Gangster

Gangster. Prawdziwa historia agenta FBI, który przeniknął do mafii Niezwykła wyprawa w świat prawdziwej nowojorskiej mafii - lektura obowiązkowa dla fanów "Ojca chrzestnego" i "Rodziny Soprano". Prawdziwy gangster nie nosi ani portfela, ani karty kredytowej.Gdy płaci, odlicza pieniądze z grubego pliku banknotów obciągniętych gumką.Na wierzchu zawsze trzyma banknot studolarowy. Prawdziwy gangster lubi dobrze zjeść.Gdy wybiera się na obiad, wie, gdzie podają najlepsze linguine z sosem z małży i homara arrabiata.Nigdy nie zagląda do menu i wie, jak wywabić tłuste plamy z koszuli. Prawdziwy gangster przywiązuje wagę do swojego wyglądu,Gdy idzie na zakupy, kupuje najdroższe garnitury i buty.Potrafi wycenić diament i powiedzieć, ile wart jest twój zegarek. Tego wszystkiego musiał nauczyć się agent specjalny Joaquin Garcia, który - niczym bohaterowie Infiltracji czy Donnie Brasco - przeniknął do mafijnych struktur. FBI nauczyło go jak mówi, je i zachowuje się chłopak z ferajny. Ta wiedza, w połączeniu z aktorskim talentem (i wielkim brzuchem!) Garci, uczyniły z niego prawdziwego mafioso, którego zdolności posłużyły do infiltracji rodziny Gambino. Jako Jack Falcone podjął się misji porównywalnej do tych, które znamy z kinowego ekranu. Ta historia jest jednak prawdziwa.

Informacje dodatkowe o Gangster:

Gangster - opinie o książce

Avatar użytkownika - apogeum55
apogeum55
Przeczytane:2015-07-15, Ocena: 3, Przeczytałem, 26 książek 2015,
Książka o pracy agenta fbi Joaquina Garcii, który pod pseudonimem Jack Falcone (w hołdzie dla sycylijskiego sędziego walczącego z mafią) przeniknął do amerykańskiej mafii La Cosa Nostry. Główny bohater opisuje swoją historię o pracy jako tajny agent, który zdobył zaufanie Grega de Palmy, bossa rodziny Gambino. Oprócz tego wspomina też o różnych innych akcjach w których brał udział jako tajny agent przy okazji skarżąc się na biurokrację w FBi, która dość skutecznie utrudniała mu pracę. Książka w sumie ciekawa, napisana dość lekkim językiem, a nawet dosyć zabawna bo autor przytacza różne śmieszne historie takie jak choćby ta gdzie jego przełożony kazał mu schodzić do piwnicy po to aby go zważyć, ale mimo to czegoś mi w niej brakowało. Być może za bardzo porównywałem ją do filmowej historii Joego Pistone'a aka Donniego Brasco, który jako pierwszy tajny agent udawał mafioza. Tam widać było wyraźnie jak cienka granica dzieliła go od uwierzenia że sam jest gangsterem. Tutaj mamy agenta, który dość lekko, a nawet z humorem opowiada o tym jak udawało mu się zwodzić mafię, a w międzyczasie jeszcze wcielał się w kilka innych ról. Mnie osobiście bardziej spodobała się jednak historia Donniego Brasco. Generalnie książkę można przeczytać, ale uważam że są ciekawsze pozycje w tej tematyce.
Avatar użytkownika -

Przeczytane:2013-04-12, 52 książki 2013,
Męska książka, dobra na weekend. Zawsze mam dystans do książek, które zaraz na okładce mają wytłuszczone stwierdzenie "Prawdziwa historia..." lub "...na faktach autentycznych.". Wiele razy, w moim przypadku, zapowiadało to katastrofę, nadmuchany medialny balon. Z "Gangsterem" jest nieco inaczej. Czyta się ciekawie i ma się odczucie, że jest się na planie filmu sensacyjnego o FBI i mafii. Sam Jack Garcia alias Falcone, nie zostawia suchej nitki nad mafią rezydująca w USA, ale także nad FBI, które okazuje się organem niczego nie potrafiącym zrobić lub skończyć, bo to banda karierowiczów w terenówkach z przyciemnianymi szybami. Stąd może ten autentyzm? Że FBI to jest świetne tylko w filmach? Przeczytajcie, będziecie wiedzieć jak żyć jak gangster, ale co ważne jak pozostać przy tym sobą.
Ciekawa książka, choć dość powierzchowna. Nie napisana przez głównego bohatera, raczej spisana przez słuchacza, co odbiera jej nieco siły realizmu. Pisana z perspektywy agenta FBI zawiedzionego wobec własnego kierownictwa, o czym Garcia co chwilę przypomina. Mimo wielu ogólników poznajemy trochę świat mafii i ludzi z nią walczących. Trochę, bo słowa i zapewnienia nie są nigdy tak przekonywające jak dokładne opisy. Kwestie tajemnic zawodowych i państwowych powodują jednak, że opisy sytuacji i ludzi zbyt często są powierzchowne, "bez ikry". W sumie warto przeczytać, bowiem niewiele jest książek na ten temat, które nie są beletrystyką lub są pisane przez ludzi z zewnątrz (dziennikarzy).
Avatar użytkownika - Elena
Elena