Dzisiaj rozmawiamy o Pani

Czy kobieta, która wybrała rolę żony może być szczęśliwa?

Monika Gawlińska, Alicja Kapuścińska, Wacława Myśliwska, Karolina Niedenthal, Jolanta Pawlik, Anna Religa, Wiesława Starska... Były i są żonami, matkami, kochankami, powiernicami i gospodyniami... Przez całe życie z wyboru stały w cieniu sławnych mężów. Czy aby na pewno? Czy są szczęśliwe? Czują się spełnione jako kobiety, uczone, artystki?

Reportażystka i dziennikarka, Agnieszka Nabrdalik, namówiła na wywiady siedem niezwykłych kobiet, które za swój cel obrały wspieranie mężów - muzyka rockowego Roberta Gawlińskiego, reportażysty Ryszarda Kapuścińskiego, pisarza Wiesława Myśliwskiego, fotografa Chrisa Niedenthala, kompozytora jazzowego Włodzimierza Pawlika, kardiochirurga Zbigniewa Religi i scenografa Allana Starskiego. Dzisiaj rozmawiamy o Pani to rozpisana na siedem żeńskich głosów opowieść o życiu w pozornym cieniu męża, które wcale nie musi być nużące, pozbawione wyzwań. Wręcz przeciwnie. Zawarte w książce rozmowy to barwne portrety kobiet pełnych pasji, zdobywających kolejne zawodowe i życiowe szczyty; kobiet szczęśliwych.

Informacje dodatkowe o Dzisiaj rozmawiamy o Pani:

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2017-03-16
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy

Kup książkę Dzisiaj rozmawiamy o Pani

Dzisiaj rozmawiamy o Pani - opinie o książce

Avatar użytkownika - aishatsw
aishatsw
Przeczytane:2017-03-27, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2017, Mam,
Jak wygląda życie w małżeństwie z artystą? Czy grzeje się w blasku sławy czy ginie się w cieniu sławnego męża? Czy ma się czas i energię na własne życie zawodowe, pasje, zainteresowania? Na te i inne odpowiedzi odpowiedzi znajdziecie w książce Dzisiaj rozmawiamy o pani autorstwa Agnieszki Nabrdalik. Bardzo lubię czytać wywiady, można z nich wyczytać mnóstwo ciekawostek o ludziach, ich codzienności, poglądach. A najlepsze są te wywiady swobodne, jakby poprowadzone zupełnie przypadkowo, wynikające ze zwyczajnej pogawędki. Właśnie taki nastrój towarzyszy rozmowom, jakie Agnieszka Nabrdalik zamieściła w swojej książce Dzisiaj rozmawiamy o pani. Podczas lektury miałam wrażenie, że towarzyszę dwóm kobietom i przysłuchuję się ich rozmowie przy filiżance herbaty. Agnieszka Nabrdalik spotkała się z siedmioma żonami mężczyzn doskonale nam znanym ze świata literatury, sceny muzycznej, filmu czy medycyny. Twarze i nazwiska tych mężczyzn są dla mnie rozpoznawalne, ale o ich żonach miałam przyjemność poczytać po raz pierwszy. Monika Gawlińska, Alicja Kapuścińska, Wacława Myśliwska, Karolina Niedenthal, Jolanta Pawlik, Anna Religa i Wiesława Starska - siedem kobiet, bez których być może gwiazda tych panów nie świeciłaby aż tak mocno. Przyznaję szczerze, że z małżonek wyżej wymienionych ,,znam" tylko Alicję Kapuścińską, której osoba została troszkę przybliżona w publikacji ,,Kapuściński non-fiction". Osoby pozostałych pań były mi zupełnie obce, więc do lektury przystąpiłam z tym większą przyjemnością. Dzisiaj rozmawiamy o pani to książka, którą połknęłam w jedno popołudnie. Spotkanie z żonami słynnych mężów okazało się bardzo fascynujące i pozwoliło mi nieco poznać udzielające wywiadu. Swobodna, nie pozbawiona humoru i rzucająca światło na codzienne życie kobiet, którym przyszło żyć u boku znanych i podziwianych. O miłości, rodzinie, małżeństwie. Pełna anegdot i ciekawych refleksji. Polecam serdecznie!
Avatar użytkownika - kasiatuszek
kasiatuszek
Przeczytane:2017-03-15, Ocena: 5, Przeczytałam,
Swego czasu - jakieś kilka lat temu - uwielbiałam czytać wywiady, ale zazwyczaj były prowadzone z ludźmi z pierwszych stron gazet, sławnymi i lubianymi. Nigdy natomiast nie miałam okazji sięgnąć po publikację, która zawierałaby rozmowy z najbliższymi znanych osobistości, a przede wszystkim z żonami, które - jak się okazuje - nie pozostawały w ich cieniu, które również wiele osiągnęły w swoim życiu, niekiedy się poświęcając, ale dzięki temu później mogły realizować swoje pasje i marzenia. Gdy ujrzałam na okładce książki listę kobiet, z którymi autorka przeprowadziła dialogi, natychmiast postanowiłam, że chcę je poznać i dowiedzieć się czegoś więcej na temat ich życia u boku popularnych mężów: czy jest bądź było szczęśliwe i spełnione, czy stanowi swego rodzaju wyzwanie, czy wymaga poświęceń albo jak wygląda ich zwykły dzień. Nie ukrywam, że podjęłam decyzję o lekturze tejże książki głównie z czystej ciekawości i pragnienia uzyskania szczegółowych informacji czy też ciekawych anegdot z życia sławnych małżeństw. Ale przyznaję również, iż pomyślałam, że publikacja ta może stanowić doskonały przerywnik pomiędzy literaturą obyczajową a thrillerami, po które sięgam ostatnimi czasy najczęściej. Ponadto - jak zwykle - ujęła mnie oprawa, która zdecydowanie przyciąga uwagę głównie za sprawą prostoty i stonowanej kolorystyki. Czy moim zdaniem warto było sięgnąć po ową książkę? Czy jest godna polecenia? Zapraszam na moją opinię. Agnieszka Nabrdalik - ukończyła filozofię i socjologię wsi na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Dziennikarstwo to jej pasja i zawód. Publikowała reportaże i wywiady w prasie polskiej i zagranicznej. Jest współautorką książki "Nieodwracalne"/"The Irreversible", w której rozmawia z byłymi więźniami niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych. (źródło: okładka książki "Dzisiaj rozmawiamy o Pani") "Dzisiaj rozmawiamy o Pani" to siedem wspaniałych i wartościowych rozmów z żonami sławnych mężów, przeprowadzonych wnikliwie, a zarazem delikatnie, z wyczuciem przez Agnieszkę Nabrdalik, która przez wiele lat współpracowała z mężem, będącym znanym fotografem, dlatego też poniekąd doskonale rozumie swoje rozmówczynie, ich przeżycia, doświadczenia, a przede wszystkim uczucia. Jako pierwsza na pytania dziennikarki odpowiada Monika Gawlińska - żona Roberta Gawlińskiego (lidera zespołu Wilki), matka dwójki dorosłych synów, menadżerka Wilków, autorka tekstów, a także poetka. Drugą kobietą, która zgodziła się na rozmowę jest Alicja Kapuścińska - żona śp. Ryszarda Kapuścińskiego (były dziennikarz, korespondent PAP na obszarze Ameryki Łacińskiej), matka mieszkającej w Kanadzie córki zajmującej się fotografią artystyczną, lekarka specjalizująca się w pediatrii, obroniła również doktorat. Trzecią rozmówczynią jest Wacława Myśliwska - żona Wiesława Myśliwskiego (pisarz i laureat Nagrody Literackiej "Nike"), matka dorosłego syna - historyka mediewisty, polonistka, redaktorka. Kolejną