Okładka książki - Gildia Magów. Księga 1. Trylogii Czarnego Maga

Język oryginału:
Tłumaczenie:
Ilustracje:
Dodał/a książkę: kkiinnaa

Co roku magowie z Imardin gromadzą się, by oczyścić ulice z włóczęgów, uliczników i żebraków. Mistrzowie magicznych dyscyplin są przekonani, że nikt nie zdoła im się przeciwstawić, ich tarcza ochronna nie jest jednak tak nieprzenikniona jak im się wydaje. Kiedy bowiem tłum bezdomnych opuszcza miasto, młoda dziewczyna, wściekła na traktowanie jej rodziny i przyjaciół, ciska w tarczę kamieniem – wkładając w cios całą swoją złość. Ku zaskoczeniu wszystkich świadków kamień przenika przez barierę i ogłusza jednego z magów. Coś takiego jest nie do pomyślenia. Oto spełnił się najgorszy sen Gildii: w mieście przebywa nieszkolona magiczka. Trzeba ją znaleźć – i to szybko, zanim jej moc wyrwie się spod kontroli, niszcząc zarówno ją, jak i miasto.

Avatar użytkownika -

Przeczytane:, Ocena: 6,

Imardin to wspaniałe miasto, tętniące życiem, stolica potężnego królestwa. Oprócz gwardii, chronią go magowie. Król bardzo chce, by miasto świeciło przykładem, jest jednak pewien problem. Slumsy. Mieszkają tam najbiedniejsi mieszkańcy, żebracy. Od ponad trzydziestu lat królowie organizują tak zwane Czystki. Nikt nie sprzeciwiał się temu, lecz pewnego dnia dziewczyna imieniem Sonea w geście protestu rzuca kamieniem w maga. Tak zaczyna się ta historia.

Sonea ucieka, ukrywa się, wspierana przez przyjaciela - Cery’ego oraz podziemną szajkę, działającą pod wiele mówiącym o jej charakterze kryptonimie "Złodzieje". Niestety, niekontrolowana moc może stać się niebezpieczna, łatwo ją również wyczuć, stąd ciągła konieczność zmiany kryjówki. Sonea jest przekonana, że Gildia wydała na nią wyrok śmierci. Magowie spopielili bowiem niewinnego dzieciaka, chcąc unieruchomić uciekającą dziewczynę - ot, drobny "wypadek przy pracy". Ostatecznie Sonea zostaje złapana, doprowadzona do gmachów Gildii, tam zaś magowie uświadamiają jej, że tak naprawdę pragną przyjąć ją do magicznych szeregów.

Autorka tak umiejętnie prowadzi fabułę, że czytelnik nie nudzi się nawet przez chwilę - od początku do samego finału książki. Fabuła jest bardzo spójna i klarowna, brak w niej niedopowiedzeń, wszystko jest tu jasne i czytelne. Dużą zaletą jest także świetny styl autorki, wspaniały język, lekkie pióro.

Niestety, nieco gorzej jest w przypadku kreacji bohaterów. Co tu dużo kryć: wielu z nich wypada po prostu sztucznie. Są twardo podzieleni na dobrych i na złych, nie ma tu "szarości". Również staranne wydanie książki godne jest wspomnienia.

Podsumywując: książka to idealna dla osób, które chciałyby oderwać się od rzeczywistości. To świetna lektura rozrywkowa i doskonała propozycja dla miłośników fantastyki.

Link do recenzji
Avatar użytkownika - helena610
helena610
Przeczytane:2015-08-08, Ocena: 5, Przeczytałem, 52 książki (2015),
Choć akcja nabiera tempa stopniowo i początkowo miałam wrażenie, że niewiele się dzieje, to później dalam się wciągnąć i chętnie sięgnę po dalsze części tej historii. Bardzo polubiła Soneę, jako mądra i prawą dziewczynę. A świat Gildii Magów jest ciekawie wykreowany i myślę, że kryje w sobie jeszcze wiele niespodzianek.
Avatar użytkownika - Vilsa
Vilsa
Przeczytane:2016-05-17, Ocena: 5, Przeczytałem, 52 książki 2016, Mam,
Kolejne podejście do twórczości pani Trudi. Do połowy książka jest trochę nużąca, ciągłe zabawy w kotka i myszkę; złapiemy Soneę czy nie? Ale potem jest coraz lepiej, akcja rozkręciła się i pędziła jak szalona. Bohaterka może być irytująca, ale na pewno nie nieciekawa, coś w niej jest, jednak moim ulubionym bohaterem będzie Rothen; jego ciepło i dobroć aż biją ze stron książki. Moim drugim ulubionym bohaterem został Dannyl; taki zabawny, szemrany cwaniaczek :) Cery też wzbudza sympatię i bardzo ładnie się zachowuje, jest altruistyczny i wznosi się ponad swoje potrzeby i pragnienia. Zaciekawiła mnie fabuła, ucieszyła decyzja Sonei, a wątek z Akkarinem nie pozwoli mi spocząć na jednym tomie tej trylogii, zatem... jedziemy dalej :)
Bardzo ciekawa historia opowiadająca o losach młodej dziewczyny, w której przypadkiem budzi się magia. Ścigana przez gildię magów musi ukrywać się w bardzo mrocznych kręgach, jednak nikt nie jest w stanie uchronić jej przed mackami magów. Powieść bardzo mi się spodobała głównie dlatego, że główna bohaterka była dość oryginalna :P
Avatar użytkownika - gosica12
gosica12
Przeczytane:2016-04-15, Ocena: 4, Przeczytałem, 52 książki 2016,
Pierwsza i zarazem chyba najsłabsza część trylogii. Poznajemy tu z grubsza zasady rządzące Imardinem. Snobistyczną kastę domów, z których rekrutują się późniejsi członkowie gildii magów, powikłane powiązana szarej strefy miasta, ale przede wszystkim przepaść jaka dzieli dobrą część miasta od slumsów. Poznajemy też Soneę, dziewczynę wywodzącą się z bylców, która kryje w sobie jednak niezbadane pokłady magii, o której nie miała pojęcia i której nikt nie spodziewał się ukryć u przedstawicielki tej klasy społecznej.
Avatar użytkownika - Karen72
Karen72
Przeczytane:2016-03-08, Ocena: 6, Przeczytałem,
Lektura pochłonęła mnie na dobre :)
Avatar użytkownika - roksana85
roksana85
Przeczytane:2015-11-12, Ocena: 5, Przeczytałem, Wyzwanie Initium - fantastyka,
Świetna, na prawde świetna książka, od początku wciągająca. Świat magów stworzony przez Trudi Canavan, jest tajemniczy, magiczny i interesujący. Mnogość nowych zwrotów dodatkowo uatrakcyjnia książkę wprowadzając w świat fantasy z prawdziwą przyjemnością.
Avatar użytkownika - andziagandzia
andziagandzia
Przeczytane:2015-11-03, Ocena: 6, Przeczytałem, Mam,
Super książka, nawet mój nieczytelniczy brat się skusił :)
Avatar użytkownika - madziojanka
madziojanka
Przeczytane:2014-10-24, Przeczytałem, magic,
Trzeba kupić całą trylogię. Pierwsza książka jest początkiem, druga rozwinięciem, trzecia zakończeniem. Moglaby z tego być jedna książka, ale byłaby za ciężka :x (ocena za trylogie)
Avatar użytkownika - MArtT
MArtT
Przeczytane:2014-03-08, Ocena: 6, Przeczytałem, Ulubione :),
Coś wspaniałego :)
Avatar użytkownika - hanka04
hanka04
