Fynf und cfancyś

Dianka szuka szczęścia w Wiedniu, który zdaje się być spełnieniem marzenia o zachodnioeuropejskim raju. Wstępem do niego jest jednak męski szalet, w którym zarobić najłatwiej. Na jej drodze staje pewien Polak o wiele obiecującej ksywie „Fynfundcfancyś”. Cierpki humor, groza codzienności i niedyskretny urok lat 90. Najnowsza powieść enfant terrible polskiej literatury to powrót autora do jego literackich korzeni.

Informacje dodatkowe o Fynf und cfancyś:

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2015-10-21
ISBN: 978-83-240-2742-2

Kup książkę Fynf und cfancyś

Fynf und cfancyś - opinie o książce

Avatar użytkownika - wercix99
wercix99
Przeczytane:2016-06-06, Ocena: 2, Przeczytałam,
Witkowski w swojej powieści przenosi nas do lat 90. na tereny państw niemieckojęzycznych: Austrii, Niemiec i Szwajcarii. Dla kontrastu główni bohaterowie pochodzą z Polski i ze Słowacji. Tytuł, to nic innego jak ksywka Michała (Polaka), która podpowiada nam o długości jego męskiego przyrodzenia. A więc o czym jest książka? W dwóch słowach - o męskich prostytutkach. Michał i Słowak Dianka przyjeżdżają do Austrii, dokładnie do Wiednia, jako biedni imigranci. Poszukują pracy, jednak nie zamierzają stać na zmywaku czy kosić trawy. Oferują siebie do wynajęcia dla starszych, samotnych panów, którzy potrzebują kogoś do towarzystwa. Fynfundcfancyś jest człowiekiem, który jest zdolny praktycznie do wszystkiego. Zna się na strategii i potrafi zarządzać "zarobionymi" pieniędzmi. Za zdobyte fundusze znajduje nowych klientów. Kradzieże, różne wybryki i kurewstwo, to jego sposób na życie. Michał dodatkowo to pochwala, uważa, że to, co robi, jest dobre i nie ma powodów do jakichkolwiek wyrzutów sumienia. Z kolei Dianka jest zupełnie odmienną postacią. Jest totalnie niepoukładaną osobą, nie potrafi zorganizować sobie dnia, bierze co popadnie, a klienci uchodzą w jej oczach za milionerów. Nie potrafi zaoszczędzić lub mądrze wydać "zarobionych" pieniędzy, wszystko, co zdobędzie, od razu wydaje na słodycze. Jest w ogóle nieodpowiedzialną osobą. Często wznosi się na wyżyny, żeby potem boleśnie upaść na ziemię. Autor nie przebiera w słowach, pisał ostro, nie wygładzając codzienności. Mimo iż przeczytałam tę książkę w trzy dni, to była dla mnie strasznie ciężka, nie mogłam się w niej połapać aż do połowy, potem też nie było z tym najlepiej. Język Witkowskiego wzbudził we mnie niesmak. Dodatkowym utrudnieniem w czytaniu książki były wymieszane języki: polski, angielski i niemiecki. Czytając opinie natknęłam się na takie, które mówiły o występującym w tej pozycji humorze. Ja się na nic takiego nie natknęłam. Książka była nudna, przytłaczająca i, jak dla mnie, w ogóle bez sensu. O ile niektóre książki zmuszają czytelnika do refleksji, tak ta kompletnie mnie zniechęciła do twórczości Witkowskiego. Może kiedyś się do niej przekonam, ale na chwilę obecną mówię NIE powieściom tego autora. Zapraszam: https://ksiazkowyswiatwyobrazni.blogspot.com/2016/06/13-fynf-und-cfancys-micha-witkowski.html
Avatar użytkownika - papetka
papetka
Przeczytane:2016-05-20, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2016,
Michał Witkowski wprowadza nas w świat stricherów: nastoletnich męskich dziwek -- Dianki/Milana z Bratysławy i tytułowego Fynfundcfanciś/Michała z Polski. Dosyć kontrowersyjny temat skrywa drugie dno -- opowieść o współczesnym społeczeństwie i współczesnej polityce. Bohaterowie zaczynają "podbój" Wiednia, Monachium i Zurychu z takiego samego poziomu, jednak wraz z rozwojem powieści zaczynają oddalać się na przeciwległe bieguny. Fynfundcfanciś wie, że najpierw trzeba zarobić i zainwestować w siebie i swoją przyszłość, a dopiero później można korzystać z życia. Dianka natomiast żyje chwilą, to co zarobi traci na słodycze i przyjemności. Konsekwencją takiego postępowania jest to, że Polak pnie się po szczeblach "kariery" i bogaci, a Słowak stacza się, aby w końcu wylądować z kartonem pod szaletami. Powieść ta to gorzka prawda o społeczeństwie, które jest mocno rozwarstwione: z jednej strony znajdują się bogaci, a z drugiej ubogi lud. Widoczny jest powolny zanik klasy średniej, co w rezultacie prowadzi do silnie zarysowanego podziału: bogaci -- my i biedni -- wy.
Avatar użytkownika - anim
anim
Przeczytane:2015-11-08, Ocena: 6, Przeczytałem,
szkoda, że tyle trzeba było na tę książkę czekać. Bardzo lubię twórczość Witkowskiego, jego styl i cierpki dowcip.
Avatar użytkownika - AMJ1986
Olena
Przeczytane:2016-04-17, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki - 2016,
Avatar użytkownika - malutkaska
malutkaska
Przeczytane:2015-11-26, Ocena: 3, Przeczytałam, 52 książki (2015), Posiadam, Sprzedam,
Tango. Czarny kryminał retro
Michał Witkowski0
Okładka ksiązki - Tango. Czarny kryminał retro

ILE JESZCZE KOBIET PRZYPŁACI ŻYCIEM TANGO Z PIĘKNYM ŻIGOLO? Najmroczniejszy kryminał Michała Witkowskiego Koniec lat dwudziestych. Krajobraz po...

Zbrodniarz i dziewczyna
Michał Witkowski0
Okładka ksiązki - Zbrodniarz i dziewczyna

Tego jeszcze nie było! Michał vel Michaśka, ogolony na łyso i w bluzie z kapturem? Podróżujący drugą klasą TLK? Tak, a w dodatku prowadzi śledztwo...