Opis ksiązki
Kup Teraz

Dziewięć smoków

Ocena ( 2 osoby )
4.5
Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 2013-04-17
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 978-83-7659-816-1
Liczba stron: 432
Dodał/a książkę:andrzej0791
Wydział specjalny do spraw zabójstw, elitarna jednostka policji miasta Los Angeles, z reguły zajmuje się najcięższymi, najbardziej złożonymi śledztwami. Zabójstwo właściciela sklepu monopolowego Johna Li w dzielnicy kontrolowanej przez gangi z pozoru nie należy do tej kategorii. Dla Harry'ego Boscha okaże się jedną z najtrudniejszych i najbardziej osobistych spraw w karierze. Detektyw dość szybko ustala motyw i domniemanego sprawcę zbrodni – członka amerykańskiej filii potężnej triady z Hongkongu, wymuszającej haracze od chińskich sklepikarzy – oraz aresztuje podejrzanego mężczyznę. Niestety, brakuje twardych dowodów zabójstwa; zatrzymany wkrótce wyjdzie na wolność. Dochodzenie przerywa niespodziewany obrót wydarzeń: na komórkę Harry'ego przychodzi nagranie wysłane z telefonu jego trzynastoletniej córki Madeline, mieszkającej z matką w Hongkongu. Została uprowadzona: film ukazuje ją skrępowaną i zakneblowaną. Czy porwanie ma związek z morderstwem w Los Angeles? Dla Boscha nie ma to żadnego znaczenia: liczy się tylko dziewczynka. Kilkanaście godzin później jest już w Hongkongu. Tam, uzbrojony w nielegalnie zdobyty pistolet, pozbawiony wsparcia policji, zdany tylko na siebie, byłą żonę i jej partnera, świadom, że liczy się każda minuta, próbuje dokonać niemożliwego: odnaleźć uprowadzone dziecko w liczącej siedem milionów mieszkańców chińskiej metropolii. Tropy prowadzą do dzielnicy Dziewięć smoków...
szara_linia
Opinie
Opinia została usunięta.
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
RudaRecenzuje plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-04-03, Na półkach: Przeczytałem,

Przez całe życie Harry wierzył, że ma misję. Żeby ją wypełnić, musiał być kuloodporny. Musiał zbudować swoje życie tak, by nikt nie mógł go zranić. Wszystko się zmieniło, gdy poznał swoją córkę, o której istnieniu nie wiedział. Wtedy zrozumiał, że jest zarazem uratowany i stracony. Już zawsze będzie połączony ze światem w sposób, jaki znają tylko ojcowie. Ale jednocześnie wiedział, że mroczne siły, z którymi walczy, pewnego dnia znajdą jego dziecko. Wiedział, że pewnego dnia ciemność jej dosięgnie i użyje przeciwko niemu.  


 


Harry Bosch to jeden z najlepszych detektywów w wydziale specjalnym do spraw zabójstw policji Los Angeles. Zazwyczaj zajmuje się najtrudniejszymi i najbardziej skomplikowanymi przypadkami, jednak tym razem trafia mu się zupełnie inna sprawa- musi rozwikłać zagadkę morderstwa, dokonanego w dzielnicy opanowanej przez gangi. Funkcjonariusz zakłada, że rozwiązanie sprawy będzie proste i schematyczne, ale kiedy zaczyna pracę, w Hongkongu zostaje uprowadzona jego córka. Bosch musi rozwiązać sprawę i odzyskać dziecko, a także znaleźć związek między tymi dwoma przypadkami. Tym razem nie może pozwolić, by śledztwo utknęło w martwym punkcie.


 


Autor wiedzie nas przez powolne kulisy policyjnego śledztwa. Głównemu bohaterowi nie można odmówić ani sprytu, ani odwagi, ani umiejętności, ale rozwiązanie sprawy wciąż wydaje się bardzo odległe i jak to często bywa, wiele rozbija się o brak dowodów. Harrye’go opóźnia także partner, który niezbyt chętnie angażuje się w swoją pracę. Czas nagli. Podejrzany został przecież zatrzymany na standardowe 48 godzin, a policja wciąż nie potrafi udowodnić jego winy.


