Dziewczynki ze Świata Maskotek

Data wydania: 2011-01-26
ISBN: 978-83-247-1929-7
Dodał/a książkę:czytam
Recenzja - Dziewczynki ze Świata Maskotek

Tytułowy „Świat maskotek” to sklep ze zwierzątkami: fasada innego świata z innymi „maskotkami”. Tego, który istnieje i działa wszędzie, tak samo jak Benetton, Boss, McDonald’s, Tattoo House i Nokia – przypomina autorka.

Skąd wzięła się w nim czternastoletnia Jasmin, która pewnego dnia nie wróciła do domu? Czy bardziej dociekliwa matka byłaby w stanie ją upilnować? Jak sprawdzić wszystkie kłamstwa córki, każdą minutę w szkole i poza szkołą? Prawda, że Jasmin zaprzyjaźniła się z wyjątkowo „wyluzowaną” Lindą, a we dwie brnąć w nieznane jest z pewnością łatwiej. Do tego jeszcze internet i cała, wyuzdana kultura masowa: Jaki jest twój ulubiony drink? Palisz marychę? Masz już chłopaka? Był już szybki numerek, no wiesz? Bara bara, figo fago. Cha cha cha. Najgorsza była Lindsay Lohan. Chodzisz już na imprezy bez majtek, nie pękasz?

Porwana przez jednego z klientów, Jasmin przechodzi przez wszystkie etapy piekła – więzienie, tresurę, pranie mózgu... Poznajemy ją, gdy ma już dwadzieścia sześć lat, jest kimś innym i od dawna nie ma zamiaru uciekać, nawet teraz, po śmierci swego oprawcy i mistrza, Bruno Maxa Hubera, zwanego Chrzcicielem, którym opiekowała się w chorobie. Huber to postać niesamowita, pedofilski odpowiednik doktora Lectera z „Milczenia owiec”: wyrafinowany historyk sztuki, religioznawca i znawca etyki seksualnej, miłośnik muzyki baroku i pomysłodawca akcji, wymierzonych w... handel ludźmi!

Poruszająca, wielowymiarowa powieść Snellman nie ogranicza się do opowieści o toksycznej relacji Jasmin i Hubera. Zdumiewający dziennik Jasmin przeplata się z sugestywnym monologiem wewnętrznym jej matki, lekarki-ginekologa, rozmyślającej o zaginionej córce podczas zabiegów, wykonywanych na zgwałconych i upodlonych pacjentkach. Trzeci wątek książki to niemal reportażowa historia muzułmańskich emigrantów ze Wschodu, organizujących seksbiznes na tyłach „Świata maskotek” z chomikami i szynszylami, i utrzymujących z tego całą biedną rodzinę w odległym kraju...

Kto jest ofiarą? – pyta Snellman w dokumentalnym epilogu, poświęconym dziejom prostytucji, wszelkiego zniewolenia i tragicznemu urządzeniu świata.

Odpowiedź jest jedna: my wszyscy.

Anja Snellman Ur. 1954, debiutowała w 1981 roku powieścią Sonja O. tu była, która do tej pory pozostaje najlepiej sprzedającym się debiutem literackim w Finlandii. Cecha charakterystyczna literatury Snellman to - poza językiem i humorem - płynne łączenie historii z utopią, Wschodu z Zachodem, fikcji z dokumentem, treści osobistych z uniwersalnymi. Snellman sama o pisze, że interesują ją seksualność kobiety, relacja matki z córką, miłość i śmierć, wyobcowanie pokoleń, tajemnice, "życiowe kłamstwa", sytuacje marginalne i skrajne, wobec których staje czasem człowiek wbrew woli.

Recenzja
justa21 Linia koment

Lolitki

„Zginęłam dwanaście lat temu w pierwszym tygodniu grudnia w mieście O. Po raz ostatni mnie i moją przyjaciółkę, która zginęła w tym samym czasie co ja, widziano na pewno (…) na klatce schodowej w jej domu w piątek, pierwszego grudnia około osiemnastej trzydzieści”. Tymi słowami zaczyna się wstrząsająca książka prowadząca do podziemnego świata prostytucji i nielegalnych interesów. Świata, w którym nastoletnie dziewczynki z niewinnym spojrzeniem są w cenie, a bramę stanowi sklep z pluszakami Świat Maskotek

milwaukee meg Linia koment
Na półkach:

Są pytania, których po prostu nie chcemy zadawać. Są odpowiedzi, których nie chcemy słyszeć. I dopiero kiedy powoduje to tragedię, dostrzegamy irracjonalność własnego lęku przed rozmową. Co robią nasi bliscy, kiedy wychodzą z domu? Czy idą do pracy, kina, sklepu, a może… a może robią coś całkiem innego? „Dziewczynki ze Świata Maskotek” fińskiej pisarki Anji Snellman to powieść wychodząca od tego pytania, pokazująca źródła, problemy i przyczyny prostytucji wśród nieletnich

speedi Linia koment
Przeczytane:2011-03-16, Na półkach: Przeczytałem,

Pusty, ponury kulerski światPorządne środowisko, rodzina jakże typowa dla klasy średniej nowoczesnego państwa dobrobytu. Rodzice po rozwodzie, wchodzący w związki z nowymi partnerami, poszukujący usilnie należnej im porcji szczęścia w życiu. Dziecko, któremu zapewniono cieplarniane warunki: spore kieszonkowe, jedzenie, dobre ciuchy, rozrywki, dodatkowe zajęcia, komputer, dostęp do Sieci. Dziecko wychowane w sumie bardzo nowocześnie, bezstresowo. Uświadomione, otwarte na świat, urodzone w czepku. Co się zatem dzieje, że zmienia ono bieg swo

