OPIS KSIĄŻKI:

5.3
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Data wydania: 2016-07-20
Dodał/a książkę:elibri

Ewa, niedoceniana przez szefa fotograficzka, dostaje atrakcyjne zlecenie, które może wykonać tylko kobieta. Wiąże się ono z wyjazdem do malowniczej Prowansji oraz przygotowaniem zdjęć reklamowych ekskluzywnej kwiaciarni. Na miejscu bohaterka poznaje wyjątkową rodzinę, dla której tradycja była od wieków ostoją porządku i życiowym drogowskazem. Nestorce rodu, Konstancji, nie podobają się nowatorskie pomysły młodszego pokolenia. Kobieta chce pozostać wierna zasadom, którymi kierowały się wszystkie jej przodkinie, a jednocześnie próbuje zrozumieć siłę młodości. Jednak bolesna tajemnica odbiera jej trzeźwość osądu. Stare mury rodowej rezydencji skrywają zresztą znacznie więcej sekretów... Niespodziewanie dla samej siebie Ewa znajdzie się w centrum niezwykłych wydarzeń, których korzenie tkwią w odległej przeszłości.

Ta debiutancka powieść Anny J. Szepielak ukazała się kilka lat temu pod tytułem ,,Zamówienie z Francji". W aktualnym wydaniu autorka dokonała licznych zmian, decydując się także na nowy tytuł. Jak sama mówi: ,,Historia napisana piętnaście lat temu spotkała się z tak ciepłym przyjęciem czytelników, że zasługiwała na nową odsłonę".

Anna J. Szepielak - Małopolanka z urodzenia, Kobieta Zaściankowa z wyboru.

Uważa, że codzienność w szeroko pojętym stylu slow life, z dala od wielkiego świata, to najlepszy sposób na smakowanie życia. Lubi prawdziwą gorzką czekoladę, słodką kawę i literaturę, przy której "dusza się śmieje". Z zawodu jest nauczycielką i bibliotekarką, choć kiedyś marzyła, by studiować w Wyższej Szkole Teatralnej. Przed debiutem literackim (w 2010 roku) publikowała głównie teksty z zakresu oświaty, a następnie artykuły na jednym z portali internetowych; współpracowała także z regionalnym tygodnikiem, w którym ukazywały się jej artykuły i recenzje nowości wydawniczych. Prowadzi blog autorski ,,Zaściankowe pisanie" oraz blog ,,Zaściankowe slow life, czyli o tym i owym".

KsiazkowoLC plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-08-31, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,2016,Mam,Recenzenckie/Autorskie,Wyzwanie 2016,
W lipcu 2016 roku nakładem Wydawnictwa Nasza Księgarnia ukazało się wznowienie debiutanckiej powieści Anny J. Szepielak. Książka ta kilka lat temu pojawiła się na rynku wydawniczym pt. ,,Zamówienie z Francji", a obecnie nosi ona tytuł ,,Francuskie zlecenie".

Bohaterką powieści jest Ewa młoda, zdolna, niezbyt wierząca w siebie pani fotograf.
Szef Ewy zupełnie jej nie docenia zlecając wszelkie zadania innym pracownikom lub wykonując je sam, gdyż uważa, że wie i potrafi wszystko najlepiej.
Pewnego dnia agencja fotograficzna, w której pracuje nasza bohaterka otrzymuje zlecenie z zastrzeżeniem, iż może wykonać go tylko kobieta... Tym sposobem Ewa jako jedyna przedstawicielka płci żeńskiej w swoim miejscu pracy otrzymuje w/w zadanie.

Aby wykonać zadysponowaną pracę, ku ogromnemu niezadowoleniu współpracowników, Ewa musi polecieć na dwa tygodnie do Prowansji.
Jej główną zleceniodawczynią jest Eliza, która za jakiś czas zgodnie z panującymi w rodzinie zasadami ma przejąć rodowy majątek od seniorki rodu, swojej babci Konstancji.

Zadaniem Ewy jest wykonanie fotografii do folderu reklamowego jednej z rodzinnych kwiaciarni, która nosi nazwę ,,U Flory". W pracy nad folderem ma pomóc Ewie zamieszkanie w rodzinnym domu Elizy tak, aby mogła ona poznając wszystkich członków familii oraz panujące tam zwyczaje uwydatnić wszystkie zalety kwiaciarni, a tym samym przyciągnąć w jej progi nowych, bardzo potrzebnych klientów.

Ewa staje więc oko w oko z wielopokoleniową rodziną, która od samego początku ją fascynuje. Intuicja podpowiada kobiecie, iż rodzina ta ma jakiś związek z Polską tym bardziej, że członkowie rodziny mówią także w języku polskim. Stopniowo coraz bardziej poznaje zawiłą historię rodu wraz z jego drzewem genealogicznym. Okazuje się, że w tej rodzinie prym od zawsze wiodły kobiety.

Autorka nakreśliła bardzo wiele różnorodnych charakterologicznie postaci kobiecych, którym nie sposób odmówić odwagi i hartu ducha w mierzeniu się z czasami, w których przyszło im żyć.

Powieść ta jest wielowątkowa mowa w niej między innymi o spełnianiu marzeń, podróżach, więzach rodzinnych, miłości, przyjaźni oraz konieczności uporania się z przeszłością, by móc dalej żyć spokojnie.

