Flashman

,,Książki o Harrym Flashmanie, słynnym wiktoriańskim żołnierzu i podróżniku oraz... łotrze i samochwale, to porcja pasjonujących historii, przy których świetnie się bawiłem".

George R.R. Martin, autor Gry o tron

Co się stało z Flashmanem, bezczelnym zabijaką z Tom Brown's Schooldays, po tym jak z fatalną opinią skończonego pijaka pod koniec lat 30-tych XX wieku został wyrzucony z Rugby School? Jaki człowiek wyrósł z wulgarnego, pewnego siebie wazeliniarza, który dla zabawy bił słabszych od siebie i wył z bólu, kiedy sam dostawał lanie?

Przez ponad stulecie los jednego z okrytych najgorszą sławą uczniów pozostawał nieznany. Dopiero w 1966 roku George MacDonald Fraser postanowił zaprezentować w sali aukcyjnej w Midlands obszerną kolekcję niepublikowanych dotąd manuskryptów. Od tego czasu obrazoburcza saga o Flashmanie, wiktoriańskim bohaterze i łotrze, ujrzała światło dzienne w serii bestsellerowych pamiętników, w których ten arcyłobuz ujawnia, osiągnąwszy bezpieczny starczy wiek, swoje wyczyny w łóżku i na polu bitwy.

Informacje dodatkowe o Flashman:

Flashman - opinie o książce

Avatar użytkownika - izabela81
izabela81
Przeczytane:2014-12-15, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki - 2014, Mam,
Jest to pierwszy tom serii o Harrym Flashmanie, składającej się na 12 części. To powieść awanturnicza z elementami przygodowymi i batalistycznymi rozgrywająca się na przełomie 30. i 40. lat XIX wieku, spisana jest w formie wspomnień. Autor w umiejętny sposób pomieszał fikcję z wydarzeniami, które miały miejsce naprawdę. Dzięki temu możemy dowiedzieć się sporo ciekawostek i informacji, o których dotąd nie mieliśmy pojęcia lub o wydarzeniach tylko wspomnianych na lekcjach historii. Pomimo tego, że Flashman to tchórzliwy fircyk, rozpustnik, samochwała, kobieciarz, łamacz serc, intrygant, pijak, to w jakiś sposób można go polubić. Zresztą sam nie ukrywa kim jest i się tym wcale nie przejmuje. Otwarcie zaś mówi, że jest tchórzem i nie wie co to wyrzuty sumienia. Flashman wszędzie ściąga na siebie kłopoty, jednak dzięki sprytowi zawsze spada na cztery łapy. A co do jego stosunku do kobiet i ich traktowania... no cóż, chętnie rozwaliłabym mu patelnię na głowie! Okładka książki idealnie odzwierciedla treść. Flashman zdecydowanie ubawił mnie swoimi przygodami.