żoną znanego męża jest Karolina Niedenthal - żona Chrisa Niedenthala (fotografa), matka Philipa - dziennikarza, tłumaczka literatury niemieckojęzycznej. Następnie dziennikarka rozmawia z Jolantą Pawlik - żoną Włodka Pawlika (kompozytor, pianista jazzowy, laureat nagrody Grammy), pianistką, menadżerką i producentką płyt męża oraz producentką i współorganizatorką jego koncertów i festiwali. Następnie autorka podejmuje dialog z Anną Religa - żoną śp. Zbigniewa Religi (kardiochirurg, polityk, senator), matką dwojga dorosłych dzieci: syna i córki, doktorem nauk medycznych. Ostatnią kobietą, z którą został przeprowadzony wywiad jest Wiesława Starska - żona Allana Starskiego (scenograf), kostiumolog - projektowała kostiumy do filmów m.in. Andrzeja Wajdy czy Agnieszki Holland, a także do wielu sztuk teatralnych. Każdy z wywiadów zapoczątkowany jest krótką notką o samej rozmówczyni oraz czarno-białym zdjęciem ślubnym ze sławnym mężem. "Dzisiaj rozmawiamy o Pani" to opowieść o życiu prywatnym i zawodowym, miłości, dzieciństwie, młodości, macierzyństwie, pasji, marzeniach, chorobie, śmierci, pracy oraz poświęceniu, a także o tęsknocie i nadziejach. Każda z kobiet opowiada o swoim życiu, nie idealizując go, nie ubarwiając i nie pokazując go tylko w pięknych i kolorowych barwach. Rozmówczynie ukazują swoje słabości, wady i zalety, a także uzależnienia np. od papierosów. Dzielą się swoimi porażkami i sukcesami. Chwalą się swoimi osiągnięciami, co nie zawsze przychodzi im z łatwością. Istnieje bowiem przekonanie, że kobiety te żyły zawsze w cieniu swych mężów. Owszem, bywało tak (choć nie we wszystkich przypadkach), ale tylko przez pewien okres. Rezygnowały niekiedy ze swoich marzeń, aby wspomagać partnerów, mobilizować ich, ukierunkowywać, doradzać i ułatwiać im pracę, zapewniać jak najlepsze warunki do tworzenia czy regeneracji. Zajmowały się dziećmi, dbały o ognisko domowe, nie sprzeciwiały się wyjazdom mężów, ich czasowej nieobecności, izolacji w pokoju obok (na czas pisania) czy późnym powrotom z pracy. I choć nie było im łatwo, to cierpliwie czekały, bo wiedziały, że to wszystko zmierza w dobrym kierunku i że kiedyś przyjdzie pora na realizację ich pasji, że nadejdzie ich czas, ich wymarzona chwila. Tak było między innymi w przypadku Jolanty Pawlik, która dopiero po kilkudziesięciu latach małżeństwa wydała swoją płytę albo Moniki Gawlińskiej, której wiersze dopiero niedawno ujrzały światło dzienne i zostały wydane w formie tomiku (wcześniej pisywała do szuflady). Inne natomiast od początku się spełniały w swoich dziedzinach i pomimo napotykanych wszelakich trudności i życiowych przeszkód, umiejętnie godziły życie prywatne z zawodowym. Owa publikacja to nie tylko portrety rozmówczyń, ale również obrazy małżeństw - być może nie do końca idealnych, aczkolwiek szczęśliwych i spełnionych, w których zawsze istotne role odgrywał szacunek, kompromis, wyrozumiałość, dbałość o wzajemne relacje i jak najlepsze wspólne życie, podział obowiązków i ról, poczucie bezpieczeństwa, przyjaźń, a przede wszystkim piękna i głęboka miłość - uskrzydlająca i pełna natchnienia. Niestety nie wszystkie kobiety, z którymi Agnieszka Nabrdalik przeprowadziła wywiady, mogą nadal cieszyć się wspólnym życiem ze swoimi mężami. Kilka lat temu odeszli bowiem: Zbigniew Religa - wybitny kardiochirurg oraz Ryszard Kapuściński - legenda polskiego i światowego reportażu. Żony tychże wspaniałych mężczyzn przeżyły ich śmierć na swój własny sposób, nie nazywały i nie nazywają siebie wdowami, ponieważ nie czują się nimi, albowiem pamięć o ich mężach oraz ich zasługach i pasjach jest wciąż żywa. Dzięki tej publikacji lepiej poznamy kobiety - żony sławnych mężów oraz ich samych. Dowiemy się między innymi: Jak to jest być żoną niekiedy człowieka legendy? O czym pisuje wiersze Monika Gawlińska i czego najbardziej boi się w swoim życiu? Co Wacława Myśliwska sądziła o książkach swego męża - tym bardziej, że była ich pierwszą recenzentką? Jaka przemiana zaszła w charakterze Karoliny Niedenthal i czym była spowodowana? Czy to żona Włodka Pawlika zgłosiła jego płytę do nagrody Amerykańskiej Akademii Muzycznej? Dlaczego dopiero po kilkudziesięciu latach Jolanta Pawlik postanowiła wydać swoją płytę? Jaką działalność w związku z twórczością śp. Ryszarda Kapuścińskiego prowadzi jego żona? Co Anna Religa sądzi o filmie "Bogowie"? Z którymi aktorami współpracowała bądź współpracuje Wiesława Starska i gdzie najczęściej kupuje ubrania? Odpowiedzi na te i wiele innych ciekawych pytań odnajdziecie w omawianej książce. "Dzisiaj rozmawiamy o Pani" to zbiór bardzo wartościowych, sentymentalnych, melancholijnych, pasjonujących i przepełnionych miłością oraz spełnieniem historii. Każdą rozmowę chłonęłam z przyjemnością, uwagą, wnikliwością i poniekąd poruszeniem. Miałam wrażenie, że siedzę z tymi kobietami w małej i klimatycznej kawiarence i popijając oczywiście wyśmienitą kawę oraz delektując się jej smakiem, wysłuchuję z ogromnym zaangażowaniem pięknych - choć często pełnych wyrzeczeń i poświęceń - opowieści, które traktują o zwykłym życiu znanych ludzi na przestrzeni wielu lat. Zdecydowanie największe wrażenie wywarły na mnie rozmowy Agnieszki Nabdralik z: Anną Religa - kobietą bezpośrednią, szczerą, odpowiadającą na pytania bez owijania w bawełnę, nieukrywającą swojego uzależnienia od papierosów (mimo, iż jest lekarką, w pełni świadomą konsekwencji wynikających z tego nałogu), nieprzedstawiającą siebie tylko w dobrym świetle, a także z Wacławą Myśliwską, która w piękny i wzruszający sposób opowiadała o swoim życiu oraz o mężu i jego twórczości. Natomiast najbardziej pozytywnym i pełnym humoru był wywiad z Moniką Gawlińską, która poniekąd sprawia wrażenie uzależnionej od swojego męża, niepotrafiącej funkcjonować i zwyczajnie żyć bez niego, a przede wszystkim niewyobrażającej sobie już życia bez Roberta. Podsumowując, "Dzisiaj rozmawiamy o Pani" to niewątpliwie nostalgiczna, mądra, bezpretensjonalna, prawdziwa, wywołująca ciepłe i pozytywne uczucia oraz skłaniająca do wielu przemyśleń publikacja, którą gorąco polecam. Serdecznie zachęcam do lektury.
