Opis ksiązki
Kup Teraz

Felietony tom 3. Wołanie na puszczy

Ocena ( 0 )
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2013-11-26
Kategoria: Popularnonaukowe
ISBN: 9788378396505
Liczba stron: 704
Dodał/a książkę:elibri

Trzeci tom felietonów zebranych Stefana Kisielewskiego zawiera teksty z lat 1976-1981 opublikowane poza zasięgiem cenzury - w drugim obiegu oraz w paryskiej ,,Kulturze". Początkowo felietony nie dopuszczone do druku w ,,Tygodniku Powszechnym" drukował u siebie Jerzy Giedroyc, z czasem Kisiel zaczął pisać teksty przeznaczone już tylko do ,,Kultury". W niniejszym zbiorze Stefan Kisielewski - jak napisał we wstępie Michał Szyszka - to już w mniejszym stopniu prześmiewca, lecz w istocie osoba pisząca poważnie, o sprawach poważnych i arcypoważnych. 
Kisiel inspirację oraz tematy do pisania czerpał ze świata politycznego oraz artystycznego, jak sam pisał: Sztuka i polityka, polityka i sztuka - mój Boże! Pierwsze przeszkadza drugiemu, drugie przeszkadza pierwszemu, a jednak zawsze jakoś tam się wokół siebie kręcą.

Był znakomitym felietonistą ,,Tygodnika Powszechnego", przez długie lata pokazywał absurdy rzeczywistości komunistycznej i w jakimś przynajmniej stopniu wytrącał inteligencję polską z grożącego jej stanu odrętwienia. Pod tym względem zasługi Kisiela są tak ogromne, że moim zdaniem obowiązkiem Polaków jest wystawić mu pomnik.
Gustaw Herling-Grudziński 

Stefan Kisielewski (1911-1991) - pisarz, kompozytor, krytyk muzyczny, publicysta, nazywany pierwszym felietonistą Rzeczypospolitej. Przez 45 lat publikował felietony w ,,Tygodniku Powszechnym", podpisując się po prostu: Kisiel. W latach 1957-1965 był posłem na Sejm PRL z ramienia koła poselskiego Znak (obok Tadeusza Mazowieckiego, Jerzego Zawieyskiego oraz Stanisława Stommy). Był autorem m.in. powieści: ,,Sprzysiężenie", ,,Zbrodnia w dzielnicy północnej", ,,Widziane z góry"; szkiców muzycznych: ,,Gwiazdozbiór muzyczny"; zbiorów felietonów: ,,Rzeczy małe", ,,100 razy głową w ścianę", ,,Materii pomieszanie"; oraz najsłynniejszych: ,,Abecadła Kisiela" i ,,Dzienników". W 1990 roku ustanowił nagrodę swojego imienia (Nagroda Kisiela), która przyznawana jest do dziś (wśród laureatów m.in.: Władysław Bartoszewski, Jerzy Waldorff, Jerzy Giedroyc, ks. Józef Tischner, Lech Wałęsa, Stanisław Tym, Jan Nowak-Jeziorański).

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Felietony tom 3. Wołanie na puszczy Duch z przeszłości
Joanne Harris
Okładka - Felietony tom 3. Wołanie na puszczy Klucz do wieży
Gilbert Adair
Okładka - Felietony tom 3. Wołanie na puszczy Marzyciele
Gilbert Adair
Okładka - Felietony tom 3. Wołanie na puszczy Zachłysnąć się tobą. Najpiękniejsze wiersze i piosenki
Konstanty Ildefons Gałczyński
Okładka - Felietony tom 3. Wołanie na puszczy Beria. Oprawca bez skazy
Françoise Thom
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów