Gdzie jest czytelnik?

W eseju „Gdzie jest czytelnik?” Łukasz Gołębiewski tworzy portret czytelnika XXI wieku – jest to osoba, która znaczną część swojego życia spędza w świecie wirtualnym. W związku z rozwojem nowoczesnych technologii zmianie uległa także kultura czytania – dzisiejszy czytelnik rezygnuje z tradycyjnych książek na rzecz e-tekstu. Autor wnika w internetową rzeczywistość, bada fenomen portali społecznościowych oraz ich wpływ na czytelnictwo. Rozważa możliwe scenariusze rozwoju czytelnictwa w przyszłości, określa rolę księgarni i bibliotek, a także proponuje zmianę formy reklamy na taką, która lepiej dotrze do dzisiejszego wirtualnego czytelnika.

Fragment książki:

Nie sposób myśleć o współczesnym czytelniku w oderwaniu od współczesnego człowieka, bo przecież jeden jest produktem drugiego. A współczesny człowiek w coraz większym stopniu staje się niewolnikiem mobilnych technologii, żyjemy w opętaniu szybkością, niemal natychmiastowością, w ciągłym stresie i niedoczasie, w ciągłej potrzebie bycia on-line. Życie on-line nie pozostawia przestrzeni na skupienie, na samotność, na przemyślenia, na prawdziwe rozkoszowanie się pięknem, na smakowanie poetyki, na docenienie kunsztu składni, na delektowanie się fabułą, na rozszyfrowywanie zawiłości intrygi. W świecie on-line nie ma na to wszystko czasu, są linki, są komunikaty, przekaz jest pokawałkowany, podany na tacy, nachalnie podsunięty pod nos tak samo jak promocja telefonu za złotówkę w zamian za wyższy abonament.

W eseju pt. „Śmierć książki | No Future book” pisałem, że rewolucja technologiczna zmienia nasz świat szybciej niż wynalazek Gutenberga. Bo i świat jest dzisiaj w zasięgu ręki – dzięki satelitom, tanim biletom lotniczym i trylionom wysyłanych kilobajtów informacji. O ile wynalazek Gutenberga stworzył „człowieka liter”, to współcześnie jesteśmy świadkami narodzin „człowieka cyfr”, gdyż większość informacji rozpowszechnianych jest obecnie w zapisie binarnym, a nie analogowym. Czy ten świat mnie oburza? Tak. Czy chcę z nim walczyć? Nie. Bo to walka z wiatrakami, walka idealistyczna, romantyczna, skazana na porażkę.

O autorze: Łukasz Gołębiewski jest założycielem Biblioteki Analiz – firmy zajmującej się szczegółową analizą rynku książki w Polsce. Swoje teksty publikował m.in. w „Życiu codziennym” i „Rzeczypospolitej”. W 2007 roku wydał głośną książkę „Xenna moja miłość”, która stała się jego znakiem rozpoznawczym. W kolejnych latach ukazywały się następne utwory – „Melanże z Żyletą”, „Disorder i ja”, „Złam prawo”, „Bomba w windzie” i najnowsza – „Krzyk Kwezala”. Prywatnie autor związany ze sceną punk, w środowisku znany jest pod ksywą „Disorder”. Prowadzi stronę internetową www.xenna.com.pl

Utwór „Gdzie jest czytelnik?” jest trzecim esejem w dorobku pisarza dotyczącym kultury czytania. Dwa poprzednie to „Śmierć Książki. No future book” i „E-Książka/Book. Szerokopasmowa kultura”.

Informacje dodatkowe o Gdzie jest czytelnik?:

Wydawnictwo: Biblioteka Analiz
Data wydania: 2012-10-08
Kategoria: Popularnonaukowe
ISBN: 978-83-62948-67-3

Kup książkę Gdzie jest czytelnik?

Gdzie jest czytelnik? - opinie o książce

Avatar użytkownika - marysia87
marysia87
Przeczytane:2012-12-28,

W swojej książce "Gdzie jest czytelnik?" Gołębiewski bardzo wyraziście wykreował obraz człowieka XXI wieku udowadniając, że staliśmy się niewolnikami najnowszej technologii. W dobie tej "globalnej wioski" jaką jest internet, czytelnik zamienił zwykły drukowany tekst na e-tekst, co w niedługim czasie spowoduje "śmierć naturalną" książek, a co za tym idzie wydawnictw, księgarń, tradycyjnych bibliotek oraz wszystkich pokrewnych w tym temacie zawodów. Autor dość wnikliwie zagłębia się w ten wirtualny świat próbując przewidzieć wszystkie możliwe scenariusze dalszego rozwoju czytelnictwa w Polsce. Tytuł książki jest przede wszystkim pytaniem o kulturę, która w obecnych czasach stała się jedynie bolesnym wspomnieniem, nie tę wirtualną, ale niebezpiecznie dominującą kulturę online.

"Współczesny człowiek w coraz większym stopniu staje się niewolnikiem mobilnych technologii, żyjemy w opętaniu szybkością, niemal natychmiastowością, w ciągłym stresie i niedoczasie, w ciągłej potrzebie bycia on-line. Życie on-line nie pozostawia przestrzeni na skupienie, na samotność, na przemyślenia, na prawdziwe rozkoszowanie się pięknem, na smakowanie poetyki, na docenienie kunsztu składni, na delektowanie się fabułą, na rozszyfrowywanie zawiłości intrygi. W świecie on-line nie ma na to wszystko czasu, są linki, są komunikaty, przekaz jest pokawałkowany, podany na tacy, nachalnie podsunięty pod nos tak samo jak promocja telefonu za złotówkę w zamian za wyższy abonament." -
pisze Łukasz Gołębiewski w swoim najnowszym eseju "Gdzie jest czytelnik?". Autor nie zgadza się z obecnym stanem rzeczy, jednak nie zamierza z nim walczyć przyjmując do wiadomości fakt, iż byłaby to jedynie walka z wiatrakami.

Złam prawo
Łukasz Gołębiewski0
Okładka ksiązki - Złam prawo

1981 rok, w niewyjaśnionych okolicznościach ginie dwóch nastolatków. Dwadzieścia pięć lat później ich dawny przyjaciel niechcący trafia na trop mordercy...

Xenna moja miłość
Łukasz Gołębiewski0
Okładka ksiązki - Xenna moja miłość

Największym atutem "Xenny" jest wiarygodność opisu uzyskana przez użycie prostego, kolokwialnego, a niekiedy wręcz slangowego języka. Gdy czytałem, wydawało...