Avatar użytkownika -

Przeczytane:2017-03-07,
Sztuka zna wielu wybitnych mężczyzn. Malarzy, lekarzy, muzyków — jednak często w ich cieniu stoją równie interesujące partnerki. Kobiety żyjące na pewnym uboczu, daleko od blichtru, ale spełniające się w swoich rolach. Czy są szczęśliwe? Robert Gawliński, Ryszard Kapuściński, Wiesław Myśliwski, Chris Niedenthal, Włodzimierz Pawlik, Zbigniew Religa, Allan Starski. Popularne nazwiska, a pod nimi kryjące się znakomitości. Co ich łączy? Wspaniałe żony. Monika, Alicja, Wacława, Karolina, Jolanta, Anna i Wiesława ciągle stawiają przed sobą wyzwania, tworzą własne kariery. Agnieszka Nabrdalik, reportażystka, zaprosiła je do rozmowy. Dzięki temu mamy okazję zobaczyć prawdziwą pasję i radość. Radość z kolejnych zwycięstw, na polu zawodowym i prywatnym. A całości smaku dodaje prawdziwa miłość, wspólne dążenie do pewnych celów… Oto zbiór wywiadów, który mnie zauroczył. Tak, to najodpowiedniejsze słowo — „zauroczenie”. Rzadko trafia się na publikację nieskończenie emocjonalną, a przy tym realną. Spoglądając na nazwiska rozmówczyń Agnieszki Nabrdalik można odczuć respekt. Ich mężowie są postaciami bardzo ważnymi dla wielu dziedzin. I to z różnych krańców, od literatury zaczynając, na medycynie kończąc. Przyznaję, że sama do tej pory niewiele wiedziałam, choćby o Alicji Kapuścińskiej. Monika Gawlińska przewinęła mi się parę razy w prasie, ale nigdy nie zatrzymałam się przy niej na dłużej. Teraz zyskałam okazję, aby poznać te fantastyczne kobiety, bo inaczej nie da się ich określić. Każda wzbudza sympatię, snuje swą historię z ogromnym zaangażowaniem i zachęca do dalszej lektury. Samo wydanie świetnie się prezentuje, nie jest wielkie, więc można książkę zabierać ze sobą, poczytać w wolnej chwili. Bliżej przyjrzeć się, niezwykłym i zwykłym jednocześnie, parom. Każdy z wywiadów to istna paleta emocji. Dowcip, odrobina melancholii. Cała masa wspomnień oraz anegdot. Dzięki temu widzimy inne oblicza Wiesława Myśliwskiego i reszty bohaterów, tym razem drugoplanowych. Głos oddano ich żonom, w sposób pełen delikatności i wyrozumiałości. Sama autorka jest w związku z Maćkiem Nabrdalikiem, świetnym fotografem. Myślę, że między innymi dlatego potrafiła wczuć się i przeprowadzić zajmujące dyskusje, oparte na szczerości i zaufaniu. Tego ostatniego wyjątkowo potrzeba, gdy opowiada się o intymności, własnej rodzinie. To wzmaga szacunek, ponieważ z umiejętności otworzenia się i dawkowania informacji wynika obraz siły. Niezbędnej w wielu sytuacjach, które podtyka codzienność. Spodobało mi się zdrowe podejście. Żadna z kobiet nie idealizuje, nie upiększa, a wręcz przeciwnie. Widzą w mężach i zalety, i wady. Ludzi, ze wszystkimi przywarami. Odbrązawiają pomniki, często stawiane już za życia. Anna Religa i Alicja Kapuścińska są wdowami, ale nadal zachowują trzeźwe spojrzenie, na wzloty oraz upadki. Obie nadal aktywnie się udzielają, posiadają zainteresowania. Wraz z odejściem ukochanych nie odeszła wola trwania. Nie są „tylko żonami”. To osobne jednostki, szalenie inspirujące, z unikalnymi charakterami. Żadne z nich „cienie”. Wielu mogłoby uznać, że istnienie u boku tak znanych postaci to czysta rozkosz, gwarancja na brak problemów. Nic bardziej mylnego. Bohaterki uświadamiają, że utrzymanie małżeństwa zawsze jest ciężką pracą, a zwłaszcza w sytuacji, gdy trzeba zmagać się ze sławą. Morze plotek, brak czasu, własne wyrzeczenia, a wszystko w imię uczuć. Zachowanie swojej twarzy i imienia bywa ciężkie, jeśli zawsze kojarzymy się wyłącznie z drugim człowiekiem. Równocześnie spędza się ze sobą też cudowne chwile, dzieli pasje. Szczególnie przypadła mi do gustu rozmowa z Wacławą Myśliwską, z przyjemnością spotkałabym się z nią na kawie. Dzięki Agnieszce Nadbralik możemy zaspokoić odrobinę ciekawości. „Dzisiaj rozmawiamy o Pani” to lektura naprawdę wartościowa, otwierająca oczy, pełna wzruszeń. Skłania ku refleksjom, nie sposób się nudzić podczas czytania. Polecam na prezent dla mamy lub przyjaciółki. Później można wymienić się myślami, a jestem pewna, że będzie ich wiele.
