Opis ksiązki
Kup Teraz

Dzika droga. Jak odnalazłam siebie

Ocena ( 5 osób )
5.0
Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2015-01-28
Kategoria: Literatura faktu
ISBN: 978-83-240-2654-8
Liczba stron: 480
Dodał/a książkę:czytam
Gdy grzeczne dziewczynki zaczytywały się w "Jedz, módl się, kochaj", Cheryl naprawdę postanowiła coś zmienić.

Jej życie nie było pasmem sukcesów. Wręcz przeciwnie. Najpierw zaczęło sypać się małżeństwo, potem nastąpiła seria miłosnych wpadek, a na końcu spadł na nią prawdziwy cios – straciła najbliższą osobę. Zawsze miała w życiu pod górkę, ale tym razem los grubo przesadził. Zła i rozżalona, rozpaczliwie szukała wyjścia z sytuacji, nowej drogi życiowej. Jak to zwykle bywa, zadecydował przypadek.

Impulsem do zmian okazała się podróż życia. Podróż szlakiem wiodącym wzdłuż Ameryki Północnej. Podróż w głąb siebie. Co prawda nie wszystko poszło tak, jak sobie wyobrażała. Miało być rozgwieżdżone niebo i zapach łąki, a nie przeprawa w jednym bucie i tachanie ciężkiego plecaka z piłą. Ale się opłaciło. Bo zgodnie z zasadą „co nas nie zabije, to nas wzmocni” – Cheryl wygrała. Ruszyła w podróż jako dziewczynka, wróciła jako dojrzała kobieta. Pewna siebie, silna, gotowa zawalczyć o siebie i o swoje życie.

Udowodniła, że DROGĘ warto wybrać sobie samemu.

PRAWDZIWA HISTORIA, która podbiła serca milionów czytelników w Stanach Zjednoczonych – wśród nich znalazły się OPRAH WINFREY i REESE WITHERSPOON, która kupiła prawa do jej ekranizacji.
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
lilkawodna plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-03-01, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Piękne studium życia bohaterki. W jej historii każdy może znaleźć odrobinę własnych przeżyć. Warto przeczytać gdy stracimy nadzieję na lepsze jutro.
darr2 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-10-30, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,tyle ile masz wzrostu 6 X 2014,
Historia niezwykle poruszające i dająca nadzieję. Cheryl pokazała nam, że życie zależy tylko i wyłącznie od nas i naszego chcę albo nie chcę... Przebyłam z nią swoją dziką drogę :)
eyesOFsoul plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-04-11, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2014,Mam,
Dzika droga. Jak odnalazłam siebie (2013)
kategoria: literatura współczesna
liczba stron: 352
cena: 36,90
wydawnictwo: ZNAK Literanova
ocena: 7,5/10

,,Ludzie w moim życiu byli jak plastry z opatrunkiem, które rozwiał pustynny wiatr pierwszego dnia na szlaku. Rozpraszali się we wszystkie strony i znikali. "
~ Cheryl Strayed

KOBIETA Z DZIURĄ W SERCU

Zanim zaczęłam czytać tę książkę, Łukasz wziął ją do ręki i przeczytał słowa Doroty Wellman: ,,Są filmy drogi, a to jest książka drogi. O tym, jak dojść do siebie." I zapytał mnie, co to znaczy, że jest to książka drogi. Wtedy nie potrafiłam mu tego wytłumaczyć. Cytowane słowa wydawały mi się absurdalne i nielogiczne... Ale przecież nie powiem mu, że ma rację... W końcu mężczyzna nigdy nie ma racji. A jeśli ma rację to z pewnością jest w błędzie. W każdym razie po lekturze książki Cheryl Strayed zrozumiałam, jak słowa Doroty Wellman są adekwatne do treści książki i dlaczego są takie, a nie inne...
Cheryl Strayed napisała książkę, której nie da się przeczytać w jeden wieczór. To książka, której trzeba poświęcić nie tylko czas, ale i serce. Z drugiej strony... Można o niej mówić godzinami, bo motywy, tematy, wątki mnożą się bez końca. Problem polega jednak na tym, że każdy z tych tematów dotyka ważnej sfery życia. Każdy wymaga od nas zaangażowania i zrozumienia. Trudno jest mi w tej kwestii streszczać życie autorki, bo to przede wszystkim podróż przez jej upadki i wzloty. I dlatego postanowiłam tym razem oddać głos samej autorce, która najlepiej zachęci Was do tej podróży życia:

[youtube http://www.youtube.com/watch?v=Ks_QnNQ__OM&w=560&h=315]

"Dzika droga. Jak odnalazłam siebie" to powieść, która wzrusza... Najpiękniej jest płakać u boku książki, którą napisało samo życie. Nie wyobrażam sobie siebie w sytuacjach, w których znalazła się autorka. Nie wiem, jak skończyłaby się moja droga... Cieszę się jednak, że droga autorki zetknęła się z moją pasją czytania. Cieszę się, że miałam okazję oczyścić siebie i swój umysł dzięki Cheryl Strayed. Ta książka to katharsis. Otwiera oczy, duszę, serce... i wlewa w nie nadzieję. Nadzieję, że zawsze jest jutro, do którego warto iść. Zawsze jest jutro, o które trzeba walczyć. Zawsze jest jutro, w którym będę "ja".
Pewnie zastanawiacie się, dlaczego wybrałam taki tytuł na ten mały felieton... "Kobieta z dziurą w sercu" to dość kontrowersyjna nazwa dla recenzji. Uważam jednak, że taką kobietą jest Cheryl Strayed. Ma dziurę w sercu, którą mógł wyleczyć jedynie czas. A tym czasem okazała się podróż, w którą wybrała się bohaterka. Bo co zrobić, kiedy w życiu rozpęta się prawdziwe piekło? Książka zdecydowanie przypomina mi "Dzienniki pisane w drodze" Richarda Paula Evansa. Mówi o tym, jak walczyć z przeciwnościami losu, ale i jak walczyć z samym sobą. Jak wyznaczyć sobie cel i do niego dążyć, mimo ciągłych porażek... Mimo ciągłych upadków.
Jesteśmy ludźmi. Jest w nas wiele dziur. Czasami mam wrażenie, że człowiek może odnaleźć swoje człowieczeństwo jedynie wtedy, gdy życie go doszczętnie podziurawi. Aż staniemy się tym cholernym sitem, przez które wszystko ma ochotę przelecieć. Zdarzają się na sytuacje, których nie jesteśmy w stanie przewidzieć. Zdarzają nam się sytuację, w których jesteśmy w centrum istnego chaosu... Zdarzają nam się sytuację, w których potrzebujemy wyjść... i nie wrócić.
"Dzika droga. Jak odnalazłam siebie" pokazuje, że czasem warto jest wszystko zostawić za sobą. Nabrać dystansu do życia, które dzień po dniu przynosi nam same upadki. Autorka daje nam nadzieję, że jeśli wyruszymy z nią w tę podróż, wrócimy szczęśliwsi, zdrowsi... Z nowym pomysłem na życie. Czasem wystarczy tylko podjąć decyzję i iść. Ale jest to najtrudniejsza decyzja w życiu. Bo trzeba niemałej odwagi, by wszystko za sobą zostawić i niemałej siły, by wkroczyć dumnie na Pacific Crest Trail - linii ciągnącej się przez dziewięć pasm górskich, które zdają się być przeprawą przez Hades.
Przyznaję, rzadko czytam książki biograficzne. Dla mnie są one najnudniejszymi książkami na świecie. Sprawiają, że przestaję patrzeć na swoje życie... Ta książka jest inna. Ona nie prowadzi nas szlakami przez wyboisty życiorys autorki. Nie mówi: "Patrz, miałam gorzej. Więc wstawaj z tej ziemi, rusz tyłek i idź dalej." Ona pokazuje, jak sobie poradzić z samym sobą. To nie tylko biografia... To opowieść o życiu. Swoista lekcja spadania... A potem żmudna praca nad skrzydłami, by znów móc się unieść w przestworza. Jeśli chcecie spróbować latać... Sięgnijcie po książkę Cheryl.

_______________________
http://recenzencki.wordpress.com/2014/04/11/dzika-droga-jak-odnalazlam-siebie-cheryl-strayed/
Katarzyna Sternalska
~ eyesOFsoul (C)


gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
koshi Linia koment
Przeczytane:2014-12-18, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2014,Mam,
ilonkm Linia koment
Przeczytane:2014-05-22, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2014,
goster Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
iwona-w Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Dzika droga. Jak odnalazłam siebie Rekordowa rodzinka
Matthew Ward
Okładka - Dzika droga. Jak odnalazłam siebie Czytanie świata. Eseje
Umberto Eco
Okładka - Dzika droga. Jak odnalazłam siebie Ostatnie słowo
Hanif Kureishi
Okładka - Dzika droga. Jak odnalazłam siebie After. Ocal mnie
Anna Todd
Okładka - Dzika droga. Jak odnalazłam siebie Przebaczenie
Lawrence Osborne
Fortuna i namiętności. Klątwa
Dante na tropie
Kwintesencje. Pasaże barokowe

osób online: