OPIS KSIĄŻKI:
Kup Teraz

Dziewczyna jak ocet. Poskromienie złośnicy

Ocena ( 3 osoby )
5.7
Wydawnictwo: Dolnośląskie
Data wydania: 2016-06-16
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 978-83-271-5439-2
Liczba stron: 240
Dodał/a książkę:edytka222
Recenzja - Dziewczyna jak ocet. Poskromienie złośnicy
Doktor Battista jest o krok od przełomowego odkrycia. Niestety jego błyskotliwy asystent może zostać deportowany, co wstrzymałoby badania. Naukowiec obmyśla plan, w którym kluczową rolę ma odegrać jego córka Kate. Anne Tyler stawia pytanie, czy współczesna, niezależna kobieta jest w stanie poświęcić się dla mężczyzny. Odpowiedź jest oryginalna i zabawna – jak sama Kate.
Recenzja
millawia Linia koment
Przeczytane:2016-06-09, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,Mam,

Dziewczyna jak ocet autorstwa popularnej amerykańskiej pisarki, laureatki wielu prestiżowych nagrody literackich (w tym Pulitzera), Anne Tyler jest utworem inspirowanym komedią Poskromienie złośnicy, a zarazem kolejną odsłoną Projektu Szekspir, w ramach którego współcześni pisarze opowiadają na nowo historie stworzone przez wielkiego dramaturga. Tyler wykazała się sporą odwagą, sięgając po sztukę, którą współcześni odbiorcy postrzegają jako dzieło seksistowskie, w którym kobieta jest sprowadzana do roli "majątku ruchomego"

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Psotka88 plusminus Linia koment
Przeczytane:2017-01-15, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2017,
Projekt Szekspir to zakrojona na ogromna skalę akcja promująca sławnego dramaturga jakim był właśnie William. W ubiegłym roku przypadła równo 400. rocznica jego śmierci. Pojawił się więc pomysł na niekonwencjonalny sposób jej uczczenia. Z tą myślą zaproszono kilkoro sławnych pisarzy i pisarek by napisali własne interpretacje dzieł Szekspira - przeniesione w dzisiejsze czasy.
"Poskromienie..." to trzecia z siedmiu planowanych pozycji - na razie udaje mi się przeczytać każdą.

Doktor Battista twierdzi, że lada dzień dokona przełomowego odkrycia. Niestety jego wieloletniemu asystentowi kończy się wiza, a bez niego ponoć do tego nie dojdzie. Jaki jest więc najlepszy i najszybszy sposób na uzyskanie wizy i to stałej? Małżeństwo. I tym sposobem doktor najpierw próbuje zeswatać swoją starszą córkę Kate z Piotrem, a potem w zasadzie ją prosi o przysługę - "Wyjdź za niego dla mnie i moich badań.". Dla niego to oczywiste, ale dla Kate już nie koniecznie. Jako kobietę samowystarczalną, niezależną, ale przede wszystkim bezpośrednią pomysł zamążpójścia z obcym mężczyzną tylko dla widzimisię ojca jest czymś nie do przyjęcia. Jednak z czasem dziewczyna dochodzi do wniosku, że jest w stanie się nad tym wszystkim zastanowić.

Czy Kate będzie w stanie poświęcić się dla ojca? Czy ważniejsze okażą się jej własne marzenia czy jednak prośba doktora Batistty? Czy zechce lepiej poznać Piotra Szczerbakowa i spojrzeć na niego inaczej niż na obcokrajowca i asystenta ojca?

Muszę przyznać, że czytając to pozycję bawiłam się naprawdę dobrze. Błyskotliwość, dowcip i bezpośredniość dialogów są rewelacyjne. Sama autorka świetnie się bawiła korzystając z możliwości "kaleczenia" języka przez obcokrajowca. Dzięki temu na stronach książki zastaniemy przezabawne dialogi czy powiedzonka. Czytając przypomniał mi się urywek filmu gdzie pewien holender chcą powiedzieć, że mama jego małżonki jest staroświecka rzekł: stara świeczka. Ciężko przy czymś takim się nie uśmiechnąć.

Muszę przyznać, że jako osoba, która prócz "Romea i Julii" oraz "Makbeta" nie czytała nic co napisał Szekspir to cieszę się ogromnie, że w moje ręce trafiła seria "Projekt Szekspir". Niesamowicie czyta się przeniesione w dzisiejsze czasy dzieła. To co mi się podoba to fakt, że nie są pisane jak sztuki - nigdy tego nie lubiłam i obawiam się, że to się nie zmieni. Chyba, że kiedyś...

Na dzisiejszy dzień polecam każdemu zarówno "Poskromienie złośnicy. Dziewczyna jak ocet" jak i pozostałe pozycje z serii "Projekt..." Każda ma w sobie "to coś" choć za każdym razem jest to coś innego.
gertruda25 Linia koment
Przeczytane:2017-04-13, Na półkach: Przeczytałem,Czytam w 2017,
wordila Linia koment
Przeczytane:2016-09-18, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,2016,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gosia45 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
millawia Linia koment
Przeczytane:2016-06-09, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,Mam,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Dziewczyna jak ocet. Poskromienie złośnicy Wyścig z wiatrem
Lauren St John
Okładka - Dziewczyna jak ocet. Poskromienie złośnicy Enklawa (Vestmanna. Tom 1). - Audiobook
Ove Logmansbo
Okładka - Dziewczyna jak ocet. Poskromienie złośnicy W służbie Cezara
Simon Scarrow
Okładka - Dziewczyna jak ocet. Poskromienie złośnicy Prom
Remigiusz Mróz pod pseud. Ove Logmansbo
Okładka - Dziewczyna jak ocet. Poskromienie złośnicy Ostatnia mila
David Baldacci
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Cień jabłoni
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów