Okładka książki - Dzienny patrol

Język oryginału:
Tłumaczenie:
Ilustracje:
Dodał/a książkę: EmnildaAmelberga

Książka jest kontynuacją Nocnego patrolu. Na odwieczną walkę Dobra i Zła, Ciemności i Światła, patrzymy tym razem oczami pracowników Dziennego Patrolu. W czasie trudnej, wyczerpującej akcji wiedźma Alicja traci moc. Szef Dziennego Patrolu, były kochanek Alicji, wysyła ją na rekonwalescencję do kurortu, gdzie ma odzyskać utracone siły. W kurorcie wypoczywa przystojny chłopak Igor. Alicja zaczyna się nim interesować i wkrótce wakacyjna przygoda przeradza się w miłość, uczucie dotąd jej nieznane. Igor nie wie, kim jest Alicja, ona zaś nie zdaje sobie sprawy, że Igor nie jest zwykłym śmiertelnikiem... Dramat, jaki rozegra się tego lata, to zaledwie jeden z elementów skomplikowanej układanki, pierwszy etap wielkiej rozgrywki o bardzo wysoką stawkę

Avatar użytkownika - gocha
gocha
Przeczytane:2014-12-01, Przeczytałem, Czytam regularnie w 2014, Mam,

W drugiej części cyklu Łukjanienko oddaje głos Nocnemu Patrolowi. Tym razem oczami sił Ciemności obserwujemy walkę dobra i zła. Narratorką początkowo jest Alicja, wiedźma znana czytelnikom z pierwszej tomu, kiedy to przyszło jej ścierać się z Antonem i na wskutek tej walki straciła swoją moc. Odesłana na rekonwalescencję na prowincję, poznaje tam pewnego młodzieńca i zakochuje się w nim, co okazuje się początkiem tragicznej serii wydarzeń.

Narracja z punktu widzenia kobiety nieco kuleje i czytelnik czuje ulgę, kiedy głos zostaje oddany męskiemu bohaterowi. Alicja pokazuje nam jednak, czym jest bycie częścią Ciemności, działanie wedle własnych pragnień, bez sztucznych ograniczeń i oglądania się na kogokolwiek. Życie bez: „nie wolno” powtarzanego na każdym kroku, bez kagańców nakładanych sobie przez Jasnych każdego dnia. Alicja to Inny, groźny i niebezpieczny, bo pozbawiony skrupułów: Niektórzy uważają, że my, Ciemni, jesteśmy źli. To nieprawda. Jesteśmy tylko sprawiedliwi. Dumni, niezależni i sprawiedliwi. I sami o sobie decydujemy.

Akcja rozwija się zdecydowanie wolniej niż w pierwszej części, początkowo zbyt duża część opowieści poświęcona jest monologom wewnętrznym wiedźmy, niekoniecznie wartym naszej uwagi. Pierwsza opowieść z tomu jest zdecydowanie najsłabsza. Na szczęście kolejne strony wynagradzają to z nawiązką. Ponownie wkraczamy w świat magii i spisków, pojedynków i prób uzyskania przewagi, walki dobra ze złem, tym ciekawszej, że widzianej z tej „drugiej strony”.

Na Dzienny Patrol składają się historie gorzkie i naprawdę smutne, nigdy nie kończące się dobrze. Bohaterowie porozstawiani są na planszach i nieświadomi bycia jedynie pionkami w okrutnej grze: Hesser i Zawulon. Dwa zasadnicze czynniki, od których zależy cała historia (…) Oni rozumieją, co jest grane, I jeden próbuje ograć drugiego. Jak zwykle. Już pierwsza część pokazała, jak umowne są nazwy "Ciemność" i "Jasność", gdy obie strony posługują się takimi samymi środkami w drodze do celu. Dzienny Patrol pokazuje, że to szarość jest tak naprawdę dominująca…

Zaskakujący rozwój akcji to już niemalże znak firmowy Łukjanienki. Do tego należy dodać niejednoznacznych bohaterów i skomplikowane relacje między nimi. Idealnie odmierzona dawka patosu, czarnego humoru i sarkastycznych uwag, a także cięte uwagi sprawiają, że mimo niełatwej tematyki całość czyta się naprawdę dobrze.

Po raz kolejny autorowi udało się stworzyć fascynującą opowieść, pełną niesamowitych istot i świat, w którym odwieczna walka pochłania mnóstwo ofiar po obu stronach. Mroczna, okrutna proza, wciągająca do ostatniej strony.