Przeczytane:2013-12-08, Ocena: 6, Przeczytałem, Mam,
Ciekawe przygody o bohaterach posiadających wiedzę jak posługiwać się magią w dobry i zły sposób.
Imardin to strasznie ponure miasto, a przede wszystkim slamsy. A dla bogatych i magów najlepszym rozwiązaniem na ogarnięcie problemów jest wypędzenie żebraków. Tyle, że niespodziewanie natrafiają na przeszkody w postaci młodej dziewczyny, Sonea. To teraz sami się przekonują jak ponure są slamsy gdy muszą ją odnaleźć zanim jej moce którymi nie umie się posługiwać wymkną się spod kontroli.
Avatar użytkownika - pajeja88
pajeja88
Przeczytane:2013-10-31, Ocena: 5, Przeczytałem, czytam regularnie w 2013 roku,
Ostatnio cierpię na bezsenność co skutkuje pochłanianiem książek w takim tempie jakim lubię, a z racji urodzin dostałam od kuzynki Trylogię Czarnego Maga. Słyszałam o tej książce dużo dobrego więc mimo, że w tym momencie czytam dwie inne serie z braku kolejnych tomów zabrałam się za czytanie Gildii. W niecałe dwa dni pochłonęłam tom pierwszy... Książkę naprawdę bardzo dobrze się czyta, autorka stopniowo i w odpowiedni sposób przedstawia nam nowy świat. Świat magii, tradycji i podziałów na lepszych i gorszych. Mogę z czystym sumieniem polecić każdemu fanowi fantastyki.
Avatar użytkownika - varginnes
varginnes
Przeczytane:2013-07-04, Ocena: 6, Przeczytałem, czytam regularnie w 2013 roku, Mam,
Książke czyta sie bardzo przyjemnie. Wciąga, choć akcja rozwija się powoli. Jak dla mnie na prawdę super, z chęcią sięgnęłam po następną część i już czeka na mnie ostatnia.Polecam !
Avatar użytkownika - weronika
weronika
Przeczytane:2013-05-20, Ocena: 5, Przeczytałem, 26 książek 2013,
Pierwsza część trylogii. Opowiada o Sonei, dziewczynie, która podczas czyski (czyszczenia miasta przez magów z żebraków) ujawnia jej moc. Magowie zaczynają ją szukać. Ona natomiast szuka pomocy u złodziej. Czy uda się jej uciec przed magami? Czy ją schwytają? I czy wyjdzie jej to na dobre? Zachęcam do przeczytania
Avatar użytkownika - malamimbla
malamimbla
Przeczytane:2011-07-13, Przeczytałem,
Całkiem niezła seria, chociaż akcja rozkręca się pomału.
Książka świetna :) Polecam :)
Avatar użytkownika - loveit244
loveit244
Przeczytane:, Ocena: 5,
Sięgnęłam po tę książkę dzięki swojej mamie. To ona mi ją podsunęła. Gildia Magów jest jedną z interesujących i ciekawie napisanych książek, jednak nie powaliła mnie na kolana.. Ale cóż.. Mam jeszcze następne dwie części do przeczytania :D
Avatar użytkownika - Tula
Tula
Przeczytane:2011-06-24, Ocena: 5, Przeczytałem,
Powoli się rozkręca, ale na szczęście im dalej tym lepiej.
Avatar użytkownika - AnnaJo
AnnaJo
Przeczytane:2011-04-24, Ocena: 6, Przeczytałem,
Polecam tą trylogię ! Akcja przez cały czas a każda część lepsza od poprzedniej ;)
Avatar użytkownika - kkiinnaa
kkiinnaa
Przeczytane:2010-02-03, Ocena: 5, Przeczytałem, Mam,
Bardzo fajna saga... Polecam ;)
Uczennica Maga
Trudi Canavan0
Okładka ksiązki - Uczennica Maga

Uczennica Maga opisuje wydarzenia rozgrywające się setki lat przed czasami Gildii Magów. Jest to idealne wprowadzenie do świata bestsellerowej Trylogii...

Złodziejska magia
Trudi Canavan0
Okładka ksiązki - Złodziejska magia

Pierwszy tom niecierpliwie wyczekiwanej kolejnej trylogii najpopularniejszej autorki fantasy ostatniego dziesięciolecia. W świecie, w którym magia napędza...

Top 5 książek
Złodziejka książek