Dziesięcioletnia rozwódka

Czy to możliwe, by dziesięciolatka była już rozwiedziona? Nazywam się Nadżud. Urodziłam się w jednej z jemeńskich wiosek. Mam dziesięć lat, przynajmniej tak myślę. Pod przymusem rodziców zostałam wydana za mąż za trzykrotnie starszego ode mnie mężczyznę. Byłam bita i wykorzystywana seksualnie. Pewnego dnia, wychodząc po chleb, wsiadłam do autobusu i pojechałam do sądu, gdzie czekałam, aż zechce mnie wysłuchać sędzia... Książka przedstawia prawdziwą historię małej Jemenki, która odważyła się sprzeciwić archaicznym tradycjom swego kraju. Jako pierwsza złożyła pozew o rozwód i wygrała! Odwaga Nadżud, o której pisała międzynarodowa prasa, wzbudziła podziw na całym świecie. Dziewczynka, która z anonimowej ofiary zmieniła się we współczesną bohaterkę, opowiada swoją historię, by zburzyć mur milczenia i zachęcić do walki arabskie dziewczynki znajdujące się w takiej samej sytuacji.

Informacje dodatkowe o Dziesięcioletnia rozwódka:

Wydawnictwo: HACHETTE
Data wydania: 2009-10-14
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN: 978-83-7575-772-9

Kup książkę Dziesięcioletnia rozwódka

Dziesięcioletnia rozwódka - opinie o książce

Avatar użytkownika - izabela81
izabela81
Przeczytane:2014-08-14, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki - 2014,
Jest to autentyczna historia, która rozegrała się w Jemenie. Nadżud za zgodą ojca została wydana za mąż za 30 - latka. Była bita, gwałcona przez swojego męża, którego pierwszy raz zobaczyła w dniu swojego ślubu. Cała rodzina wiedziała o jej cierpieniu, ale nikt jej nie pomógł, bo ojciec nie mógł stracić honoru. Jednak Nadżud nie poddała się. Pewnego dnia wsiada w autobus i jedzie do sądu. Czytając tą książkę nie mogłam uwierzyć, że w XXI wieku 10 - latka może być już żoną? Ale jak widać tak. Dla mnie Europejki jest to niepojęte, ale dla Muzułmanów - owszem. Książka bardzo mną wstrząsnęła i wzruszyła. Dodam, iż w 2008 r. Nadżud została mianowana w Ameryce przez magazyn "GLAMOUR" Kobietą Roku, a pretendowała o to miano m.in z Hillary Clinton i Nicole Kidman.

Spróbujcie sobie wyobrazić, że macie niespełna dziesięć lat i pewnego dnia ktoś ogłasza Wam, że odtąd skończy się beztroski czas zabaw a zacznie dorosłe życie..., że w niedługim czasie poślubicie zupełnie obcą osobę, opuścicie na zawsze rodzinny dom i zamieszkacie z obcym Wam człowiekiem.

Nadżud Ali przeżyła to na własnej skórze. Małżeństwo, niechciany wyjazd z rodzinnej wioski, zamieszkanie z mężem, a także spełnianie małżeńskich obowiązków. A przecież miała tylko dziesięć lat!
Jedynym ratunkiem mógł być tylko sprzeciw wobec tych praktyk... Tylko jak tu się sprzeciwić, kiedy ma się świadomość, że splami się honor rodziny? Jak uciec od męża tyrana?

Książka ta jest historią nie tylko o wielkiej odwadze małej Nadżud, która zdołała się wyrwać z tego piekła, ale też o dużej sile jej czynu, która nie tylko wywołała szum w mediach na całym świecie, ale też stała się bodźcem dla wielu innych młodych dziewczynek przechodzących przez to samo.

Książkę czyta się szybko (głównie ze względu na to, że jest krótka). Opisuje swoje rodzeństwo, ślub ze starszym od siebie mężczyzną, ucieczkę i sędziów, którzy jej pomogli. Mimo, iż czyta się ją szybko to ma ona swoje mniej interesujące fragmenty (opisy sądu, rozprawy oraz późniejszego życia Nadżud). Irytowały mnie niekiedy powtórzenia już wcześniej opisanych stwierdzeń/sytuacji.

Mimo iż jest to przykra historia oparta na faktach to nie wyczerpuje do końca tematu. Czegoś mi zabrakło i pozostał lekki niedosyt.

Avatar użytkownika - ShirinKa
ShirinKa