Finale

Tom 4 cyklu Szeptem

Nora jeszcze nigdy nie była tak pewna swej miłości do Patcha. Upadły czy nie, to on jest tym jedynym. I choć wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że ta dwójka stanowi dla siebie śmiertelne zagrożenie, dziewczyna nie ma zamiaru rezygnować z ukochanego. Teraz muszą połączyć siły, by stoczyć ostateczną walkę o życie.

Starzy wrogowie powrócą, pojawią się nowi, a ktoś zaufany okaże się zdrajcą. I choć role zostały rozdzielone, Nora i Patch nie wiedzą, po której stronie przyjdzie im walczyć.

Czy istnieją takie przeszkody, których nawet miłość nie pokona?

Informacje dodatkowe o Finale:

Wydawnictwo: Otwarte
Data wydania: 2012-11-07
Tytuł oryginału: Finale
Tłumaczenie: Maria Borzobohata-Sawicka

Kup książkę Finale

Finale - opinie o książce

Dobrnęłam do końca bardzo fajnej jak mi się zdawało sagi. Trochę się jednak zawiodłam. Mimo iż wydaje się być w niej więcej akcji, dużo wątków to jakoś ciężko mi było przez nią przebrnąć. Może nie było tragicznie ale mogło być o wiele lepiej. ,,Jak trwoga, to do Patcha.", ,,Keep calm and call Patch" Tym razem nie do końca na tym fabuła się opiera. Tak porównując okładkę tą z poprzednią. W ciszy Patch trzymał Norę, tu w podobnej scenerii to ona prowadzi go za rękę. Podoba mi się, że dziewczyna trochę się ogarnęła. Przynajmniej z pozoru, bo wciąż pojawiają się u niej np. żenujące ataki zazdrości, czy paniki. Nie zawsze też podejmuje słuszne decyzje. W każdym jednak razie na pewno zyskuje znacznie większą pewność siebie. Ma stanąć na czele armii Nefilinów walczących o wolność. Jest do tego zmuszona ale też jednocześnie gdzieś tam w głębi serca czuje się z nimi związana. W końcu stała się jedną z nich. Z drugiej zaś strony nadal spotyka się z upadłym aniołem, który jest po drugiej stronie frontu. Nefilowie coś podejrzewają dlatego związek musi pozostawać w ukryciu co dla kochających się tak mocno nie jest łatwym zadaniem. Do tego dochodzi związanie przysięgą i przyjaźnie, które bardzo komplikują sytuację. Nora jeśli ma walczyć musi trenować. Nie posiada zdolności Neflim. Ciężko ćwiczy razem z Dante, który wydaje być się nią zainteresowany. Vee, która ostatnio wszystko omijało teraz okazuje się mieć tajemnice przed Norą. Na dodatek zakochana w Scott'ie nie ma zamiaru trzymać się z boku. Niestety po raz kolejny zostaje bardzo pokrzywdzona. Nie chcę jednak spojlerować. Marcie również nie zostawi walk samych sobie i odgrywa znów znacząca rolę. Choć zachowuje się jak idiotka to strasznie podobał mi się wątek z piórami. Za to wręcz przeciwnie pomysł zamieszkania u Nory, manipulowanie jej mamą, urządzanie imprezy. W sumie nie wiem po co to wszystko było. Dowiadujemy się więcej o detektywie Basso Dabri - byłej Patcha i innych bohaterach. A jednak stanowczo za mało. Mam wrażenie, że co niektóre wątki są zbyt skrócone a te nudniejsze zbyt rozciągnięte. Cała ta historia rozpoczęła się bardzo ciekawie i wiele pomysłów mogło być całkiem nieźle wykorzystanych. Niestety książka jakoś się wlecze. Minus stawiam nie tylko akcji ale także romantyzmowi. Nie ma już tylko pięknych romantycznych uniesień co w poprzednich częściach. Widać, że miłość dalej jest silna ale można by było lepiej to ująć. Jedynie jakoś spodobał mi się wątek uzależnienia od diabelskiej mocy. Chociaż i ten motyw jak i samo jej działanie również mogło być lepiej wykorzystane. Nawet scena, która bardzo mnie zasmuciła i wzruszyła (mam na myśli śmierć jednego z bohaterów) mogła być inaczej opisana. A w sumie w ogóle można ją było pominąć. To było takie na siłę dodanie dramatu do książki. Udało się tylko dlatego, że bohatera lubiła ale nic to nie wniosło i było w sumie słabe. Podsumowując wydaje mi się, że autorka miała bardzo dużo ciekawych pomysłów, które koniecznie chciała rozpocząć i całkiem nieźle jej się to udało. Jednak nie do końca dobrze opracowała jak je