Opis ksiązki
Kup Teraz

Fan fiction. Nowe formy opowieści

Ocena ( 0 )
Wydawnictwo: Korporacja Ha!Art
Data wydania: 2015-03-27
Kategoria: Inne
ISBN: 978-83-64057-59-5
Liczba stron: 328
Dodał/a książkę:czytam
Fan fiction – różnorodne formy wykorzystywania postaci czy światów wykreowanych przez utwory kultury masowej – jest od lat ulubionym przez odbiorców sposobem uczestniczenia w popkulturze. Mowa o całej galaktyce opowiadań, nowych wersji, dopisanych rozdziałów, wymyślonych romansów, którymi obrasta każda popularna seria powieści, filmów czy anime. Takie przekształcanie wymaga empatii, świetnej znajomości oryginału, często też słuchu literackiego, a potrafi zarazem jednoczyć miłośników i ostro ich dzielić. Autorka analizuje liczne podgatunki takiej twórczości (slash fiction, crossover fiction, gap filler), wprowadza w żargon (Mary Sue, fanon, genderswap, pairing) i dostrzega, że obdarowywanie innych remiksami czy alternatywnymi zakończeniami to wykroczenie przeciw zasadom konsumpcji, to oddolna, autentyczna forma wypowiedzi, czyniąca z odbiorcy twórcę, niejako potwierdzenie słusznej intuicji magazynu Time, który w 2006 jako człowieka roku wybrał każdego z anonimowych autorów – Ciebie.

Książka dla każdego, kto widział kiedyś yuri albo yaoi. Albo chociaż fluff.
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
catarina78 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-06-22, Na półkach: Przeczytałem,

 


Kiedy Umberto Eco ogłaszał śmierć autora, myśl ta wydała się co prawda błyskotliwa, ale nie do końca wiarygodna. Musiało minąć trochę czasu, Internet musiał nabrać większego rozpędu, by spełniło się proroctwo. Na naszych bowiem oczach utwór oddziela się od swojego twórcy, stając się dziełem czytelnika, który, parafrazując słowa Eco: kończy wytwarzanie dzieła.


 


Lidia Gąsowska w swojej niezmiernie interesującej pracy podjęła temat fan fiction, czyli utworów będących fanowską kontynuacją pierwowzoru. Jak pisze Bartłomiej Chaciński, na którego powołuje się Autorka: „Są króciutkie opowiastki, dialogi, dowcipy, nowelki,inne ciągną się w powieści, a nawet oddzielne cykle, które w rękach najbardziej ortodoksyjnych fanów mogą rozmiarami przyćmić oryginał. Są wariacje komiksowe na temat filmów i książkowe na temat komiksów. Poematy, które zrodziły się z zainteresowania cyklem powieściowym i fantazje na temat losów głównego bohatera w formie blogów. Mówi się o nich fan fiction, czyli fanfiki.” Wielbiciele książki, serialu, filmu podejmują się roli nowego scenarzysty, dopisując nowe wątki, rozwijając te istniejące, a nawet zmieniając cechy ulubionych postaci. Lidia Gąsowska przybliża ten jakże złożony świat opowieści tworzonych na bazie tych zastanych, przypominając najpierw teorię literatury, tworzoną na bazie zupełnie innych dzieł.


 


Pierwszy rozdział zatem wyjaśnia podstawowe pojęcia związane z cyberkulturą, będącą tłem dla tekstów fanowskich. Autorka przytacza szerokie spektrum teorii dotyczących popkultury, cyberkultury oraz najnowszych zjawisk, które dokonały swoistego wymieszania poziomów. Lidia Gąsowska powołuje się na wszystkie znane teorie, próbując dopasować je do amatorskiej twórczości fanów, by stworzyć coś na kształt akademickiego wprowadzenia.


 


W drugim rozdziale spotykamy się z elektronicznym pisaniem i e-czytaniem. Jako mniej lub bardziej świadomi członkowie keyboard society zaczynamy zdawać sobie sprawę, że obecna kultura tworzona jest przede wszystkim za pomocą słów. Miliony osób każdego dnia siadają do klawiatur i piszą. Już na poziomie popkultury niemalże każdy fikcyjny bohater obrastał setkami kolejnych warstw, spośród których trudno było wybrać tą oryginalną. Obecnie dochodzi do tego twórczość fanowska, która z super-bohaterów popkultury: Harrego Pottera, Batmana, Spidermana, wampirów tworzy swoje własne półprodukty. O własności intelektualnej nie może być już mowy.


 


Trzeci i czwarty rozdział dotyczą już samej fikcji fanowskiej, jej powstawania, inspiracji, podgatunków. Okazuje się, że właściwy twórca ma tu najmniej do powiedzenia. Grafomańskie produkcje stają się często bardziej popularne i rozpoznawalne od pierwowzorów. W niektórych przypadkach nie sposób nawet dogrzebać się do owych źródeł. Filmy powstają na bazie komiksów, książki są pisane pod wpływem filmów, blogi tworzone jako alternatywne wersje dziejów bohaterów popkultury, te zaś na powrót przenikają do głównego obiegu, trafiają do kin i na półki w księgarniach. Jedna postać może być bohaterem gry, filmu, amatorskiego teledysku, może pojawić się w tysiącach wcieleń podczas fanowskich zlotów i nikomu to nie przeszkadza.


 


Autorka w wielu miejscach zastanawia się skąd w piszących bierze się to pragnienie tworzenia własnych wersji, dokładania własnych kamyczków do fanfikcyjnej budowli. Choć teksty są kiepskie, to jednak czytane, komentowane. Choć wiele im można zarzucić pod względem stylistycznym, a nawet gramatycznym i ortograficznym, to mimo to zdobywają popularność. Wniosek nasuwa się jeden: nie ma już podziału na autora i czytelnika, jest powszechne „kontinuum uczestnictwa kulturalnego”.


 


Praca Lidii Gąsowskiej pokazuje szeroki zakres działań twórczych, które dokonują się za pośrednictwem blogów, youtube'a, portali społecznościowych. Fani współtworzą produkty, poprawiają je, nadają nowe sensy. Jeszcze nigdy odbiorca nie miał takiego wpływu na dzieło. Nawet Roman Ingarden byłby zdumiony widząc to wszystko. Pozostaje tylko kwestia praw autorskich, ale czy da się zatrzymać tak potężną maszynę puszczoną w ruch i napędzaną każdego dnia przez miliony fanów?


 


 

Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów