Opis ksiązki
Kup Teraz

Dziewczynka, która widziała zbyt wiele

Ocena ( 17 osób )
4.9
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2012-02-09
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 978-83-7839-034-3
Liczba stron: 320
Dodał/a książkę:jusia
Ile można poświęcić dla ukochanej osoby?

Aaron i Ania są dla siebie całym światem. Kiedy ich matka zaczyna chorować, trafiają pod opiekę ciotki. Jej dom, który dziewczynka pamięta jako niezwykle piękny, wypełniony sztuką i antycznymi meblami, staje się miejscem przemocy i dramatycznej walki. Kto ochroni rodzeństwo, gdy wszystkie granice zostaną przekroczone? Czy dziecięca wyobraźnia Ani pozwoli jej zapomnieć o wydarzeniach w zamkniętym pokoju? Czy Aaronowi uda się ochronić swoją siostrę?

"Poruszająca powieść o ludziach, których życie było piekłem... aż w końcu miłość pokonała strach. Pamiętaj, że zawsze dasz sobie radę z własnym "potworem" pod warunkiem, że przestaniesz się go bać."

Małgorzata Domagalik

"To książka tyleż ważka, co przerażająca. Historia zwykłej rodziny, w której nic nie jest proste. Jak z puszki Pandory wysypują się nieszczęścia i wstydliwie skrywane tajemnice: samobójcza śmierć ojca, depresja matki, przemoc fizyczna i psychiczna wobec dzieci. Z rodzinną traumą próbuje zmierzyć się nastoletnia Ania. Stawia sobie jasny cel: unicestwić demony nękające jej brata Aarona. Aby to osiągnąć, złamie prawo ludzkie i boskie – by prawda i sprawiedliwość zatriumfowały. Tylko czy na sprawiedliwość nie jest już za późno? Dziewczynka, która widziała zbyt wiele - nie przegapcie jej. To książka ważna. Żywy język, świetne nakreślone portrety, proste dialogi – tak o rzeczach trudnych trzeba pisać. Polecam gorąco, choć po tej lekturze nic już nie będzie takie samo."

Anna Dmowska, miesięcznik "Claudia"
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
szmaragdova plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-01-14, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki w 2016,
Trudna pogmatwana opowieść o mrocznych, grząskich sprawach. Dobrze napisana, ale zmęczyła mnie ciężkością kalibru. To przerażające, że wokół nas jest tyle złych ludzi, kryjących w sobie swoje śliskie, wstydliwe sekrety. Zakończenie przynosi powiew wiatru znad morza. Z każdego tunelu jest wyjście...
annna84 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-12-13, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
Bardzo dobra książka, poruszająca, wywołująca emocje i targająca nerwy. Poznajemy Anię i Aarona - rodzeństwo, które przeszło piekło i nikt ich przed nim nie uchronił.
danutka plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-11-30, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,z_52 książki - 2014,
Aaron i Ania mają trudne dzieciństwo - ojciec nie żyje, a matka ciągle choruje, w związku z czym mieszkają, czasem po kilka miesięcy, u bliskiej krewnej. Pozornie bardo dbająca o nich ciocia jest jednak kobietą wewnętrznie słabą, chociaż na pierwszy rzut oka tego nie widać, i nie potrafi dać dzieciom poczucia bezpieczeństwa. Koszmar dzieciństwa napiętnowanego przemocą wyjdzie na jaw po latach, gdy za późno będzie, by naprawić wszystkie krzywdy.
Poruszająca powieść, ciężka emocjonalnie, o tematyce trudnej do zaakceptowania. Krzywda dziecka porusza każdego wrażliwego człowieka, a przemoc fizyczna połączona z psychiczną, trwająca latami, budzi szczególny sprzeciw i niezgodę na to, co czasem dzieje się za roletami ,,porządnych" domów. Prosty, trafiający do każdego język, wyrażający uczucia i budujący napięcie sprawia, że trudno się od "Dziewczynki..." oderwać.
(Ocena: 5/6)
takahe plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-07-28, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki w 2014 roku,Biblioteka,
Nie wiem dlaczego ale pani Małgorzata Warda zawsze kojarzyła mi się z powieściami typowo kobiecymi, takimi romansidełkami. Sięgając po "Dziewczynka, która ..." czułam strach. Bałam się że nowa autorka klubu "Kobiety to czytają" rozczaruje mnie tą powieścią. Jednak spotkała mnie tu miła niespodzianka. Polska autorka dotrzymała kroku swoim zagranicznym koleżanką i stworzyła niesamowitą książkę. Poruszyła jakże trudne tematy jakimi są depresja, molestowanie, gwałt, podwójne życie ojca rodziny, uzależnienie dziecka od matki/brata. Tą książkę po prostu trzeba przeczytać! I chociaż miałam moment w którym bałam się o bohaterów i chciałam porzucić czytanie tej książki to jednak cieszę się że wytrwałam do końca.
teano plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-10-02, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Wyzwanie - 52 książki 2013,
Ta książka boli. Dobrze napisana, ale dla ludzi o mocnych nerwach.
Katarzyna78 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-12-04, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,2013,Mam,
"Aniu, co dla ciebie znaczy "kochać"? To znaczy, że nie czuje się strachu"
Dzieciństwo powinno być beztroskie, pełne pięknych zdarzeń, które zamienią się w przyszłości w cudowne wspomnienia. Jednak rzeczywistość bywa brutalna, nawet dla dzieci. Bohaterka powieści Wardy - Ania, oraz jej brat Aaron nie mają czego wspominać. Większość ze wspomnień nadaje się do wymazania, ale niestety, niektóre jeszcze długie lata będą ich prześladować.
"Dziewczynka, która widziała zbyt wiele" to książka, która wzrusza, wstrząsa czytelnikiem. To książka, która nie da o sobie szybko zapomnieć. Dzieci takich jak Ania i Aaron jest pewnie wiele. Podobnie jak bohaterowie, nie uzyskują pomocy we właściwym czasie i posuwają się do drastycznych czynów, aby zwrócić na siebie uwagę. Bo ilu z nas udaje, że nie widzi ...?
agnik66 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-08-09, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,
Aaron i Ania to bardzo zżyte rodzeństwo. Starszy brat stał się opiekunem swojej siostry. Od najmłodszych lat rodzeństwo właściwie radzi sobie samo, w szkole są pośmiewiskiem, nie mają kolegów. W matce wsparcia niestety nie mają, bo choruje na depresję i nie jest w stanie się nimi zająć. Dzieci trafiają do swojej cioci Gabi. Nie ma ona doświadczenia w wychowywaniu dzieci. Za wiele spraw wini Aarona i jej zachowanie w stosunku do niego jest niepokojące, ale to jeszcze nic w porównaniu z tym, co robi chłopak cioci - Andrzej. Mężczyzna nie lubi Aarona i wyżywa na nim swoją złość, ciągle się czepia i daje się ponosić swoim chorym fantazjom, a najgorsze jest to, że Gabi nie potrafi go obronić. Pewnego dnia wydarzyło się coś strasznego...
Gdy Ania ma już 16 lat zgłasza się na policję i oskarża swojego brata o gwałt. Czy Aaron byłby w stanie coś takiego jej zrobić?

Lubię książki, które poruszają trudne tematy. Ta właśnie taka jest. W tej książce pani Małgorzata porusza zarówno temat depresji jak i przemocy w stosunku do dzieci, wykorzystywania. Są to tematy aktualne i uważam, że trzeba o tym pisać!

Głównymi bohaterami są dzieci, które w swoim życiu bardzo dużo przecierpiały. Najpierw choroba matki, a wraz z nią zagubienie, obgadywanie przez rówieśników, a potem było tylko gorzej. Bardzo podziwiałam te dzieci za to, że miały dość siły, by to przetrwać, że były tak ze sobą zżyte.

Trochę w tej książce przeszkadzał mi jej układ i narracja. Nie jest napisana od początku do końca, wydarzenia nie są ułożone chronologiczne, można rzec, że skaczemy, bo raz dzieci mają mniej lat, raz więcej. Trochę utrudniało mi to czytanie, ale był to zabiec celowy i chyba niezbędny. Narracja też jest różna, bo raz pierwszoosobowa, a raz trzecioosobowa. Ciągle odkrywamy życie głównych bohaterów ich problemy, zagłębiamy się w ich psychikę.

Książka jest niezwykle ciekawa i wciąga od pierwszej strony. Jest to historia trudna, ale napisana prostym językiem. Czyta się ją bardzo szybko. We mnie wzbudziła bardzo dużo emocji, wzruszyła mnie. Książka skłania do refleksji, zwraca uwagę na popularne problemy, których często nie widzimy albo nie chcemy widzieć.

Opinia została opublikowana także na moim blogu: http://kingaczyta.blogspot.com/2013/08/magorzata-warda-dziewczynka-ktora.html
Sylwia-T plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-01-27, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,Mam,
Taka niepozorna, przyjemna okładka, ale już tytuł niepokojący, jakby ostrzeżenie...
I taka właśnie jest ta historia. Bardzo smutna, poruszająca gdzieś we mnie taką strunę, której nie da się lekceważyć. Będąca jakby alarmem, że może tuż obok...
Cierpienie dzieci jest zawsze bardzo trudne do zaakceptowania, a ta książka właśnie pokazuje nam cierpienie w szerokiej skali. Dwoje dzieci i tyle bólu, że już nie wiadomo, co tak naprawdę znaczy "zbyt wiele". Autorka przedstawia dobitnie takie problemy jak agresja, przemoc fizyczna i psychiczna, molestowanie seksualne, depresja, jednak robi to w wyważony sposób. Bardzo wyraźnie podkreśla obojętność ludzi na krzywdę innych. Aż nie chce się wierzyć, że wszystko to dotyczy tylko Ani i Aarona. Czytając tę książkę, co rusz chciałam krzyknąć "nie!!!"
Na szczęście ogrom tragedii i długotrwała trauma jaką przeżywają bohaterowie ma na końcu światełko. Choć sposób Ani na uporanie się z demonami przeszłości jest raczej kontrowersyjny, to daje jednak nadzieję, a nadzieja sprawia, że Ania i Aaron mogą mieć przed sobą lepszą przyszłość.
To dobra i wartościowa książka, i naprawdę dobrze się ją czyta, pomimo tak dramatycznych treści.
asymaka plusminus Linia koment
Przeczytane:2012-11-12, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
książka trudnego tematu dotykająca, ale naprawdę warto ją przeczytać
Eli1605 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
MagdaLena0 Linia koment
Przeczytane:2015-10-14, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,2015,Z biblioteki,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Heroine Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
annakp Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
andr Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
jusia Linia koment
Przeczytane:2014-07-01, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2014,
Beatricze Linia koment
Przeczytane:2015-01-16, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
Kamulka84 Linia koment
Przeczytane:2014-05-28, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
Sylzia Linia koment
Przeczytane:2014-02-14, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,2014 r.,
Habina Linia koment
Przeczytane:2014-01-15, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Przeczytane w 2012,
werenike Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Chcę przeczytać,Mam,
Shi4 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
karin Linia koment
Przeczytane:2013-04-12, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
break
Okładka - Dziewczynka, która widziała zbyt wiele Duch z przeszłości
Joanne Harris
Okładka - Dziewczynka, która widziała zbyt wiele Klucz do wieży
Gilbert Adair
Okładka - Dziewczynka, która widziała zbyt wiele Marzyciele
Gilbert Adair
Okładka - Dziewczynka, która widziała zbyt wiele Zachłysnąć się tobą. Najpiękniejsze wiersze i piosenki
Konstanty Ildefons Gałczyński
Okładka - Dziewczynka, która widziała zbyt wiele Beria. Oprawca bez skazy
Françoise Thom
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów