Okładka książki - Dziewczyna jak ocet. Poskromienie złośnicy

Język oryginału:
Tłumaczenie:
Ilustracje:
Dodał/a książkę: edytka222

Doktor Battista jest o krok od przełomowego odkrycia. Niestety jego błyskotliwy asystent może zostać deportowany, co wstrzymałoby badania. Naukowiec obmyśla plan, w którym kluczową rolę ma odegrać jego córka Kate. Anne Tyler stawia pytanie, czy współczesna, niezależna kobieta jest w stanie poświęcić się dla mężczyzny. Odpowiedź jest oryginalna i zabawna – jak sama Kate.

Avatar użytkownika - millawia
millawia
Przeczytane:2016-06-09, Przeczytałem, 52 książki 2016, Mam,

Dziewczyna jak ocet autorstwa popularnej amerykańskiej pisarki, laureatki wielu prestiżowych nagrody literackich (w tym Pulitzera), Anne Tyler jest utworem inspirowanym komedią Poskromienie złośnicy, a zarazem kolejną odsłoną Projektu Szekspir, w ramach którego współcześni pisarze opowiadają na nowo historie stworzone przez wielkiego dramaturga. Tyler wykazała się sporą odwagą, sięgając po sztukę, którą współcześni odbiorcy postrzegają jako dzieło seksistowskie, w którym kobieta jest sprowadzana do roli "majątku ruchomego". Tymczasem w jej wersji tej opowieści...

Katy Battista jest pewną siebie, bezpośrednią dwudziestodziewięciolatką, którą szczere, wolne od pieniactwa wypowiedzi niejednokrotnie wpędzały w kłopoty. Niewyparzony język doprowadził do wydalenia jej ze studiów, a obecnie stanowi przyczynę ciągłych wizyt "na dywaniku" szefowej. Młoda kobieta, córka ekscentrycznego naukowca i siostra niezbyt lotnej piętnastolatki, wiedzie monotonne, uporządkowane życie, wolne od porywów serca, spotkań towarzyskich i głębokich przyjaźni.

Codzienność Kate wydaje się jałowa i pozbawiona sensu, ale już po kilkunastu stronach czytelnik zauważa, że ubogie życie towarzyskie idzie w parze z bardzo bogatym życiem emocjonalnym. Bohaterka powieści na zewnątrz wydaje się szorstka, ale w głębi duszy to wrażliwa kobieta, która marzy o udanym i spełnionym związku u boku kogoś, kto by ją rozumiał, przy kim nie musiałaby udawać, że jest kimś innym niż w rzeczywistości. Na drodze do urzeczywistnienia planów stoją jednak jej temperament i absurdalny pomysł ojca, zakładający, że córka pomoże mu zatrzymać w kraju uzdolnionego asystenta, któremu wygasa wiza. Nie trzeba być Sherlockiem Holmesem, by domyślić się, jakie rozwiązanie swojego problemu zaproponuje doktor Battista. Pytanie brzmi: czy Kate zrezygnuje ze swych głęboko skrywanych marzeń, by spełnić kuriozalną prośbę ojca?

Anne Tyler zaskakuje. Pisarka wspaniale osadziła historię opowiedzianą przez Szekspira we współczesnej rzeczywistości. Trzon opowieści Dziewczyny jak ocet jest wierny fabule Poskromienia złośnicy, jednak Tyler nadała całej historii niezwykłego wymiaru. To nie jest już opowieść o kłótliwej dziewczynie, której chce się pozbyć ojciec i którą poślubia głodny majątku szlachcic. To złożona historia nowoczesnej kobiety i mężczyzny żyjącego na obczyźnie. Kate jest główną bohaterką stworzonej przez Tyler adaptacji, ale nie mniej ważną postacią jest właśnie Piotr Szczerbakow – człowiek, który musi odnaleźć się w obcym kraju, inteligentny facet, popełniający ciągłe niezręczności z powodu niedostatecznej znajomości języka.