skończyć. Odczuwam wrażenie jakby się pogubiła we wszystkim. Sam epilog to już kompletna katastrofa. W ogóle według mnie to nie było potrzebne. Autorka jakby na siłę chciała pocieszyć jedną z postaci. Strasznie to sztuczne. Po skończeniu tej serii mimo iż doceniam tak słabo ostatnia część czuję straszny niedosyt. Związałam się z bohaterami i chciałabym czegoś lepszego. Jednocześnie jednak cieszę się, że na tym się kończy bo mogłoby się zepsuć jeszcze bardziej. Myślę, że gdyby przeczytała tę książkę parę lat wcześniej spojrzałabym na nią inaczej. Nie zwróciłabym uwagi wiele drażniących szczegółów, zachwyciłabym się głównymi wątkami. Dlatego mimo słabej opinii polecam całą serię nastolatkom.
Avatar użytkownika - losar
losar
Przeczytane:2016-12-28, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 ksiazki 2016,
Nora i Patch są pewni swojej miłości, choć teoretycznie stanowią dla siebie zagrożenie. Nefilowie chcą zniszczyć Upadłe Anioły, a Nora nie wie jak dotszymać obietnic i niedopuścić do powstania. Kolejna świetna książka tej autorki.
Avatar użytkownika - Hell-and-Heaven
Hell-and-Heaven
Przeczytane:2016-11-26, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki- konkurs, Mam,
Nie jest to najlepsza seria jaką czytałam , ale nie jest również najgorszą , zaliczyłabym ją do średnich. I tym razem trzecia część mnie nie zawiodła, choć obawiałam się, że w drugiej było już wszystko, co miało być i teraz będzie nudno. Ale myliłam się, wystawienie uczucia Nory i Patcha na próbę chwilami tak mnie absorbowało, że psychicznie byłam w ich świecie a nie swoim. Kocham takie opowieści i dla nich właśnie chcę "marnować" czas na czytanie.
Avatar użytkownika - julita_185
julita_185
Przeczytane:2016-03-31, Ocena: 3, Przeczytałam, 2016, 52 książki w 2016 roku,
Przeczytałam... i jest w porządku. Najbardziej jednak podobała mi się pierwsza i druga część. Jednak polecam przeczytać wszystkie części :) nie wiecie czy jest do tego stworzony film? :)
Avatar użytkownika - roxiXDCool
roxiXDCool
Przeczytane:2016-02-25, Ocena: 5, Przeczytałam, Czytam regularnie w 2016 roku,
Koniec cudownej serii jest taki jak zawsze...spełniona miłość, radosne zakończenie, pokonanie zła. Tu akurat nic nowego.
" -Dobrze ci w tym smokingu - powiedziałam z uznaniem - Aniele - nachylił się i delikatnie skubnął moje ucho zębami - poczekaj aż go zdejmę... " Zaskakujący koniec, przepełniony smutkiem, ale niosący nadzieję.
Avatar użytkownika - zaczytanaKlaudia
zaczytanaKlaudia
Przeczytane:2014-09-25, Ocena: 6, Przeczytałam,
Świetna książka. Uwielbiam autorkę. Historia upadłego anioła przeplatająca się z prawdziwą, a zdawałoby się niemożliwą miłością.
Avatar użytkownika - LilyBlack
LilyBlack
Przeczytane:2015-09-04, Ocena: 6, Przeczytałam, Genialna,
Niech miłość Nory i Pacha przetrwa na wieki. Książka (tak jak i cała seria) super, genialna. Żałuję jedynie, że to była ostatnia książka z serii. ~ Lily Black
Avatar użytkownika - karolina_c
karolina_c
Przeczytane:2015-03-25, Ocena: 3, Przeczytałem,
Nora przejmuje dowodzenie nad armią nieśmiertelnych- taki dowcip jej tatusia. Z decyzji wycofać się nie może, bo wiąże ją przysięga. Problem polega na tym, że staje się poprzez to naturalnym wrogiem swojej miłości upadłego anioła. Za wszelką cenę zatem próbuje nie dopuścić do walki, tak by wilk był syty i owca cała.
Avatar użytkownika - antoniak24
antoniak24
Przeczytane:2015-01-22, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2015,
I tą część czytało mi się zdecydowanie najlepiej
Avatar użytkownika - martyna9706
martyna9706
Przeczytane:2014-07-23, Ocena: 3, Przeczytałam, Mam,
Po przeczytaniu pierwszej książki postanowiłam przeczytać kolejną, ale nie dlatego, że się wciągnęłam a raczej by sprawdzić czy dalej historia nadaj będzie taka nudna. Jednak w kolejnych częściach nic się nie zmienia. Wątpię bym kiedykolwiek wróciła do tej książki
Avatar użytkownika -

Przeczytane:2014-09-22, Ulubione,
Książka fantastyczna od pierwszego zdania do ostatniej kropki. Wciąż trzyma w napięciu i wciąż coś się dzieje, ze strony na stronę przechodzi się znów do czegoś nowego. Przyjaźń i miłość i jedno i drugie uczucie do grobowej deski. Scott który przez przysięga, ale również przez prawdziwą przyjaźń stracił życie. Path, który dla miłości i bezpieczeństwa Nory też by oddał życie. I Dante osoba, która z wierzchu nie pozorna i by się wydawało, że przyjaciel Nory, a na zakończenie szok. Że to on wszystkich wodził za nos i wszystkimi manipulował. Jak widać, że zawsze warto ufać każdemu. I na koniec wielka niespodzianka Path otrzymał to o czym marzył, a nawet jeszcze więcej bo gratis dostał Nore i możliwość odczuwania emocji i dotyku. Chodź nie stał się człowiekiem, ale w końcu mógł czuć elektryzujące ciepło i dotyk swojej ukochanej. Domyślałam się już od 3 części, że detektyw Bosso jest w coś zamieszany. Była to nie pozorna postać, która przewijała się we wszystkich częściach. I moje przypuszczenia na koniec się wyjaśniły i nawet dobrze obstawiałam.
Avatar użytkownika - SITT18
SITT18
Przeczytane:2014-06-17, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam, 52 książki 2014,
Płakałam, gdy skończyłam czytać tą książkę. Z nadmiaru emocji, no a przede wszystkim, ponieważ zdałam sobie sprawę, że to już koniec mojej ukochanej sagi. Pokochałam w tych książkach wszystko, ale przede wszystkim bohaterów. Moja ulubiona dwójka: Vee, wiecznie uśmiechnięta, wesoła, bardzo przypominała mi mnie, dlatego tak bardzo ją polubiłam no i wspaniały Patch, zdecydowanie mój ulubieniec wszech czasów wśród książkowych bohaterów. Cała saga zasługuje na polecenie! ;)
Avatar użytkownika - kpotter
kpotter
Przeczytane:2014-05-10, Ocena: 6, Przeczytałam, 26 książek 2014,
Cała seria jest cudowna, ale mam mały niedosyt po zakończeniu.
Avatar użytkownika - mysia247
mysia247
Przeczytane:2014-01-09, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki - 2014, Ulubione,
Jak nie można kochać Patcha ?! moja historia z tym cyklem zaczela sie w grudniu i do tej pory nie moge wyjsc z wrazenia jakie na mnie wyrwala. Zwykla dziewczyna i niezwykly chlopak, masa przeszkod, watpliowsci i ich upor. Kiedy ginie Sam lzy cisnely mi sie do oczu, wyrazisci bohaterowie zaskakujace momenty i ciagle ta mysl ''oni sa sobie przeznaczeni'' tej ksiazki nie da sie nie kochac ! ;3
Avatar użytkownika - natasha92
natasha92
Przeczytane:2013-04-29, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki - 2013, Mam,
Po kilkumiesięcznej przerwie nadszedł wreszcie czas na zakończenie przygody z Norą i Patchem. Od premiery ostatniej części serii nasłuchałam się tylu pochlebstw i zachwytów nad finałem sagi, iż nie mogłam się doczekać kiedy wreszcie sama poznam dalsze losy moich ulubionych bohaterów. Z jednej strony ciężko było mi teraz na nowo zaadaptować się i przypomnieć sobie poprzednie wydarzenia jakie miały miejsce, lecz z drugiej dobrze mi zrobiła ta przerwa, bo zapominałam o wielu spoilerach o których usłyszałam na spotkaniu z Beccą Fitzpatrick od fanów siedzących obok mnie. A sami dobrze wiecie jak to potrafi zepsuć dalszą lekturę książki. Początkowo czytanie szło mi ciężko i opornie, mimo że fabuła od pierwszych stron była niezwykle ciekawa i emocjonująca. Kiedy już wdrożyłam się na nowo w życie Patcha, Nory, Vee i Scotta finał nadszedł szybciej niż się tego spodziewałam. I jak wszyscy inni czytelnicy byłam nim zaszokowana, oczywiście w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Nie pomyślałabym ani przez chwilę, że saga skończy się w taki sposób. Becca Fitzpatrick potrafi nieżle zaskoczyć czytelnika na każdym kroku! Niesamowite zwroty akcji, fascynujące i podnoszące adrenalinę sytuacje, różnorodne uczucia oraz emocje, odkrywanie kolejnych prawd i faktów, ale także podejmowanie trudnych decyzji i okłamywanie najbliższych. W ostatnim tomie sagi "Szeptem" odnajdziecie wszystko czego tylko pragniecie. Książka jest dopracowana do ostatniej kropki. Według mnie autorka odrobiła kawał dobrej roboty. Cieszę się, że mam już za sobą lekturę "Finale", lecz przykro mi, że to już koniec mojej przygody z Patchem i Norą. Długo zwlekałam z zapoznaniem się z tą serią z przeświadczeniem, iż jest to tania powiastka dla młodzieży. Jak bardzo się myliłam sprawdźcie sami! Bohaterów sagi nie sposób nie lubić. Szczególnie Patch jest tu wystawiony na piedestał przez żeńską część czytelników. Przynajmniej tak było w moim przypadku. ;) Nie zrażajcie się do serii, niech wam myśl o zwykłej młodzieżówce nie pojawia się w główce nawet przez moment! Sięgnijcie po sagę "Szeptem" autorstwa Beccy Fitzpatrick a na pewno nie pożałujecie! Jeśli czas mi pozwoli na pewno jeszcze nie raz zatopię się w lekturę o moich ulubionych bohaterach, a teraz z niecierpliwością czekam na ekranizację tej wspaniałej powieści. „- Chcę budzić się przy tobie każdego ranka i zasypiać przy tobie każdej nocy - powiedział Patch poważnie. - Chcę się tobą opiekować, wielbić cię i kochać tak, jak żaden inny mężczyzna. Chcę cię rozpieszczać. Każdy mój pocałunek, dotyk, każda moja myśl należy do ciebie. Przy mnie będziesz szczęśliwa. Każdego dnia będę cię uszczęśliwiał.”
Avatar użytkownika - Tamarka
Tamarka
Przeczytane:2014-01-13, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
To już ostatnia część z przygodami Nory i Patcha. Przeczytałam poprzednie części, więc sięgnęłam i po "Finale". Nora została przywódczynią Nefilów i ma poprowadzić ich do walki przeciw upadłym aniołom, którzy są ich wielkimi wrogami. Miłość Nory i Patcha musi być ukrywana, by dziewczyna mogła zdobyć zaufanie swoich podwładnych. Wojna zbliża się nieubłaganie. Nora nie chce tej walki, ale nie ma wyboru. Ciągle musi przed kimś kłamać, ukrywać i robić to, na co wcale nie ma ochoty. Nie będę więcej pisała, by nie psuć niespodzianki i nie spolerować, bo może ktoś jeszcze nie czytał poprzednich części. "Finale" przeczytałam w dwa dni. Autorka postarała się i książka spełniła moje oczekiwania. Nie można narzekać na brak akcji, nudę, bo ciągle się coś dzieje i nie można się oderwać. Co prawda to zakończenie wydaje mi się banalne i przewidywalne, ale poza tym książka zaskakiwała mnie wiele razy. Jest napięcie i ciężko się oderwać. Mamy też sporo zagadek. Byłam bardzo ciekawa jak się potoczą losy bohaterów, co też autorka dla nas przygotowała. Brakowało mi scen z Patchem i Norą razem. Było ich zdecydowanie za mało, a chętnie bym o tym poczytała. Więcej było natomiast Dantego i Scotta. Oczywiście okładka znowu czaruje i zachwyca i wspaniale pasuje do treści. Jest cudowna i zachęca do czytania.
