Opis ksiązki
Kup Teraz

Filozofia frywolna

Ocena ( 1 osoba )
5.0
Wydawnictwo: Wydawnictwo M
Data wydania: 2008-04-03
Kategoria: Inne
ISBN: 9788360725900
Liczba stron: 96
Dodał/a książkę:czytam
Recenzja - Filozofia frywolna
Ekstra prezent! Żarty rysunkowe autora!

Książeczka zawiera przekład pominiętej w polskim wydaniu części Diariusza najmniejszego.

Dziełko jest atrakcją dla Czytelników, ponieważ autor za pomocą wiersza rysuje swoją historię filozofii, od greckich filozofów przyrody począwszy aż po współczesność. O jego poczuciu humoru i uszczypliwości nie trzeba nikogo przekonywać - zbiorek gwarantuje pyszną zabawę - wiersze są lekkie, zabawne, a przy tym nie mijają się z prawdą, zgrabnym rymem puentując nobliwych myślicieli. Całości dopełniają liczne rysunkowe żarty ze szkicownika Umberto Eco.
Recenzja
karol Linia koment
Na półkach:

"Grzeszek literacki" Eco, który popełnił na studiach, parodiując największych filozofów i wpychając ich myśli w zabawne parafrazy dzieł włoskiej poezji. Jest to książeczka, która NIE DAJE POLSKIEMU CZYTELNIKOWI NIC. Gdybym był Włochem- erudytą z pewnością bym się nią zachwycił - a tak - zaledwie doceniłem. To szlachetny typ książki, która nie powinna być czytana inaczej, jak w oryginale i przez osoby doskonale znające kulturę i sztukę nowożytnej Italii. W przekładzie na polski, mamy do czynienia z kolącym zbiorem częstochowszczyzny, nie zdatnej do czytania

Anna Szczepanek Linia koment
Na półkach:

„Filozofia frywolna” czy raczej „Filozofowie na wolności”, jak brzmi w oryginale tytuł tego wierszowanego zbioru, to historia filozofii w pigułce opowiedziana językiem zgrabnym, zabawnym, żartobliwym. Po raz pierwszy opublikowana została w nakładzie zaledwie 500 sztuk w roku 1958, w roku 1992 natomiast została włączona do „Drugiego Diariusza Najmniejszego” autorstwa Umberto Eco

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
martucha180 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-02-09, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki w 2015,
Już sam tytuł sugeruje, że o sprawach poważnych, filozoficznych można pisać lekko i zabawnie. I tak rzeczywiście jest. Pierwotny tytuł tego dzieła brzmiał Filozofowie na wolności i nawiązywał do futurystycznego hasła 'słowa na wolności'. W ogóle to bardzo ciekawa jest geneza powstania tego utworu - młodzieńczego grzechu literackiego Umberta Eco. Otóż w drugiej połowie lat pięćdziesiątych XX wieku Umberto nudziła się na zajęciach, więc w ich trakcie zaczął sobie szkicować zabawne rysunki. Te z kolei spodobały się jego kolegom, więc do rysunków zostały dopisane żartobliwe teksty. W wersach i rymach autor zamieścił najważniejsze i najpoważniejsze zagadnienia filozofii oraz przedstawił znanych filozofów.
I tak autor przedstawia: pierwszych filozofów ze starożytności, Arystotelesa, Anzelma z Aosty, Tomasza z Akwinu, scholastyków, Rogera Bacona, Kartezjusza, Giambattistę Vico, Immanuela Kanta, Georga Friedricha Hegla, Karola Marksa, Benedetta Croee'a, egzystencjalistów, filozofię analityczną. Na końcu książeczki znajdują się noty o filozofach i nie tylko.
Wierszyki czyta się dość szybko, co ułatwiają rymy i krótkie wersy, a także intelektualno-językowe żarty. Proces może być spowolniony przez tematykę, bo jednak filozofia sama w sobie jest cięższym kalibrem do lektury. Rysunki zamieszczone przy wierszach oddają charakter danej idei filozoficznej i są miłe dla oka.
Filozofia frywolna to historia filozofii w wersji wierszowanej, widziana oczami Umberto Eco oraz okraszona uszczypliwościami i poczuciem humoru. A przy tym nie mijają się z prawdą. To ciekawa pozycja dla każdego, kto chce poznać zarys filozofii. Może też posłużyć jako szybka powtórka przed egzaminem z filozofii lub skrypt do jej nauki, ale na pewno nie zastąpi podręcznika. Książeczkę polecam dla tych, którzy lubią pofilozofować i pożartować z mądrych głów.
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów