Dziewczyny z Solidarności

Nowa książka Anny Herbich, autorki bestsellerów: Dziewczyny z Powstania i Dziewczyny z Syberii. Mówili im: "Kobiety, nie przeszkadzajcie nam, to my walczymy o Polskę!" Nie posłuchały. Dla wolności gotowe były zaryzykować wszystko. Janina miała 50 lat, gdy została pobita przez ZOMO na demonstracji. Do szpitala trafiła z siedemnastoma szwami na głowie. Za domową drukarnię aresztowali ją dwa razy. Izabella zostawiła w domu dwójkę maleńkich dzieci. Mimo więzienia nie ugięła się. Zbuntowała całe miasto. Joanna w oknie celi wywiesiła biały ręcznik, na którym napisała czerwoną szminką Solidarność. Straszyli: jeśli się nie zamkniesz, zamkniemy ci syna. Siedemnastolatek został najmłodszym więźniem stanu wojennego. Należały do legendarnej Solidarności i chciały lepszej Polski dla swoich dzieci. Czasem walczyły ramię w ramię z mężczyznami, a czasem wbrew nim. Produkowały i kolportowały „bibułę”, strajkowały, chodziły na demonstracje. Wyrzucano je z pracy, podsłuchiwano, bito i aresztowano. Grożono im odebraniem dzieci. Często zostawały bez środków do życia, musiały liczyć na pomoc innych. To prawdziwe historie naszych mam i babć. Czy zdobylibyśmy się na podobną odwagę? Anna Herbich przywraca pamięć o kobietach, bez których rewolucja Solidarności nie mogła się udać. Oddaje głos bohaterkom, które zbyt długo pozostawały w cieniu wielkiej historii.

Informacje dodatkowe o Dziewczyny z Solidarności:

Kup książkę Dziewczyny z Solidarności

Dziewczyny z Solidarności - opinie o książce

Avatar użytkownika -

Przeczytane:2016-12-16, 52 książki w 2016 roku,
Niesamowite historie. Wielbicielom serii Prawdziwe historie, jak i wszystkim innym, bardzo polecam. Naprawdę warto.
Avatar użytkownika - michasia2313
michasia2313
Ocena: 6, Czytam, Mam,
Wspaniała książka. Polecam

Tym razem autorka wzięła pod lupę historie kobiet, które stoczyły walkę z bezdusznym systemem komunistycznym. Nie zawsze zgadzałam się z poglądami niektórych bohaterek tej książki, ale podziwiałam ich determinację i walkę o swoją godność.

Torturowane przez Służby Bezpieczeństwa i ZOMO nie poddały się. Zamykano je w celach, gdzie panowały koszmarne warunki, najbardziej uderzało mnie też to,że nawet nie można było mieć prywatności jeśli chodzi o korzystanie z toalety.

Książka dostarczyła mi wiele cennych informacji,czego nie dowiedziałam się niestety ne lekcjach historii, ponieważ podręczniki nie były opisane dokładnie a wiele rzeczy pominięto. Pod każdą historią kobiet zawarte są fotografie. Warto przeczytać.

Avatar użytkownika - Justyna641
Justyna641
Przeczytane:2017-02-15, Ocena: 5, Przeczytałam,
Dziewczyny z Syberii
Anna Herbich0
Okładka ksiązki - Dziewczyny z Syberii

Czy zdajecie sobie sprawę, jak wygląda prawdziwe „piekło”? To, przez co przeszły Dziewczyny z Syberii powinno ukazać Wam, w jak najdokładniejszy...

Dziewczyny z Wołynia
Anna Herbich0
Okładka ksiązki - Dziewczyny z Wołynia

Dzieci przetrwały rzeź. Teraz opowiadają historię zamordowanych rodziców i dziadków. Rozalia miała osiem lat, gdy schowana w piwnicy słyszała...