Link do recenzji
Avatar użytkownika - veronica333
veronica333
Przeczytane:2015-08-01, Ocena: 5, Przeczytałem, 52 książki 2015,
To już druga cześć cyklu Sergieja Łukjanienko. Musze powiedzieć, iż nie jestem zawiedziona. Druga część wciąga równie dobrze jak pierwsza. Widzę, że żadna z historii w tych książkach nigdy nie kończy się dobrze, nawet te lepsze zakończenia maja w sobie ziarnko goryczy. Każda historia wydaje mi się za krótka, niedokończona, zawsze mam nadzieje, że los bohaterów się odwróci, lecz jest on surowy i nieubłagany. Na pewno niedługo sięgnę po następny z tomów.
Avatar użytkownika - nureczka
nureczka
Przeczytane:2015-03-10, Ocena: 6, Przeczytałem, 52 książki 2015,
Druga część kultowego już (przynajmniej u naszych wschodnich sąsiadów) cyklu Siergieja Łukjanienki. Tym razem napisana wspólnie z Władimirem Wasiliewem. To czuć. Nie jest ani lepiej, ani gorzej - po prostu nieco inaczej. To ,,inaczej" można wyczuć na wszystkich płaszczyznach od języka po fabułę. Język. Język Łukjanienki jest wyjątkowo płynny, potoczny (nie mylić z potoczystym) i , w sumie, leksykalnie dość ubogi (są na to dowody w postaci poważnych analiz), autor stosuje krótkie zdania i bardzo dużo dialogów, podczas gdy Wasiliewowi bliżej do języka literackiego - bogatszego, bardziej wyrafinowanego, ale i spowalniającego czytanie. Fabuła. W drugim tomie wyraźna jest zmiana rozłożenia akcentów. W żadnej innej książce Łukjanienki wątek miłosny nie jest tak mocno wyeksponowany. Owszem, ludzie zakochują się, ba!, miłość jest często ich najważniejszą motywację, ale... o tym się nie mówi. To się wie. Wasiliew przemieścił miłość z tła na pierwszy plan. Nie zmienia to faktu, że ,,Dzienny patrol" jest powieścią znakomitą. Lekturą obowiązkową każdego miłośnika fantastyki. I jeszcze drobna uwaga dla tych, którzy zamierzają obejrzeć film, który powstał na podstawie powieści. O ile ,,Nocny patrol" zekranizowano wyśmienicie, o tyle ,,Dzienny patrol" nie dorasta mu do pięt. Do filmu przyłożyli rękę Amerykanie, sypnęli pieniędzmi i w efekcie powstało kolejne, bardzo przeciętne filmidło, pełne pościgów i efektów specjalnych, pozbawione jednak kompletnie atmosfery części pierwszej. Do tego fabuła filmu ma się nijak do powieści, a zakończenie jest po prostu odczapowe!
Avatar użytkownika - gocha
gocha
Przeczytane:2014-12-01, Ocena: 5, Przeczytałem, Czytam regularnie w 2014, Mam,
W drugiej części cyklu Łukjanienko oddaje głos Nocnemu Patrolowi, więc tym razem oczami sił Ciemności obserwujemy walkę dobra i zła. Narratorem początkowo jest Alicja, wiedźma znana czytelnikom z pierwszej tomu, kiedy to przyszło jej ścierać się z Antonem i na wskutek tej walki straciła swoją moc. Odesłana na rekonwalescencję na prowincję, poznaje tam pewnego młodzieńca i zakochuje się w nim, co okazuje się być początkiem tragicznej serii wydarzeń. Na ,,Dzienny Patrol" składają się historie gorzkie i naprawdę smutne, nigdy nie kończące się dobrze. Bohaterowie porozstawiani są na planszach i nieświadomi bycia jedynie pionkami w okrutnej grze: ,,Hesser i Zawulon. Dwa zasadnicze czynniki , od których zależy cała historia (...) Oni rozumieją, co jest grane, I jeden próbuje ograć drugiego. Jak zwykle". Już pierwsza część pokazała, jak umowne są nazwy Ciemność i Jasność, gdy obie strony posługują się takimi samymi środkami w drodze do celu. ,,Dzienny Patrol" pokazuje, że to szarość jest tak naprawdę dominująca...
Avatar użytkownika - AnnaJo
AnnaJo
Przeczytane:2011-04-24, Ocena: 6, Przeczytałem,
Uwielbiam tę serię i polecam każdemu serdecznie ! Łukjanieńko to genialny autor ;)
Avatar użytkownika - Geronimo26
Geronimo26
Przeczytane:2010-08-05, Ocena: 6, Przeczytałem, Mam,
Rewelacja!
Gwiezdny Cień
Siergiej Łukjanienko0
Okładka ksiązki - Gwiezdny Cień

Ciąg dalszy powieści "Zimne błyskotki gwiazd" Piotr Chrumow zdołał powrócić porwanym statkiem z odległej planety Geometrów. To, co tam zobaczył...

Калеки
Siergiej Łukjanienko0
Okładka ksiązki - Калеки

Trzecia część cyklu "Genom"....

Top 5 książek
Złodziejka książek