Empatia: Co potrafią lustrzane neurony

Książka Joachima Bauera jest pracą przeglądową, dotyczącą neurologicznego podłoża empatii tj. neuronów lustrzanych. Autor wskazuje na fenomen rezonansu w życiu codziennym, a odnosząc się do badań wyjaśnia zjawisko "odczytywania myśli", intencji i współodczuwania. Pokazuje np. jak obserwowanie ludzkiego bólu prowadzi do aktywacji naszych własnych ośrodków mózgowych odpowiadających za doznania bólowe. Bauer w świetle odkrycia lustrzanych neuronów analizuje relacje międzyludzkie i ich rozwój (od interakcji z niemowlęciem, relacji partnerskich, po zachowania tłumu, konformizm, manipulację i śmierć społeczną) oraz wskazuje na uczenie się poprzez modelowanie (obserwację innych). Ważnym zagadnieniem są wnioski praktyczne dotyczące wykorzystania wiedzy o lustrzanych neuronach w bliskich relacjach, a także w szkole. Mówi o treningu empatii i o uczeniu się przeciwstawiania się różnym formom nacisku oraz terapii autyzmu.

Informacje dodatkowe o Empatia: Co potrafią lustrzane neurony:

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
Data wydania: 2008 (data przybliżona)
Kategoria: Psychologia
Tytuł oryginału: Warum ich fuhle, was Du fuhlst: Intuitive Kommunikation und das Geheimnis der Spiegelneurone
Język oryginału: niemiecki
Tłumaczenie: Guzowska-Dąbrowska Małgorzata

Kup książkę Empatia: Co potrafią lustrzane neurony

Empatia: Co potrafią lustrzane neurony - opinie o książce

Avatar użytkownika - aisha777
aisha777
Przeczytane:2015-05-21, Ocena: 6, Przeczytałem,
Wysoko oceniam tę książeczkę, może dlatego że jest w sposób nietrudny przekazana. Książka jest cienka ;-) Zawiera konkrety podparte przykładami, również są powołania na różne badania eksperymentalne ;-) co mi się podobało ;-) Uważam ją za ciekawą ;-) Autor wciągnął mnie w nią i skupia się oczywiście na teorii lustrzanych neuronów, mowie ciała, a także tego, co się dzieje w mózgu ;-) Czuję trochę niedosytu... Chętnie bym przeczytała jeszcze jakąś jego książkę na ten temat ;-)