Opis ksiązki
Kup Teraz

Esesman i Żydówka

Ocena ( 8 osób )
4.8
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 2015-04-13
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 9788377856307
Liczba stron: 280
Dodał/a książkę:elibri

Kwiecień 1943 roku. Debora Singer wyskakuje z wagonu transportującego krakowskich Żydów. Podczas próby ucieczki boleśnie skręca w kostce nogę i nie jest w stanie uciekać. Przekonana, że nie ocali życia, siada w sosnowym zagajniku, czekając na śmierć. Słyszy odgłosy obławy. Nagle nadjeżdża wojskowy motocykl. Do przestraszonej dziewczyny zbliża się esesman. Debora jest Żydówką, czyli - jest winna. Przed nią staje hauptsturmführer Bruno Kramer. W tym miejscu ta historia mogłaby się właściwie skończyć. To jednak dopiero jej początek...

Pełna niespodziewanych zwrotów akcji, barwnych postaci, osadzona w realiach II wojny światowej, powieść, w której nic nie jest proste, ale wszystko staje się możliwe, gdy w grę wchodzą uczucia.

Esesman i Żydówka to coś więcej niż romans. To świadectwo człowieczeństwa w obliczu okrucieństw wojny. Momentami szokująca, bardzo wzruszająca i niebanalna opowieść o wojennych rozbitkach. O nieprawdopodobnej, zakazanej miłości. Kat i ofiara. Czy takie uczucie mogło wydarzyć się naprawdę?

Żyjący w czasach II wojny światowej przekonali się, że miłość była nierzadko jedyną wartością. Kiedy żołnierze Wermachtu z polecenia Hitlera podbijali Europę, żadne związki nie były łatwe. A już wysoko postawionego oficera SS i zbiegłej z transportu do Auschwitz Żydówki, nie był w tej materii wyjątkiem. Poznajcie losy Debory i Bruna.

Magdalena Kijewska,

przeglad-czytelniczy.blogspot.com

Spotkanie z Deborą, Żydówką, która kiedyś oca­liła mu życie, uświadomiło Kramerowi, że może zro­bić coś przyzwoitego. Odwdzięczyć się tej dziewczynie i w ten sposób choć częścio­wo uspokoić własne sumienie. Nie był w stanie uciec od tego, by nocą, gdy ona spała w sąsiednim pokoju, nie za­stanawiać się nad tym, co dalej. Czy przypadkiem sprawa nie skończy się tym, że on, esesman, będzie musiał ukrywać żydowską dziewczynę, narażając w ten sposób swoje, mimo wszystko dość wygod­ne, życie w okupowanym Krakowie.

Kiedy jednak wstał rankiem następnego dnia, Debory już nie było, a jedyny ślad jej nocnej bytno­ści w jego mieszkaniu stanowiła pozostawiona na nocnym stoliku w mniejszej sypialni kartka. Na niej zaś tylko jedno słowo po polsku i po niemiecku -- ,,Dziękuję".

(fragment książki)  

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Muminka789 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-07-20, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,wyzwanie- ksiażki na lato 2016,
Piękna opowieść o miłości niemożliwej dobrego Niemca do żydowskiej dziewczyny. Za swoją postawę wobec Polaków i Żydów mężczyzna gotowy jest ponieśc najgorsze konsekwencje. Kobieta z kolei musi walczyć z ludzką ciekawością i przesądami, poradzić sobie z wychowaniem nieślubnego dziecka. Jednak wojna ją zahartowała, a swoja miłością otacza dziecko. realia wojny światowej przekonująco opisane, tak jak obozowe życie. Fabuła wciąga, bo kibicujemy Deborze w jej zmaganiach z przeciwnościami losu. To historia powrotów , spektakularnych ucieczek, przypadkowych zrządzeń losu. Polecam bo warto.
kocik83 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-06-05, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,Mam,
Już od dawna marzyłam o tej książce aż tu nagle dostałam ją w prezencie od syna na dzień matki.I od razu wzięłam się za czytanie.Książka opowiada o losach młodej żydówki Deborze i esesmanie Brunonie.Podczas wywózki żydów do Oświęcimia Deborze udaje się uciec z jadącego pociągu.Niestety dziewczyna skręca nogę w kostce.Już słyszy oddech zbliżającego się esesmana,już widzi śmierć przed oczami.Ale esesman wcale nie ma zamiaru jej zabijać.Wręcz przeciwnie,pomaga jej gdyż rozpoznaje w niej sanitariuszkę która kiedyś uratowała mu życie.Chcąc jej się odwdzięczyć pomaga przerażonej dziewczynie.Jakiś czas później spotykają się znowu.Rodzi się między nimi uczucie choć oboje zdają sobie sprawę że mogą za to zapłacić własnym życiem.Kat i ofiara.To nie może się udać.A jednak
Mmyszunia plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-01-22, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,
Do lektury tej książki namówiły mnie siostra i mama. A przecież jeśli chodzi o romanse to nie jestem ich największą zwolenniczką. Może za dużo we mnie sceptycyzmu by poddać się ich urokowi.
Jednakże ta opowieść jest inna, oparta na prawdziwych wydarzeniach. Niesie ze sobą przesłanie na temat wojny, ludzkości, wszystkiego co drzemie w nas głęboko a wychodzi na wierch dopiero w trudnych warunkach.
Historia wzruszająca i wciągająca, książkę szybko się czyta. Nie przytłacza nas za bardzo ogromem cierpień wojennych, za to daje ogólny obraz tła dla historii jaka niespodziewanie przydarza się pewnej Żydówce i oficerowi SS...
azetka79 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-08-19, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
piękna historia...
MelchiorABC plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-04-28, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
bardzo ciekawa narracja, to na plus, ale sam romans - tak sobie bajeczka.
moniapili Linia koment
Przeczytane:2016-09-12, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
villemo47 Linia koment
Przeczytane:2015-08-25, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2015 ,Mam,
justsmileback Linia koment
Przeczytane:2015-07-28, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,Mam,
Heroine Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
esia189 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Dizzy Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów