Elita władzy w Królestwie Jerozolimskim (1174-1185)

Państwa tworzone przez Krzyżowców w czasie ich wypraw są ciekawym zagadnieniem naukowym. Szczególnie interesujące wydaje się Królestwo Jerozolimskie, ze względu na całą symboliczną otoczkę tego szczególnego i dla chrześcijan i muzułman miasta. Przybywający tam rycerze tworzyli nową elitę społeczną, często awansując w porównaniu do poprzedniej roli, którą zajmowali na feudalnej drabinie. Problematyką elit władzy zajmuje się Marcin Sałański w swojej najnowszej pracy „Elita władzy w Królestwie Jerozolimskim (1174-1185)”
Kto tak naprawdę rządził tym niezwykłym krajem? Jak na elity Jerozolimy epoki Krzyżowców patrzyli najwięksi wielmoże? Kto należał do elity, a kto mógł jedynie marzyć o tym, by wejść w jej szeregi? Czy możni spełniali pokładane w nich nadzieje? Na te i inne pytania odpowiada najnowszy e-book Sałańskiego.
- Moja praca wpisuje się w nurt naukowych rozważań na temat elity władzy Królestwa Jerozolimskiego. Kieruję ją do osób zajmujących się tym zagadnieniem naukowo i pasjonatów tematyki wypraw krzyżowych – tak autor opisuje swoją książkę. – Myślę, że dzięki niej rzucam nowe światło na problematykę elit władzy wśród Krzyżowców w Królestwie Jerozolimskim w latach 1174-1185 – okresie obfitych sporów wewnętrznych między nimi.

Podstawę pracy Marcina Sałańskiego stanowi słynna kronika Wilhelma z Tyru, a jej ważne uzupełnienie to refleksja z pogranicza socjologii i historii. Inspirowany pracami Gaetano Moski i Vilfredo Pareto, Sałański wielopłaszczyznowo przedstawia mechanizmy powstawania władzy w państwie stworzonym dla boskiej chwały. W swoim wywodzie śledzi rozkwit i upadek wielkich jednostek i całych możnowładczych rodów epoki Krzyżowców.

- Kronika Wilhelma z Tyru to ważne źródło do badania elity władzy Królestwa Jerozolimy. Dzięki niej możemy dowiedzieć się kim tak naprawdę byli krzyżowcy władający tym państwem, przedstawieni oczami współczesnego im intelektualisty – tłumaczy Sałański. – W swojej pracy poruszam tematykę walki stronnictw rycerskich i gier politycznych na dworze Baldwina IV Trędowatego w najdramatyczniejszym momencie dziejów tego państwa. Źródło nie mówi o tym wprost, więc staram się przybliżyć i wyjaśnić to zagadnienie.

Informacje dodatkowe o Elita władzy w Królestwie Jerozolimskim (1174-1185):

Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2014-10-30
Kategoria: Historyczne
ISBN: 978-83-934630-8-4

Kup książkę Elita władzy w Królestwie Jerozolimskim (1174-1185)

Elita władzy w Królestwie Jerozolimskim (1174-1185) - opinie o książce

Wielcy polskiego średniowiecza
Marcin Sałański0
Okładka ksiązki - Wielcy polskiego średniowiecza

Kim byli wielcy polskiego średniowiecza? To ludzie, których biografie są niemal gotowymi scenariuszami fascynującego serialu telewizyjnego czy krwistej...