Elegancki morderca

Jedna z najgłośniejszych historii kryminalnych powojennej Polski.

Znajomi i sąsiedzi mówili o nim, że dobrze wychowany, kulturalny, uczynny, taki wrażliwy - często jeździł na grób swojego pieska, posadził tam nawet kwiaty. Na zdjęciach z prokuratorskich akt wygląda jak filmowy amant. Ciemne, zaczesane do góry włosy, wyniosła mina bez cienia uśmiechu; biała koszula, krawat, dobrze skrojona ciemna marynarka. Zajmował się szeroko pojętymi ,,interesami", ale nikt dokładnie nie wiedział, z czego tak naprawdę żyje. Krążyły pogłoski, że w czasie wojny kolaborował z gestapo, przypuszczano, że współpracuje z UB, co zapewniało mu nietykalność. Jego proces elektryzował w latach 50. całą Polskę. Krążyły pogłoski, że Władysław Mazurkiewicz, pierwszy polski powojenny seryjny morderca, przyznał się podczas śledztwa do aż ponad trzydziestu morderstw. Jak to się stało, że elegancki morderca mógł działać bezkarnie przez tak długi czas?

Cezary Łazarewicz pasjonująco odtwarza zbrodnie i proces Mazurkiewicza na tle realiów stalinowskich czasów.

Informacje dodatkowe o Elegancki morderca:

Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2015-11-18

Kup książkę Elegancki morderca

Elegancki morderca - opinie o książce

Cezary Łazarewicz nie schodzi poniżej pewnego poziomu i to widać również w tej pozycji. Doskonale i wnikliwie opisana historia jednego z mniej znanych polskich seryjnych morderców - Władysława Mazurkiewicza, człowieka z koneksjami, miłą aparycją, znanego i powszechnie lubianego, który brylował na salonach w latach 50. Przedstawiona historia z dziennikarskim zacięciem, przekazaniem istotnych faktów, relacji i zapisków. Doskonałym uzupełnieniem tej lektury będzie film "Ach śpij kochanie" w reż. K. Langa z A. Chyrą w roli głównej. Dla wielbicieli rzetelnie opisanych historii, historii PRL i seryjnych morderców.

Historia Władysława Mazurkiewicza, pierwszego powojennego, seryjnego zabójcy.

Wypowiadano się o nim w samych superlatywach: wytworny, zadbany, kulturalny, z kindersztubą. W kuluarach szeptano, iż podczas II wojny światowej współpracować z gestapo. Teraz domniemywano, że jest pracownikiem Urzędu Bezpieczeństwa.

Mazurkiewicz podczas śledztwa przyznał się do popełnienia 30 morderstw.

''Elegancki morderca" jest solidną, reporterską pracą. Dobrze napisaną i udokumentowaną. Książka przeznaczona jest dla zainteresowanych tą tematyką.

Avatar użytkownika - planka1981
planka1981
Przeczytane:2016-03-29, Przeczytałam, Mam, 2016,
Sześć pięter luksusu
Cezary Łazarewicz0
Okładka ksiązki - Sześć pięter luksusu

Bracka 25 w Warszawie. Dziś adres znanej księgarni, kiedyś największy dom towarowy w Europie Środkowej, przez wielu nazywany polskim Harrodsem. Świat,...

Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka
Cezary Łazarewicz0
Okładka ksiązki - Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka

,,Ludzie o miedzianym czole, utożsamiający milicję z władzą, postanowili poświęcić prawdę dla swoich doraźnych korzyści, skompromitować wymiar sprawiedliwości...