 


Jaki to ma związek z porwaniem córki bohatera?


Czy gdyby detektyw wypuścił podejrzanego, jego dziecko bezpieczne wróciłoby do domu?


 


Bosch bez zastanowienia rusza za porywaczami do Hongkongu. Analizujemy kolejne kroki policjanta, przyglądając się podejmowanym przez niego decyzjom. A policjantowi i nie jest łatwo, w końcu znajduje się w nieznanym sobie mieście, a na każdym kroku przychodzi mu ścierać się z różnicami kulturowymi. Każda kolejna strona to intrygująca mieszanka detektywistycznych umiejętności połączonych z działaniem nowoczesnych kryminalistycznych technologii. A te okazują się niezwykle pomocne przy rozwiązaniu tej sprawy.


 


Powieść czyta się bardzo szybko i sprawnie. Detektyw podejmuje ryzykowne decyzje bez chwili zastanowienia i my też nie mamy czasu na wahanie. Connelly zalewa nas potokiem słów, jednak żadne z nich nie jest w tej historii zbędne, a wszystkie układają się w interesującą zamkniętą całość.


 


Fabuła została przedstawiona w sposób klarowny i przejrzysty, mimo że opierała się na nietypowych zwyczajach obowiązujących w codziennej chińskiej rzeczywistości. Książkowy Hongkong również nie jest taki wielki i przerażający, jak mi się zawsze wydawało.


 


Najmocniejszy punkt powieści to bez wątpienia postać detektywa Boscha, będącego wzorem dla amerykańskich funkcjonariuszy. Bohater ma za sobą wiele lat służby, a zdobyte doświadczenie okazuje się niezbędne przy odpowiednim prowadzeniu śledztwa. Harry nie zawsze jest miły, często szybciej mówi niż myśli, ale nie uważa się za supermana i ma świadomość, że czasami popełnia błędy. Mimo wszystko ciężko go nie polubić, a bynajmniej nie darzyć szacunkiem.


 


Samo śledztwo zostało przedstawione bardzo realistycznie. Lubię czytać o pracy policji, jednakże tylko wtedy, kiedy zostanie ona pokazana w taki rzeczywisty, niezbyt wymyślny sposób. Wszyscy jesteśmy tylko ludźmi, więc czytelnik nie może być zaskoczony faktem, że czasami dużo zależy od szczęścia, a niektóre rzeczy dzieją się niezależnie od nas.


 


Podoba mi się także wprowadzenie tego osobistego wątku dotyczącego córki naszego bohatera. Zwrócenie uwagi na siłę więzi rodzinnych i miłość rodzicielską, która czasami musi się zmierzyć z tysiącami kilometrów. Wydaje mi się to przede wszystkim istotne dla osób, które czytały inne powieści tego autora i już trochę poznały historię życia detektywa.


 


Z twórczością Connelly’ego spotkałam się wielokrotnie, dlatego z góry założyłam, że to jedna z książek w moim guście. Przeczytałam ją szybko, z pasją i właściwą dla tego autora namiętnością. Nie można zaliczyć jej do powieści wybitnych, (do jakich moim zdaniem należy min. Krwawa profesja tego autora), ale uważam, że warto ją polecić osobom lubiącym spędzić trochę czasu przy książce o tematyce sensacyjnej. 

MonikaP plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-12-18, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,x 52 ksiażki 2014,
Bardzo dobry kryminał, zaskakujący, z wieloma niespodziewanymi zwrotami akcji. Ciekawy główny bohater, którego poznajemy także od prywatnej strony. Chociaż to kolejny tom serii, fakt, że nie czytałam wcześniejszych w niczym mi nie przeszkadzał.
Eli1605 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
listyodm Linia koment
Przeczytane:2015-06-17, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
jurata Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Dziewięć smoków Nieznajomy (Audiobook)
Harlan Coben
Okładka - Dziewięć smoków Władza miecza
Wilbur Smith
Okładka - Dziewięć smoków Ogród kości
Tess Gerritsen
Okładka - Dziewięć smoków Dziecko w czasie
Ian McEwan
Okładka - Dziewięć smoków Sześć lat później
Harlan Coben
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów