Dziś jak kiedyś

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2013-09-05
Dodał/a książkę:elibri
Recenzja - Dziś jak kiedyś

Aleksandra to świeża rozwódka. Widok twarzy byłego męża nie należy do najmilszych. By go więcej nie spotykać, rezygnuje z dotychczasowej pracy, w której mijali się codziennie. O nową nie jest tak łatwo, ale od czego ma się koleżanki i notesy pełne kontaktów. Z pomocą przychodzi najlepsza przyjaciółka i proponuje posadę w ulokowanej na prowincji starej wytwórni win. Wizja sielankowego spokoju, biurowej posady i rabatu na dobre trunki jest bardzo kusząca. Ola długo się nie zastanawia, bo ma nadzieję zebrać tam siły, aby wrócić do gry w wielkim mieście. Na miejscu okazuje się, że wytwórnia win to nic innego jak fabryka jednych z najtańszych jaboli, a miasteczko zatrzymało się w głębokim PRL-u i ukochane najdroższe buty muszą wylądować w szafie. Tylko kto powiedział, że życie za rogi łapie się tylko w wielkim mieście?

Izabella Frączyk (ur. 1970) - absolwentka Akademii Ekonomicznej w Krakowie oraz Wyższej Szkoły Handlu i Finansów Międzynarodowych w Warszawie. Pisaniem zajęła się w 2009 roku. Do tej pory wydała dwie książki: ,,Pokręcone losy Klary" (2010) i ,,Kobiety z odzysku" (2011), które zostały ciepło przyjęte przez czytelniczki.

Recenzja
cyrysia Linia koment
Przeczytane:2013-09-23, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki w 2013 roku,

Aleksandra dotychczas prowadziła żywot karierowiczki-utracjuszki. Wspólnie z mężem, Pawłem, czerpała z życia pełnymi garściami, nie zwracając uwagi na to, że po drodze umyka jej coś naprawdę ważnego. Tymczasem Paweł znajduje nowy obiekt zainteresowania, w wyniku czego za obopólną zgodą małżonkowie biorą rozwód. Mając na względzie własne zdrowie psychiczne, Ola postanawia już dłużej nie pracować z byłym mężem w jednej firmie, dlatego rozgląda się za inną posadą. Z pomocą przychodzi jej najlepsza przyjaciółka, która proponuje ciekawą pracę w ulokowanej na prowincji starej wytwórni win

flickma plusminus Linia koment
Przeczytane:2017-02-21, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Droga siostrzyczko,
odbyłem właśnie fascynującą podróż. Podróż w towarzystwie uroczej Aleksandry, którą od tej pory będę nazywał Olą. Ola trochę skomplikowała sobie życie rezygnując z pracy w korporacji po rozwodzie z mężem, który również w tej korporacji był zatrudniony. W firmie tej robiła oszałamiającą karierę ale nie mogła pracować razem ze swoim byłym. Do tego jeszcze zmuszona była opuścić mieszkanie, w którym mieszkała z mężem. Nieźle ją to podłamało. Dlatego zgodziła się objąć posadę wiceprezesa fabryki win na głębokiej prowincji. Liczyła na to, że stanie tam na nogi, odbije się od dna i wróci w glorii chwały do Warszawy. Rzeczywistość okazała się jednak o wiele bardziej ponura niż sobie wyobrażała. Fabryka markowych win okazała się zwykłą, do tego podupadającą wytwórnią najpodlejszych jaboli, służbowe mieszkanie było rozwalającą się klitką, a o służbowym aucie i innych zdobyczach techniki mogła tylko pomarzyć. Do tego jej przełożony okazał się nałogowym alkoholikiem a mieścina, w której wylądowała przypominała typowe miasteczko z okresu PRL-u. Ola oczywiście nie tak wyobrażała sobie swoją przyszłość i za wszelką cenę postanowiła wrócić do wielkiego świata. Pobyt w wytwórni win potraktowała jako krótkotrwały epizod w swoim życiu. Jako osoba na świeczniku w lokalnym światku zaczęła bywać na obowiązkowych imprezach towarzyskich powoli poznając ludzi i zwyczaje panujące, w tym jakże odległym od jej dotychczasowego życia, świecie. Ku własnemu zaskoczeniu zaczęła odkrywać pozytywne strony życia na prowincji, zaprzyjaźniła się z kilkoma osobami, zaczęła wyprowadzać wytwórnię win na prostą. Okazało się, że Ola zaczęła doceniać rzeczy, które do tej pory jej umykały: uroki przyrody, satysfakcję z luźnego, nie ograniczonego konwenansami, stylu życia, normalne relacje międzyludzkie, normowany czas pracy. Ponieważ Ola to atrakcyjna kobieta zaczęli kręcić się wokół niej mężczyźni co mogło sprowadzić na Olę kolejne problemy albo wielką miłość. Na dodatek Ola odkryła zwłoki jednego ze swoich pracowników, który jak się okazało został zamordowany. Kryminalny wątek jej życia zakończył się w sposób zgoła sensacyjny. Równie ciekawie wyglądały jej perypetie sercowe.
Ale o szczegółach, droga siostrzyczko, dowiesz się z książki Izy Frączyk ,,Dziś jak kiedyś". Bo to właśnie z tą książką odbyłem tę urzekającą przygodę. Gorąco polecam Ci pójście moim śladem i wybranie się w podróż z powieścią Izy. Nie wstawiaj tylko obiadu ani nie planuj na kilka godzin żadnych innych zajęć bo nie oderwiesz się od książki.
Pozdrawiam Cię cieplutko.
Twój brat.
monalizka plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-06-14, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2015,
Ola po rozwodzie znajduje pracę w starej wytwórni win w małej miejscowości. Jednak nowe miejsce pracy zupełnie nie przypomina jej poprzedniego: maszyna do pisania zamiast komputera, przedpotopowy sprzęt oraz specyficzne drinki prezesa w lodówce. A życie na prowincji bynajmniej nie jest nudne: bohaterka jest ciągle zaskakiwana, spotykają ją różne ,,atrakcje"...

Do tej pory karierowiczka- utracjuszka, umykało jej to, co ważne, teraz zetknęła się z prowincjonalną rzeczywistością, gdzie rozmowy w cztery oczy z mieszkańcami zmuszają do reakcji. Nie ma tu wyścigu szczurów, tylko proste emocje i jednak inne układy, ale też na takiej wsi nic się nie ukryje... Czy Ola poradzi sobie z przeciwnościami losu i zacznie postrzegać inaczej swoje życie?

Muszę przyznać, że perypetie głównej bohaterki wbrew lekkiej tematyce książki (obyczajowo-romansowej) dają do myślenia. Ukazują, że ,,im człowiek ma mniej, tym mniej mu potrzeba i cieszy go każda drobna rzecz", że czasami los daje nam pstryczka w nos, ale ma to swój określony sens, że w życiu przychodzi też czas na miłość (też nieplanowaną), a kariera w wielkim świecie jest ,,przereklamowana".

,,Dziś jak kiedyś" polecam jako odskocznię od codziennego świata, jako powieść lekką jak beza, z odrobiną wątku sensacyjnego, miłosnego oraz codziennych perturbacji.
wiola120892 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-06-05, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,czytam regularnie w 2014 roku,
Nie przepadam za książkami polskich autorów, ale ta jest cudowna. Zabawna, ciepła i pokrzepiająca. Wywołuje uśmiech na twarzy. Czytając losy miastowej Aleksandry która zmienia się w swojską Olę ma się wrażenie że świat nie musi tak gonić do przodu, a my nie musimy ciągle się śpieszyć :)
papetka plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-06-02, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem, 52 książki - 2014 ,
Kolejna z serii książek lekkich, łatwych i przyjemnych. Główną bohaterkę Aleksandrę poznajemy na zakręcie życia. W związku z tym, że jest po rozwodzie, a z mężem pracowała w tej samej firmie, postanawia zmienić swoje dotychczasowe życie. Dzięki kontaktom koleżanki trafia do Bąszynka, małej miejscowości rodem z PRL-u. Do jej obowiązków zawodowych należy postawienie na nogi podupadającej "wytwórni win" (na miejscu okazuje się, że jest to zakład produkujący tanie wina). Nie jest to jednak proste, bo Bąszynek rządzi się swoimi prawami. Tutaj każdy każdego zna. Prezes firmy to alkoholik, który dodatkowo prowadza Olę na cotygodniowe, suto zakrapiane, spotkania towarzyskie. Budynek firmy też pozostawia wiele do życzenia. W biurach nie ma podstawowego wyposażenia typu telefon komórkowy, pozostałe meble też pamiętają minioną epokę. Ola postanawia wrócić do Warszawy najszybciej, jak to będzie możliwe. Czy powrót do wielkiego miasta zadowoli Aleksandrę? Czy może wybierze spokojne życie w Bąszynku?
Warto dodać, że autorka dla urozmaicenia akcji wplotła w nią wątek kryminalny. Rozwiązanie zagadki będzie zaskoczeniem dla społeczności Bąszynka.
Książka ta jest przyjemną odskocznią od codziennego życia. Czyta się ją szybko i przyjemnie.
Habina plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-02-11, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014 r,EBOOKi,