Bohaterowie ,,Francuskiego zlecenia" tworzą niezwykle intrygującą mozaikę osobowości powstałą w dużej mierze przez to, że postacie są na różnych etapach życia. Od dzieci, poprzez pełnego pasji nastolatka, kobiety, z których jedna ma lada chwila zostać żoną, a druga matką, aż po nestorkę rodu, staruszkę, która przeszła bardzo wiele, więc ma ogromne doświadczenie życiowe.

Jeśli więc chcecie zwiedzić wraz z Ewą urokliwą Prowansję, rozwikłać wiele zagadek, przeżyć całe mnóstwo emocjonujących chwil i dowiedzieć się czy jej praca okaże się wyłącznie zawodowym zleceniem to ta napisana niezwykle barwnie historia jest właśnie dla Was - polecam!

* https://www.facebook.com/Ksiazkowoczyta *
ejotek plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-09-03, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,Mam,
w książce znajdziecie smaki, zapachy i widoki Prowansji. Coś, czym można się zachwycać i ekscytować nawet podczas kolejnego czytania tej samej książki. Dodatkowym elementem, który wyróżnia powieść na tle innych jest nietypowe podejście do opowieści ulokowanej - jak wiele innych - w pięknych krajobrazach Francji. Szepielak miała w głowie niezwykłą historię o rodzie, w którym panuje matriarchat, gdzie spadek jest przekazywany wyłącznie kobietom i to nie byle jakim! Muszą posiadać cechy szczególne... Jakie? Jak im się wiodło w życiu? Czy miłość potrafi przetrwać przez wiele dekad mimo śmierci małżonka? A przede wszystkim jak zakończy się historia Ewy i Elizy? Tego już dowiecie się z lektury.

Pasjonujące odkrywanie przeszłości rodziny z mnóstwem niespodzianek i szybszym biciem serca. Kufry z dokumentami sprzed lat pozamykane w pokojach. Niezwykła galeria przodków i dziedziczek. Tajemnicza rezydencja, w której mieszają się szczęście i tragedia, radość i smutek, sukcesy i cierpienia całych pokoleń. Bo czasami nie znając prawdy żyjemy według niewłaściwego scenariusza...

całość recenzji: http://czytelnicza-dusza.blogspot.com/2016/09/anna-j-szepielak-francuskie-zlecenie.html
helena610 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-08-27, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki (2016),
Mega sympatyczna chociaż trochę odrealniona ;)
Najsympatyczniejszą postac-Gerard -ogrodnik specjalista ;)
jezyna122 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-07-31, Na półkach: Przeczytałem,

Niestety w tym roku nie dane mi było pojechać gdzieś w odlegle miejsce na urlop, dlatego gdy zobaczyłam uzupełnione wydanie „ Francuskiego zlecenia”, pamiętając co nieco z wcześniejszej jego lektury, zapragnęłam przeczytać go na nowo. I był to zdecydowanie jeden z moich lepszych pomysłów. Ewa, dziewczyna pracująca jako fotograf, zostaje przez szefa wysłana w urokliwe miejsce w Prowansji. Ma tam zrobić zdjęcia do folderu reklamowego kwiaciarni „U Flory”. Przyszła jej właścicielka, Eliza zabiera ją w rodzinne strony, przedstawia nestorce rodu, babci Konstancji i stara się, aby Ewa poznała całą rodzinę i ich zwyczaje, bo być może właśnie to pomoże stworzyć taki cykl zdjęć, który przyciągnąłby potencjalnych klientów. Ewa zauroczona miejscem, rodziną, poznaję historię rodu, która niezwykle barwna, pełna niesamowitych dziedziczek tak ją pochłania, że dziewczyna zaczyna analizować również własne drzewo genealogiczne. Wielopokoleniowa familia u której przebywa, pielęgnująca tradycję i otoczona dużym szacunkiem, wzbudza ogromny respekt. Ewa zaczyna weryfikować swoje życiowe plany, poważniej myśleć zarówno o swojej przyszłości jak i pasji. Mało tego, jej pewna intrygująca zdolność, której na początku najchętniej by się jak najszybciej pozbyła, objawia się coraz wyraźniej.

Autorka przedstawia nam fantastyczną galerię postaci, rodowe tajemnice, kiełkującą przyjaźń a wszystko to okraszone magią. Czytelnik jak i bohaterka powieści, będzie szukać odpowiedzi na wiele pytań, próbować łączyć fakty, a to tym razem zadanie nie za proste. Dzieje rodu są pełne zagadek i nietypowych zdarzeń, lecz jak to w powiedzeniu, historia z reguły kołem się toczy.

Powieść tę, czyta się znakomicie. Piękny, elegancki język, ukazany wspaniały, malowniczy krajobraz. Autorka jak impresjonista, plamka po plamce atakuje zapachami ziół, kwiatów i niesamowitym klimatem urokliwej Prowansji. Nietypowy ogrodnik i jego umiłowanie do literatury można by rzecz pozytywistycznej, harmonijnie wtapia się w fabułę. Muszę przyznać, że powieść ta zawiera wszystko co charakteryzuję dobrą sagę rodzinną i naładowana paletą emocji, ogromnie wciąga.

I być może to wszystko brzmi jak bajka, lecz miło jest w pędzącym naprzód świecie, doświadczyć tak pozytywnych uczuć. Warto zatopić się w fabule i przenieść się do malowniczej Francji, wspaniały relaks gwarantowany.

leonia Linia koment
Eli1605 Linia koment