Dziewczyna jak ocet to zabawna, inteligentna, a momentami rozczulająca opowieść z zaskakującym finałem. Nie trzeba znać pierwowzoru, by czerpać przyjemność z lektury. Ciekawa, skłaniająca do refleksji, a przy tym niewymuszenie dowcipna opowieść - najnowsza odsłona serii wydawniczej Projekt Szekspir okazuje się książką naprawdę udaną.

Link do recenzji
Avatar użytkownika - Psotka88
Psotka88
Przeczytane:2017-01-15, Ocena: 5, Przeczytałem, 52 książki 2017,
Projekt Szekspir to zakrojona na ogromna skalę akcja promująca sławnego dramaturga jakim był właśnie William. W ubiegłym roku przypadła równo 400. rocznica jego śmierci. Pojawił się więc pomysł na niekonwencjonalny sposób jej uczczenia. Z tą myślą zaproszono kilkoro sławnych pisarzy i pisarek by napisali własne interpretacje dzieł Szekspira - przeniesione w dzisiejsze czasy. "Poskromienie..." to trzecia z siedmiu planowanych pozycji - na razie udaje mi się przeczytać każdą. Doktor Battista twierdzi, że lada dzień dokona przełomowego odkrycia. Niestety jego wieloletniemu asystentowi kończy się wiza, a bez niego ponoć do tego nie dojdzie. Jaki jest więc najlepszy i najszybszy sposób na uzyskanie wizy i to stałej? Małżeństwo. I tym sposobem doktor najpierw próbuje zeswatać swoją starszą córkę Kate z Piotrem, a potem w zasadzie ją prosi o przysługę - "Wyjdź za niego dla mnie i moich badań.". Dla niego to oczywiste, ale dla Kate już nie koniecznie. Jako kobietę samowystarczalną, niezależną, ale przede wszystkim bezpośrednią pomysł zamążpójścia z obcym mężczyzną tylko dla widzimisię ojca jest czymś nie do przyjęcia. Jednak z czasem dziewczyna dochodzi do wniosku, że jest w stanie się nad tym wszystkim zastanowić. Czy Kate będzie w stanie poświęcić się dla ojca? Czy ważniejsze okażą się jej własne marzenia czy jednak prośba doktora Batistty? Czy zechce lepiej poznać Piotra Szczerbakowa i spojrzeć na niego inaczej niż na obcokrajowca i asystenta ojca? Muszę przyznać, że czytając to pozycję bawiłam się naprawdę dobrze. Błyskotliwość, dowcip i bezpośredniość dialogów są rewelacyjne. Sama autorka świetnie się bawiła korzystając z możliwości "kaleczenia" języka przez obcokrajowca. Dzięki temu na stronach książki zastaniemy przezabawne dialogi czy powiedzonka. Czytając przypomniał mi się urywek filmu gdzie pewien holender chcą powiedzieć, że mama jego małżonki jest staroświecka rzekł: stara świeczka. Ciężko przy czymś takim się nie uśmiechnąć. Muszę przyznać, że jako osoba, która prócz "Romea i Julii" oraz "Makbeta" nie czytała nic co napisał Szekspir to cieszę się ogromnie, że w moje ręce trafiła seria "Projekt Szekspir". Niesamowicie czyta się przeniesione w dzisiejsze czasy dzieła. To co mi się podoba to fakt, że nie są pisane jak sztuki - nigdy tego nie lubiłam i obawiam się, że to się nie zmieni. Chyba, że kiedyś... Na dzisiejszy dzień polecam każdemu zarówno "Poskromienie złośnicy. Dziewczyna jak ocet" jak i pozostałe pozycje z serii "Projekt..." Każda ma w sobie "to coś" choć za każdym razem jest to coś innego.
Avatar użytkownika - gertruda25
Przeczytane:2016-06-09, Ocena: 6, Przeczytałem, 52 książki 2016, Mam,
Na szpulce niebieskiej nici
Anne Tyler0
Okładka ksiązki - Na szpulce niebieskiej nici

Każda rodzina myśli, że jest wyjątkowa. I może ma rację. ,,To był piękny, letni dzień..." - w ten sposób Abby Whitshank zawsze zaczyna opowieść o tym...

Dziewczyna jak ocet. Poskromienie złośnicy
Anne Tyler0