa ostatnie pontyfikaty) znamy fragmentarycznie, z relacji mediów i teraz możemy je skonfrontować z opowieścią dziennikarza, który stał wystarczająco blisko. Dzieje się bardzo dużo, w końcu Thavis pracuje w zawodzie już 40 lat. Ja osobiście najbardziej doceniam fragmenty o Janie Pawle II, wiadomo. Ale jest też dużo ciekawych informacji o jego następcy i w ogóle funkcjonowaniu tego całego organizmu, jakim jest Stolica Apostolska. Myślę, że zdecydowanie warto przeczytać tę książkę.
Avatar użytkownika - TresE
TresE
Przeczytane:2015-02-17, Ocena: 6, Przeczytałam,
Szokująca książka pokazująca kulisy funkcjonowania państwa watykańskiego i Kościoła katolickiego. Autor pokazał, jakie relacje panują między pracownikami Stolicy Apostolskiej, a nie należą one do najlepszych. Czytało mi się tę książkę naprawdę świetnie. Napisana jest jak powieść, ale jednocześnie świadomość, że opisane sytuacje miały naprawdę miejsce sprawia, że książka naprawdę wstrząsa. Gorąco polecam, z pewnością jest warta uwagi.
Stolica Apostolska pełna jest wewnętrznych intryg, zakamarków pełnych kurzu i brudu nagromadzonego przez ludzi, dla których nie wiara, a władza jest najważniejsza. Są oczywiście i cisi bohaterowie, którzy starają się umocnić wiarę w Kościół powszechny, ale mają wyjątkowo trudne zadanie. Szczerze i bez ogródek John Thavis otwiera nam drzwi na dwór papieski.
Wstrząsające fakty zza żelaznej kurtyny przykrywającej przez lata Stolicę Apostolską. Nie mogę się pozbierać, zawsze byłem za tym, że to co mass media kreują to zwykłe pomówienia, żeby zdyskredytować Kościół w oczach ludzi. John Thavis otworzył mi oczy i wcale nie jest mi z tym dobrze. Przynajmniej jednak jestem w końcu świadomy tego, co tak naprawdę znaczy Watykan.
Avatar użytkownika - bellagrand
bellagrand
Przeczytane:2015-02-05, Ocena: 6, Przeczytałem,
,,Dziennik watykański" napisany przez wieloletniego korespondenta, który przez około 30 lat lawirował w strukturach Watykanu i wyłudzał - wcale nie bez powodzenia informacje od tamtejszych pracowników (około 3000). Co jest najważniejsze w tej książce to to jak jest napisana. Dynamiczna narracja sprawia, że czyta się ją jak powieść sensacyjną, a ujawnione przez Thavisa fakty niejednokrotnie szokują i pokazują prawdziwe oblicze instytucji jaką jest Kościół. Bardzo polecam
Avatar użytkownika - Mamalea
Mamalea
Przeczytane:2021-01-02, Ocena: 5, Przeczytałam, 12 książek 2021,

Sceptycznie podchodziłam do tej książki, jednak okazało się, że zawiera w sobie całkiem sporo interesujących informacji - niby dotyczących głośnych historii, a jednak podane zostały takie szczegóły, na które nigdzie indziej się nie natknęłam.
Jest o przypadkowych odkryciach archeologicznych podczas budowy parkingu na terenie Watykanu i o związanych z tym kłopotach zarówno natury formalnej, praktycznej, jak i hierarchicznej. Nie brakuje też historii skandalicznych związanych z założycielem Legionu Chrystusa czy opowiadających o, co najmniej niesmacznych, zachowaniach niektórych z wysoko postawionych watykańskich urzędników. Przybliżona jest też postać kontrowersyjnego, ale znakomitego łacinnika - Reginalda Fostera. Nie spodziewałam się, że będę polecać tę książkę, ale jednak - polecam:) Zwłaszcza, że dzięki niej dowiedziałam się o kolejnej interesującej lekturze - Filippo Tamburini "Santi e peccatori"...

Avatar użytkownika - zosia29
zosia29
Przeczytane:2017-07-12, Ocena: 5, Przeczytałam,
Tajemnice watykańskich proroctw. Jak Kościół bada zjawiska nadprzyrodzone
John Thavis0
Okładka ksiązki - Tajemnice watykańskich proroctw. Jak Kościół bada zjawiska nadprzyrodzone

Objawienia, cudowne uzdrowienia, opętania. Wszystkie łączy jedno – trudno je wytłumaczyć, odwołując się wyłącznie do naukowych argumentów...