Czytadło weekendowe. Nie zachwyca, nie zaskakuje. Szkoda czasu na tę książkę ;)
atena plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-02-12, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
Główna bohaterka - Aleksandra - po rozstaniu z mężem, rzuca pracę (gdyż ciągle natykała się na swojego eks). Niestety jak wiadomo o nową pracę teraz trudno. Przyjaciółka wysyła ją do starej wytwórni win, gdzieś w Polsce (prowincja). Jakież jest zdziwienie Oli, gdy pojawiwszy się w pracy dowiaduje się, że to nic innego jak wytwórnia tanich win, o komputerach i internecie można pomarzyć, a bankomat jest, lecz zazwyczaj nie działa. W miasteczku wszyscy wszystkich znają i wszystko o sobie na wzajem wiedzą (żadnej prywatności). Życie biegnie wolno, wprost nudnie. Co Aleksandrę spotka w pracy i poza nią? Czy takie warunki będą odpowiadały naszej bohaterce? Przeczytajcie, polecam.
ppolzi plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-02-01, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2014,
Pierwsze fragmenty powieści usłyszałam w radiu. Historia głównej bohaterki wydała mi się na tyle interesująca, że sięgnęłam po książkę i nie zawiodłam się.
Powieść napisana dość lekkim językiem, przez co bardzo szybko się czyta.
Ola - główna bohaterka ma dosyć już swojego poprzedniego życia (rozwiodła się z mężem i musiała się wyprowadzić z mieszkania, postawiło wszystko na jedną kartę i zwolniła się z pracy). Tym razem miała wszystkiego dość i zwierzyła się swojej przyjaciółce, że chciałby pracę choćby na końcu świata byle jak najdalej od przeszłości. W ciągu tyg. dostała nową propozycje pracy w Bąszynku w wytwórni win. Jak się okazało po przyjeździe na miejsce była to fabryka tanich jaboli. Przez co nie było Oli łatwo. W małej miejscowości wszyscy się znają i o wszystkim wiedzą. Kto z kim, ile po ile. Niestety w trakcie wypadku do sklepu po wodę Ola wpada pod samochód prowadzony przez najprzystojniejszego człowieka w mieście Maksa. Pan okazuje się lokalnym "lowelasem", w którym podkochują się wszystkie dziewczyny w okolicy. Maks na tyle przejął się wypadkiem, że odwiedza Olę w szpitalu. Niestety nie dogaduje się z Teresą (jej lokalną przyjaciółką) i nie ma Oli kto odebrać ze szpitala. Tu z odsieczą przybywa pan Doktor, który był jej lekarzem prowadzącym. A co było dalej przekonajcie się sami :) Historia jaką przeżywa główna bohaterka jest na tyle realistyczna, ze powieść czyta się jednym tchem. POLECAM !!!.
bibliotekarkaB plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-11-18, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,
Bajka w pełnym tego słowa znaczeniu. Czasami naiwna, ale ogółem pełna ciepła i optymizmu.
Eli1605 Linia koment
iwona-w Linia koment
bbo Linia koment
Okładka - Dziś jak kiedyś Zdobyć Woodstock
Elliot Tiber, Tom Monte
Okładka - Dziś jak kiedyś Dr House Biografia Hugh Lauriego i Przewodnik po serialu
Paul Challen
Okładka - Dziś jak kiedyś Kobiety z ulicy Grodzkiej.Weronika