MoNiuRka Linia koment
Przeczytane:2011-03-29, Na półkach: Przeczytałem,

„Dziewczynki ze świata maskotek” wpadły mi w oko od razu. Nie było innej możliwości jak tylko zaspokoić moją ciekawość i poznać losy tytułowej dziewczynki. Czy mi się to udało? Nie. Anja Snellman nie boi się trudnych tematów i stawia wiele pytań bez udzielenia na nie odpowiedzi. Niejednokrotnie podczas czytania musiałam robić krótkie przerwy, aby wszystko poukładać i przemyśleć. Książka nie wywołała na mojej twarzy uśmiechu czy oznak zadowolenia, wręcz przeciwnie - byłam w pełni skupiona, a w oku kręciła się łza

zamach Linia koment
Na półkach:

Nie kupiłbym Dziewczynek ze świata maskotek z kilku powodów.  Czasem widzę książkę i choćby nie wiadomo co, nie jest ona w stanie mnie zainteresować. A im bardziej jest promowana, tym reklama mnie silniej odstręcza.

Tak właśnie było i tym razem

Dorota_Dega plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-01-11, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Książka bardzo dobrze napisana, łatwym językiem i z ręką na sercu - przeczytałam ją w jeden dzień. Skończyłam przed 4 nad ranem, ale nie potrafiłam się oderwać. Ostatnio ,,bierze mnie" na tego typu pozycje- porwania dzieci, życie kobiet w islamskich krajach, pułapki czyhające na młodzież. I w mojej subiektywnej ocenie stwierdzam, że jak dla mnie za mało było opisów życia codziennego Jasmin z jej porywaczem- ,,Czyścicielem". Książka jest najmniej rozwinięta pod tym względem jeśli chodzi o wszystkie książki, które przeczytałam na ten temat, dlatego nie oceniam na ,,6" . Bardzo dobrze przedstawiona postawa, uczucia matki, której zaginęło dziecko. Bardzo dosadne i pikantne opisy- nie raz zarumieniłam się w trakcie jej czytania. Muszę stwierdzić, że rozczarowała mnie końcówka książki- akcja działa się zdecydowanie za szybko, nie jest przedstawione dokładnie jak Jasmin została odnaleziona, brakuje mi sceny pierwszego spotkania z matką, bratem i ojcem , a nastąpiło ono w końcu po kilkunastu latach! Wstęp i rozwinięcie książki- na ,,6", zaś jeśli chodzi o zakończenie- ,,5".
toska82 plusminus Linia koment
Przeczytane:2011-06-26, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Bardzo byłam ciekawa tej książki, jak i autorki. Anja Snellman, pochodząca z Finlandii, to jedna z najwybitniejszych skandynawskich pisarek, feministka, która jak sama pisze, najbardziej interesuje się seksualnością kobiet. W swoich książkach podejmuje tematy związane z sytuacjami marginalnymi i skrajnymi, wobec których czasem staje człowiek.
Czy wiesz, skąd Twoja córka ma pieniądze?
Czy wiesz, z kim się przyjaźni?
Czy wiesz, co robi, gdy jest poza domem?
Matka Jasmin nie wiedziała.
Jasmin to zwykła nastolatka, niczym nie wyróżniająca się uczennica, która ma słabe relacje z matką, rozwiedzioną ginekolożką. Uwielbia zwierzęta, jeździ konno, należy do grupy cheerleaderek, zaczyna się pomału interesować płcią przeciwną. Ot czternastoletnia dziewczynka, która zaczyna wchodzi w wiek dojrzewania. I wszystko byłoby dobrze, gdyby nie poznała Lindy, z która to spędza co raz więcej czasu i która to lubi imprezy zakrapiane alkoholem, wypady po centrach handlowych. Lindzie nie obce są też wieczory spędzane przy filmach pornograficznych. Kiedy kasa się kończy wpadają na pomysł podjęcia pracy w „Świecie maskotek” – sklepie ze zwierzętami, gdzie codziennie sprzątają klatki i mogą się pobawić z gryzoniami. Jednak i ta kasa tez szybko się rozpływa i gdy nadarza się okazja dorobić to szybko z niej korzystają. Pomału wchodzą w świat seks biznesu.
Czy można było coś zrobić by uchronić dwie dziewczynki przed prostytucja? Dlaczego matka Jasmin tak mało poświęcała jej czasu? I czy możemy ja oceniać, w końcu chciała dobrze, chciała zarabiać, by nic nie zabrakło jej córeczce, by miała wszystko o czym zamarzy.
Książka stawia wiele pytań, ale też ukazuje jak działa podziemny świat prostytucji i pornografii dziecięcej. Jak nie wiele trzeba by stracić dziecko a jak trudno coś udowodnić i znaleźć dowody, że doszło do przestępstwa. Narracja przebiega dwutorowo: Jasmin, która dość beznamiętnie opowiada o swojej drodze na dno i z pozycji jej matki. A na sam koniec mamy parę informacji od autorki o rozwoju pornografii na świecie.
Nie wiem czego się spodziewałam po tej książce ale mnie zaskoczyła. Chyba najbardziej takie suche podejście do tematu, brak emocji. Z jednej strony to dobre bo sami możemy ocenić, i autorka w żaden sposób nami nie kieruje, nie mówi po czyjej stornie leży wina.
Z ta pozycją cały czas kojarzą mi się dwa filmy „Handel” i „Lilia 4-ever”. Ten drugi w szczególności polecam wszystkim którzy czytali książkę, jak i tym którzy jeszcze tego nie zrobili.
Eli1605 Linia koment
annakp Linia koment