Avatar użytkownika - karla1214
karla1214
Przeczytane:2013-03-27, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2013, Posiadam,
Czwarta już książka z cyklu "Szeptem" była już ostatnią częścią cyklu. Strasznie trudno było mi się zostać z bohaterami, jednak cieszyłam się z zakończenia, które wyraźnie poszło po mojej myśli :) Bohaterów zapamiętam na długo, ponieważ zagnieździli się we mnie na dobre. Razem z nimi przeżywałam wydarzenia z całej serii i jestem bardzo wdzięczna za tą serię Pani Becce Fitzpatrick.
Avatar użytkownika - kami00000
kami00000
Przeczytane:2013-01-29, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2013,
"Szeptem" mimo wyraźnego podobieństwa do "Zmierzchu", czytałam z prawdziwą przyjemnością i zapartym tchem, dlatego chętnie sięgnęłam po kolejne tomy. Niestety, "Crescendo" i "Cisza" bardzo mnie rozczarowało. Nie ta akcja, nie ta fabuła .... Nuda! I tym sposobem mimo świetnych początków zniechęciłam się do serii i na rok odłożyłam ją na bok. Dopiero ostatnio przypadek popchnął mnie znowu w ramiona sagi "Szeptem". Przyjaciółka kupiła ostatnią część "Finale". Cóż .... grzech nie skorzystać z okazji i nie pożyczyć. I znów zaskoczenie. To była zdecydowanie najlepsza część. Niesamowicie mi się podobała, zupełnie nie tego się spodziewałam. Ślub Vee, śmierć Scotta, zdrada Dantego. Niespodziewane zwroty akcji, dopracowane dialogi, wartka akcja i radość czytania. Zdecydowanie polecam.
Avatar użytkownika - bentllej
Świetna jak każda poprzednia. Nora i Patch
Avatar użytkownika - netka1201
netka1201
Przeczytane:2013-01-09, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2013,
Długo czekałam na ostatnią część sagi Szeptem ze względu na to, że przedtem przeczytałam 3 poprzedniczki i nie zawiodłam się. Książka ukazuje walkę o miłość, która stoi ponad wszystkim, ponad podziałami rasowymi, ponad niechęcią najbliższych, ponad cisnącym się na usta stwierdzeniem, że ,,to niemożliwe, nie uda się". Pokazuje, że nie trzeba być idealnym, by zasługiwać na piękne uczucie, wystarczy poświęcić całego siebie i się nie poddawać, pokonywać przeciwności, a największą nagrodą będzie wspólna przyszłość.
Avatar użytkownika - blackithilien
blackithilien
Przeczytane:2019-11-29, Ocena: 3, Przeczytałam, Czytane na Kindle, 26 książek 2019,

Z jednej strony happy end dla głównej bohaterki, z drugiej utrata jednej z ciekawszych postaci. Rozwiązania wszystkich intryg przekombinowane - wysłanie aniołów do piekła i ich 'nie wiadomo jakim cudem' powrót to chyba najbardziej bezsensowny motyw całej serii. Plus za to za detektywa. Generalnie finał rozczarowujący jak cała seria.

Avatar użytkownika - Kitty_01
Przeczytane:2017-12-12, Ocena: 3, Przeczytałem,
Black Ice
Becca Fitzpatrick 0
Okładka ksiązki - Black Ice

Nie daj się zwieść pozorom. Britt długo przygotowywała się do wymarzonej wyprawy wzdłuż łańcucha górskiego Teton. Niespodziewanie dołącza do niej...

Niebezpieczne kłamstwa
Becca Fitzpatrick0
Okładka ksiązki - Niebezpieczne kłamstwa

Stella to nie jest moje prawdziwe imię. Thunder Basin w Nebrasce nie jest moim prawdziwym domem. Po tym jak byłam świadkiem groźnego przestępstwa, zostałam...