Opis ksiązki
Kup Teraz

Dziewczyna # 9

Ocena ( 3 osoby )
6.0
Wydawnictwo: Harper Collins
Data wydania: 2014-06-18
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 9788327605757
Liczba stron: 416
Dodał/a książkę:dona
Kovac widział w życiu więcej martwych ciał, niż mógłby zliczyć. Mężczyzn, kobiet i dzieci. Zastrzelonych, zadźganych, uduszonych i śmiertelnie pobitych. Widział ciała świeże i takie, które przez wiele upalnych dni leżały w bagażnikach samochodów. Ale nigdy dotąd nie spotkał się z czymś podobnym... Minneapolis obchodzi Nowy Rok. W tę zimną, świąteczną noc z bagażnika jadącego samochodu na ruchliwą jezdnię wypada młoda kobieta. Czy uderzając w oblodzoną nawierzchnię żyła, czy też nie? Nie wiadomo. Nie wiadomo również, kim była. Zmasakrowana twarz, brak dokumentów i śladów tożsamości uniemożliwiają identyfikację. Jeszcze jedna NN, czyli nazwisko nieznane. Jest dziewiątą bezimienną ofiarą zamordowaną w minionym roku. Detektywi Kovac i Liska z wydziału zabójstw obawiają się, że dziewczyna jest również dziewiątą ofiarą nieuchwytnego seryjnego mordercy, Doca Holidaya. Przemierzając środkowe stany Ameryki, zabójca wybiera ofiary całkiem przypadkowo. Porywa je w jednym mieście i pozbywa się ciał w innym. Jeśli zmasakrowana dziewczyna jest jedną z nich, to znaczy, że wprowadził do swych praktyk makabryczne urozmaicenie... [Harlequin Enterprises, 2014]
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
dayna15 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-08-13, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,z_52 książki 2015 (181),
W noworoczną noc z bagażnika jadącego samochodu wypada dziewczyna wprost pod koła limuzyny. Zszokowany kierowca porównuje ją do zombie, a media podchwytują temat i nadają jej przydomek Zombie Doe. Liska i Kovac prowadzą śledztwo i zauważają liczne podobieństwa do sprawy seryjnego mordercy Doca Holidaya, który porywa młode kobiety w okolicach świąt, maltretuje, a ich ciała podrzuca w innym stanie. Czy Zombie Doe jest 9 ofiarą sadystycznego zabójcy? W tym samym czasie bez śladu znika Gray, koleżanka ze szkoły syna sierżant Liski. Dziewczyna była odrzucana przez rówieśników, a w domu również nie dostawała żadnego wsparcia. Zachowanie matki budzi podejrzenia śledczych. Następnie porwana zostaje młoda dziennikarka relacjonująca sprawę zaginięcia, a później zabójstwa Gray, która okazuje się być dziewczyną z bagażnika. Śledztwo mknie w zastraszającym tempie. Uczniowie ze szkoły Gray ukrywają coś związanego z wieczorem jej zaginięcia.
Od początku czułam, że Gray nie jest ofiarą Doca Holidaya. Morderca jest skrupulatny i działa według ściśle określonego planu, a w tym zabójstwie można dostrzec wściekłość i motywy osobiste. Podejrzewałam znajomych dziewczyny, którzy zastawili na nią zasadzkę lub narzeczonego matki, który wykorzystywał Gray. Rozwiązanie było zaskakujące i mroczne.
Moje pierwsze spotkanie z Tami Hoag przebiegło nadzwyczaj udanie i na pewno sięgnę po kolejne tytuły. Tropy podsuwane są w małych kawałeczkach, które uważny czytelnik może powoli składać w spójną całość. Przyzwoity duet prowadzących śledztwo, między którymi panuje równowaga i wreszcie bez seksualnych podtekstów.
wika9 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-12-11, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,Pożyczone,
Bardzo dobry kryminał, naprawdę wciągający.
Kolejna sprawa Liski i Kovaca, zabójstwo dziewczyny, która przypadkowo, w noc sylwestrową wypada z bagażnika samochodu. Ciało jest tak zmasakrowane, że chciałaby się powiedzieć Zombi.... Kim jest ta kobieta i kto mógł się dopuścić tak bestialskich czynów? Na te pytanie odpowiedzi szuka sympatyczna dwójka detektywów. Akcja nabiera takiego tempa, że czytam i czytam i i nie mogę przestać. Sprawy się komplikują, a Doc Holiday poluje na kolejną ofiarę.
Finał zupełnie nieprzewidywalny.
Podsumowując - gorąco polecam, naprawdę warto.
Alex9 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-08-21, Na półkach: Przeczytałem,

Noworoczny poranek, a raczej jeszcze sylwestrowa noc, cały świat się bawi lub przynajmniej próbuje. Minneapolis nie jest wyjątkiem, także i tutaj, pomimo mrozu i śniegu imprezowe szaleństwo zapanowało. Jednak ktoś ma całkiem inne zajęcie, nie ma w nim miejsca na tłum, nikt nie powinien wiedzieć co się dzieje. Tajemnica jest kluczem, tylko ona pozwoli osiągnąć zamierzony cel. Kiedy wszystko jest już przygotowane wystarczy jedynie zakończyć to, czego się podjęło. Czasem jednak przypadek sprawia, iż sprawy przyjmują całkiem inny obrót.

Policjanci z wydziału zabójstw widzieli dużo, o wiele więcej niż chcieliby, lecz to część ich pracy. Niektórzy twierdzą, że nic już nie może ich zaskoczyć, innego zdania są detektywi Sam Kovac i Nikki Liska. Oboje wiedzą, iż jeszcze nieraz zostaną zaskoczeni przez zbrodniarzy, ale na razie co innego ich zajmuje. Seria zbrodni autorstwa Doca Holliday`a. Takim mianem "ochrzczono" seryjnego mordercę, jaki od prawie roku terroryzuje środkowe stany Ameryki. Już osiem kobiet stało się ofiarami, a policja nadal nie natrafiła na jego ślad. Porwanie w jednym mieście, ciało odnalezione w innym i co jakiś czas scenariusz powtarza się. Wezwanie, we wczesnych godzinach Nowego Roku, do wypadku jaki zdarzył się na jednej z głównych ulic Minneapolis okazuje się czymś więcej niż jedynie kolizją drogową. Młoda kobieta zginęła gdy wypadła z samochodu lub też już była martwa w tym momencie. Jedno jest pewne od razu - większość jej obrażeń powstała wcześniej, a skala okrucieństwa przypomina to znane z dochodzenia dotyczącego nieuchwytnego Holliday`a. Jak doszło do tej zbrodni, kim jest ofiara i czy jest na numerem dziewiątym na liście mordercy? Nikki i Sam tym razem widzą szansę na przyśpieszenie w śledztwie, a kluczem jest nieznana dziewczyna, lecz czy na pewno? Może za duże nadzieje są pokładane w ostatnim przypadku? Jednak czasu nie wolno tracić, szczególnie, że wiadomo, iż morderca uderzy znowu, tego wszyscy chcą uniknąć.

Detektyw Liska jest silna i to nie tylko w pracy, w domu czekają na nią dwaj chłopcy i jako ich matka chce im zapewnić szczęśliwe dzieciństwo. Z drugiej strony jej praca uświadamia ją codzienniie ile niebezpieczeństw im zagraża, a ostatnia ofiara była taka młoda ... Dlaczego właśnie na nią zwrócił uwagę zabójca? Co łączy zamordowane? Kim jest Doc Holliday i jaki jest motyw jego zbrodni? Przez tyle miesięcy trzyma w szachu śledczych sam nie ujawniając nic ze swej tożsamości. Wydaje się niemożliwym by niczego o nie wiedziano, może trzeba jeszcze raz sprawdzić wszystkie ślady i poszlaki? Przecież to wreszcie musi się skończyć! Pytanie tylko czy z takim wynikiem jaki chcieliby Liska i Kovac. Do tego momentu kobiety nie będą bezpieczne ...

"Dziewczyna #9" to kryminał zawierający celne obserwacje współczesnego, amerykańskiego, społeczeństwa, chociaż obraz ten nie odbiega od portretu innych nacji. Tami Hoag z kilku wątków utkała thriller w jakim zachowała realność sytuacji i zachowań bohaterów. To nie jest idealny świat, w jakim zbrodnia jest jak grom z jasnego nieba. Wprost przeciwnie nie jest niczym nadzwyczajnym, lecz z drugiej strony znana bywa najczęściej jedynie z mediów dopóki ... dopóki nie zdarzy się w pobliżu. Autorka nie poprzestaje na jednym punkcie widzenia, czytelnik przebieg fabuły poznają dzięki bohaterom, co sprawia, że można dostrzec wiele szczegółów wydarzeń, mających miejsce i nie dostrzeganych przez pozostałych. Wydawałoby się, że od początku znany jest główny wątek, lecz wraz z kolejnymi stronami okazuje się, iż pozory mylą i jedynie wychwycenie detali pozwala na dotarcie do prawdy. No i pozostaje jeszcze tło społeczne w jakim autorka punktuje problemy w nim występujące oraz ich wpływ, w szczególności na młodzież. To, co jeszcze niedawno wydawało się domeną środowisk patologicznych okazuje się wcale nierzadkim zjawiskiem i w klasach wyższych. Tami Hoag ukazuje także jak łatwo stać się wyobcowanym w swoim otoczeniu i co człowiek jest w stanie zrobić by zostać zaakceptowanym.
Eli1605 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
joakrz1983 Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
dona Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Dziewczyna # 9 Dom w San Francisco. Dzieci szejka
Tara Pammi, Lynn Raye Harris
Okładka - Dziewczyna # 9 Dama do towarzystwa
Anne Ashley
Okładka - Dziewczyna # 9 Zamorska posiadłość
Bronwyn Scott
Okładka - Dziewczyna # 9 Zatańcz dla mnie. Zamek w Kornwalii
Carole Mortimer, Jennie Lucas
Okładka - Dziewczyna # 9 Zmysłowa panna młoda. Trzydzieści dni i nocy
Yvonne Lindsay, Andrea Laurence
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów