Gdy ucicha ocean

Kto raz zobaczy zachód słońca z latarni, zawsze będzie tu wracał...

Większość ludzi pragnie znaleźć swoje miejsce na ziemi. Bezpieczną przystań, gdzie w poczuciu akceptacji będą mogli spełniać swoje marzenia. Nie inaczej jest z Nadią, która w swojej żegludze życiowej dotarła do Bretanii. Chociaż w nowym miejscu nie wszystko układa się po jej myśli, zauroczona nadmorską krainą Nadia postanawia zostać do końca lata. Jej decyzja wydaje się słuszna, gdyż otworzy śluzę dla nowych szans, w tym przyjaźni i miłości. Niestety, na Polkę czekają także zagrożenia...

Czym są bretońskie Krzyże Wdów i Noc Białej Sowy? Jaki sekret skrywa skalna grota w klifie, a jaki nieczynna latarnia morska? Dlaczego prawda jest dla Nadii tak ważna? Jeżeli lubicie historie, w których nic nie jest oczywiste, sięgnijcie po Gdy ucicha ocean!

Przenikliwa, momentami refleksyjna opowieść o odpływach i przypływach nadziei oraz wzajemnym splataniu się ludzkich losów. Autentyzm postaci, plastyczne opisy, wielowątkowość... Renata L. Górska jaką znacie i cenicie!

Dawno nie czytałam tak wspaniałej, wartościowej i przejmującej prozy. Autorka z właściwą sobie wrażliwością uświadamia nam, że nic nie trwa wiecznie. Dlatego trzeba cieszyć się dniem dzisiejszym, chwytać szczęście w przelocie i być wdzięcznym za wszystko, co nas spotyka i otacza. Prawdziwa perełka w swoim gatunku. Jestem zachwycona, oczarowana i wzruszona.

Krystyna Meszka, autorka bloga: cyrysia.blogspot.com

Informacje dodatkowe o Gdy ucicha ocean:

Wydawnictwo: Replika
Data wydania: 2016-11-02

Kup książkę Gdy ucicha ocean

Gdy ucicha ocean - opinie o książce

"Powieść Renaty L. Górskiej "Gdy ucicha ocean" pozwoliła mi zapoznać się ze świetnym piórem autorki. Już po lekturze tej jednej historii mogę śmiało powiedzieć, że jeszcze na pewno nie raz sięgnę po książki pani Górskiej, która być może poszerzy grono moich ulubionych pisarzy.

Autorka zabrała nas do niewielkiego miasteczka położonego nad samym Atlantykiem w departamencie Finistere w Bretanii. To tutaj trafiła Nadia - Polka, którą los rzucił najpierw do Niemiec, a teraz do Francji. Kobieta zostawiła za sobą smutną przeszłość i odważyła się poszukać swojego miejsca na ziemi za granicą, z dala od interesownej rodziny i zdradzającego byłego męża. Kolejnym etapem jej ścieżki zawodowej było wizytowanie bretońskich i lombardzkich hoteli sieci Statio, którym zarzucano coraz więcej uchybień. Niestety przyjazd Nadii i przeprowadzana inspekcja nie wszystkim się podobała i stawała się coraz bardziej niewygodna dla pracowników firmy. Postarano się więc o wyeliminowanie kłopotliwej i niemile widzianej "koleżanki".

Czy mieszkańcy Bretanii okażą Nadii swoją gościnność i jakie niespodzianki zgotuje jej los?

"Gdy ucicha ocean" to przepiękna opowieść przesycona zapachem oceanu i przepełniona szumem fal, gdzie dumni mieszkańcy gotowi są okazać serce ludziom w potrzebie. To słowem malowane urokliwe krajobrazy skalistego wybrzeża, czarujących piaszczystych plaż, małych rybackich domków i ukrytych pośród klifów zatoczek skrywających wiele tajemnic. To stare legendy, które mieszkańcy przekazują sobie z pokolenia na pokolenie. To smakowite regionalne dania i francuskie wina, których aromaty dosłownie przenikają z kart powieści. To wreszcie ciekawe, zaskakujące wydarzenia, gdzie niepokój, napięcie i niepewność podsycają zainteresowanie. Takim klimatom i nastrojom muszą sprostać bohaterowie powieści oraz zaproszeni do ich zwyczajnej codzienności czytelnicy.

"Gdy ucicha ocean" to powieść społeczno - obyczajowa, w której autorka wiele miejsca poświęca ważnym problemom ogólnoludzkim. Poszukiwanie swojego miejsca na ziemi to temat ponadczasowy, do którego w pewnym okresie dorasta każdy z nas. W powieści jest też miejsce dla bardzo aktualnego problemu uchodźców, czy handlu narkotykami i wciąganiu w ten proceder nieletnich. To trudne, często niedostatecznie nagłaśniane kwestie, które w tej książce zostały odpowiednio zaakcentowane.

Pani Renata pisze barwnym, malowniczym językiem, który w pełni oddaje piękno Bretanii. Wiele miejsca poświęca opisom miejsc, żywiołów, ale także samych postaci - ich cechom zewnętrznym, ubiorowi. Wszystko jest jednak bardzo wyważone i dobrze przemyślane. Nie przytlacza i nie nudzi. Nie wszyscy bohaterowie przekonali mnie co do swojego autentyzmu. Niektórzy mężczyźni, szczególnie ciemne charaktery wydały mi się nieco przerysowane. Zabrakło mi trochę wyrazistości i indywidualizmu w kreowaniu postaci.

Historia ma swój niepowtarzalny klimat. Gdybym miała wyszukać powieść jej podobną, to przychodzi mi na myśl "Irlandzki sweter" Nicole R. Dickson, w której możemy delektować się pięknem irlandzkich krajobrazów.

"Gdy ucicha ocean" to książka, która niczym przewodnik turystyczny zaprasza czytelników na francuskie wybrzeże. Nie na południe, gdzie popularne kurorty nad Morzem Śródziemnym nie mogą opędzić się od turystów, ale na północ, nad Atlantyk, gdzie z uwagi na krótsze lato i kapryśną aurę nie wszyscy chcą tak chętnie wypoczywać. Po lekturze tej powieści Bretania na pewno zyska sobie wielu sympatyków chętnych do odwiedzenia tego niepowtarzalnego regionu. Polecam zarówno lekturę powieści, jak i wycieczkę nad francuski Atlantyk.

Avatar użytkownika - merikotka
merikotka
Przeczytane:2017-01-06, Ocena: 5, Przeczytałam, książki 2017, Mam,
Wzruszająca książka o poszukiwaniu pracy, miłości i własnego miejsca na ziemi. Nadia nie znalazła tego w Polsce, nie znalazła w Niemczech, po wielu perypetiach udało się w nadmorskiej Bretanii, ale wtedy dowiaduje się, że nic nie może przecież wiecznie trwać... Jedna z lepszych, jakie ostatnio czytałam.
Avatar użytkownika - dzagulka
dzagulka
Przeczytane:2016-11-13, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
Na kolejną książkę Renaty L. Górskiej ,,Gdy ucicha ocean" czekałam z wielką niecierpliwością i podekscytowaniem. Powieść, która trafiła w moje ręce po krakowskich Targach Książki przeszła moje najśmielsze oczekiwania... Historia, którą podarowała nam, czytelnikom, autorka oczarowuje, wzrusza, zachwyca i wciąga coraz bardziej i bardziej z każdą kolejną stroną. Wraz z kartami tej mądrej powieści otrzymujemy poruszający, przepiękny, wartościowy życiowy drogowskaz. Uświadamia nam on, jak nieprzewidywalne potrafi być życie. Pokazuje jak ważna jest wdzięczność za wszystko co posiadamy, co potrafimy ofiarować, czym potrafimy się dzielić. Wdzięczność za wszystko co nas otacza. Nic, co wbrew pozorom wydaje nam się oczywiste, tak naprawdę oczywistym nigdy nie jest. Wszystko ma swój głębszy sens, ukryte znaczenie. Renata L. Górska uczy nas wrażliwości, zrozumienia, otwiera nasze oczy na najcenniejsze chwile. Dzięki geniuszowi autorki i wspaniale przemyślanej kompozycji powieść ,,Gdy ucicha ocean" jest historią, która oprócz wątków uczuciowych porusza również wiele aktualnych i ważnych problemów, które dotykają współczesne społeczeństwo. Przemyt narkotyków, zawirowania związane z napływem uchodźców i nielegalnych imigrantów, zamachy terrorystyczne we Francji. Brak porozumienia między matką a córką. Problemy emocjonalne. Renata L. Górska w pasjonujący sposób otwiera przed czytelnikiem wrota kart swojej powieści. Każdą z tych kart okrasiłam sporą dawką wzruszeń. Po prostu nie mogłam inaczej. W trakcie lektury dotykamy bowiem emocji, jakie towarzyszą nie tylko Nadii, kiedy przeżywa swoje wzloty i upadki ale także Zoe, czternastolatce, która zmaga się z pewną trudną sytuacją. Porusza również postać skrytego, aczkolwiek sympatycznego Edouarda. Bohaterowie tej wyjątkowej powieści uczą nas tego co najważniejsze. Pokazują nam, że w życiu, najważniejsze i najpiękniejsze jest właśnie życie. I nim powinniśmy się cieszyć, doceniać je, dopóki jest nam to dane. Nie mogę się doczekać kolejnych książek autorki. Odkąd zapoznałam się z pierwszą jej pozycją, wypatruję kolejnych z coraz większą niecierpliwością.
Avatar użytkownika - aleksandramiczek
Przeczytane:2017-01-26, Ocena: 6, Przeczytałam, 2017,
Szczęście pod stopami
Renata L. Górska0
Okładka ksiązki - Szczęście pod stopami

Nie pomogą żadne zaklęcia, jeśli szczęściu nie da się szansy. Monika opiekuje się dzieckiem swojej siostry i choć jednocześnie wciąż ma nadzieję na...

Historia kotem się toczy
Renata L. Górska0
Okładka ksiązki - Historia kotem się toczy

Ada Gawron nigdy nie marzyła o życiu w małej mieścinie, na dodatek pod jednym dachem z teściową. Byłą teściową. A jednak rok spędzony w Kasztelowie zmieni...