Avatar użytkownika - jeke5
jeke5
Przeczytane:2017-02-19, Ocena: 5, Przeczytałam,
Agnieszka Nabrdalik- reportażystka i dziennikarka, prywatnie żona fotografa Maćka Nabrdalika namówiła na wywiady siedem wspaniałych kobiet, które wspierały i nadal wspierają mężów w ich pracy. Dzięki tym rozmowom narodziła się książka ,,Dzisiaj rozmawiamy o Pani." Monika Gawlińska-menadżerka zespołu rockowego Wilki, autorka tekstów, poetka i żona lidera Wilków Roberta Gawlińskiego. Maturę pisała z interpretacji tekstów Roberta i cały czas ma wielki szacunek do jego twórczości. Nie wyobraża sobie życia bez męża. Alicja Kapuścińska-lekarz pediatra, żona dziennikarza Ryszarda Kapuścińskiego, który już nie żyje. Pilnuje spraw męża i fundacji. Małżonkowie nawzajem cieszyli się ze swoich osiągnięć. Zgodnie twierdzili, że życie bez pasji to wegetacja. Wacława Myśliwska-redaktorka, żona pisarza Wiesława Myśliwskiego. Pierwsza czyta teksty męża i jest ich najsurowszą recenzentką. Karolina Niedenthal-tłumaczka literatury niemieckojęzycznej, żona fotografa Chrisa Niedenthala. Praca męża była priorytetem w rodzinie i wiedziała, że musi się jej podporządkować. Mąż za to stawał za nią murem w każdej sprawie, nawet jeśli nie miała racji. Jolanta Pawlik-pianistka, żona kompozytora jazzowego Włodka Pawlika. Łączy ich ten sam gust i wrażliwość muzyczna. Muzyka jest ich wspólną pasją, bez której nie wyobrażają sobie życia. Anna Religa-doktor nauk medycznych, żona kardiochirurga Zbigniewa Religi, który zmarł osiem lat temu. Małżonkowie wspierali się zawodowo, ale w większości, z powodu wyjazdów żyli bardziej osobno niż razem w domu. Wiesława Starska-kostiumolog, żona scenografa Allana Starskiego. Wspólnie pracowali w wielu filmach i zawsze pomagali sobie w pracy. W rozmowach Agnieszki Nabrdalik z Paniami poruszane są tematy związane z poznaniem się małżonków, ich życiem zawodowym i prywatnym, wzajemnymi relacjami i okazywaniem uczuć, korzeniami rodzinnymi, z marzeniami, podróżami i wychowywaniem dzieci. Rozmowy są bardzo ciekawe, szczere, często intymne i wzruszające, ale też okraszone anegdotami, z których można się pośmiać. Rozbudziły moją ciekawość, ale jej w pełni nie zaspokoiły. Czuję niedosyt i uważam, że rozmowy mogłyby być zdecydowanie bardziej rozbudowane, bo kobiety wiodą interesujące życie i jeszcze wiele mogłyby opowiedzieć. Wypełniały swoje obowiązki jako matki i żony. Pracowały zawodowo, wspierały mężów i często samotnie zmagały się z wychowywaniem dzieci i codziennością. W każdej historii można zauważyć, że były lepsze i gorsze czasy, ale bohaterki rozmów nie użalały się nad sobą. Przeżyły ten gorszy okres i cieszą się tym co mają, spełniają swoje ukryte marzenia, oddają się pasjom i pielęgnują dorobek mężów. Na pewno jeszcze wiele sukcesów przed nimi nie tylko tych zawodowych, ale też rodzinnych. Te historie pokazują, jak sukces męża bardzo zależy od postawy żony i jej wsparcia. Serdecznie polecam książkę Agnieszki Nabrdalik:) http://magiawkazdymdniu.blogspot.com/