Gagarin

Według sondaży Jurij Gagarin to jeden z największych bohaterów radzieckiej i rosyjskiej historii XX wieku. Tym bardziej zaskakuje, że przez tyle lat nikt nie pokusił się o napisanie szczerej, obiektywnej, prawdziwie współczesnej biografii pierwszego kosmonauty. „Jurij Gagarin” Lwa Daniłkina jest taką próbą „ostatecznej”, na ile to możliwe, wypełniającej wszelkie luki życiorysu „czerwonego Ikara”, najpełniejszej kroniki jego życia – próbą zrozumienia, czym jest mit Gagarina i co oznacza brend „Gagarin”. Rozmowy ze świadkami oraz studia nad rosyjskimi i zagranicznymi źródłami pomogły autorowi w znalezieniu odpowiedzi na najważniejsze pytania. Czy Gagarin jest jedynie efektem sowieckiego designu, czy naprawdę był kimś niezwykłym, człowiekiem o nieprzeciętnych możliwościach? Co tak naprawdę wydarzyło się 12 kwietnia 1961 roku? Jak pierwszy kosmonauta radził sobie z „gagarinomanią” – narzuconym mu statusem najsłynniejszego człowieka planety? Kim był Gagarin: produktem systemu i epoki, czy jej odzwierciedleniem? Czy doszło do jakiegoś konfliktu między nim a politycznym kierownictwem ZSRR? Jaka była prawdziwa przyczyna jego śmierci? Czy sukces Gagarina to tylko fart, efekt świadomego pomysłu na życie, czy też realizacja jakiegoś z góry zaplanowanego działania? Kim byłby Gagarin, ten „pierwszy obywatel Wszechświata”, gdyby nie zginął w marcu 1968 i dożył naszych dni?

Książką czyta się jednym tchem, a dodatkowym jej atutem jest przyjęta forma ­ przedstawianie tych samych wydarzeń oczami różnych ludzi (czasami wręcz przeciwne).

Informacje dodatkowe o Gagarin:

Gagarin - opinie o książce

Avatar użytkownika - sw3112
sw3112
Przeczytane:2015-11-14, Ocena: 4, Przeczytałam, 56 książek w 2015,
Były kwiaty dla Gagarina, a teraz kniga:)

Bardzo ciekawa książka, można się z niej wiele dowiedzieć o pierwszym kosmonaucie jak i o historii czy realiach ZSRR.