Głębia

Tom 2 cyklu Syrena

Po nagłej śmierci starszej siostry siedemnastoletnia Vanessa powraca do rodzinnego Bostonu, by skończyć ostatnią klasę szkoły średniej. Dziewczyna usiłuje zapobiec całkowitemu przeobrażeniu się w syrenę, jednocześnie borykając się z egzaminami na studia, związkiem na odległość i zagadkowym powrotem syren, które, w swoim przekonaniu, zabiła.

Informacje dodatkowe o Głębia:

Głębia - opinie o książce

Avatar użytkownika - Bookendorfina
Bookendorfina
Przeczytane:2017-11-20, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam,

"...nieustająco szukam w myślach nieznanych głębin i nieodkrytych otchłani. Nawet w sobie muszę nieprzerwanie oznaczać punkty na mapie i wytyczać bezpieczne szlaki."

Mroczna i oszałamiająca powieść, wnikliwe spojrzenie na kondycję szwedzkiego społeczeństwa z czasów pierwszej wojny światowej, bez przypisywania zbędnych ubarwień i nadawania fałszywych tonacji, ale za to surowo, dotkliwie, wyraziście i prawdziwie. Trudno przedstawianą opowieść zaliczyć do czystego thrillera, wiele w niej wzbogacających ją społecznych realiów, kryminalnych wątków i obyczajowych nut. Mocne zaczytanie, które z każdym rozdziałem nabiera intensywnego brzmienia, zagęszcza się duszna atmosfera, następuje frapujące odurzenie złem i łajdactwem.

Mistrzowsko sportretowany główny bohater, wzbudzający w czytelniku ogrom negatywnych emocji, nieznajdujący zrozumienia i wyrozumiałości. Jego postawy, czyny i zachowania wyzwalają stanowczy bunt i dezaprobatę. I nawet spoglądając na źródła określonego postępowania, trudno uwolnić się od szokujących i wstrząsających odczuć. To jedna z postaci, których nie obdarza się sympatią, a jednak przekonuje. Odkrywanie tajników duszy człowieka to angażujące wyzwanie, pełne pułapek, matni i niewiadomych. Zagmatwane, złożone, momentami nawet osobliwe.

Lars Tobiasson-Svartman, przechodził burzliwą ścieżkę kariery, od kadeta, hydrologa, twórcy map morskich, do kapitana marynarki wojennej. Wysłany zostaje na tajne operacje wojskowe mające na celu umożliwienie szwedzkiej flocie przemieszczanie się usprawnionymi szlakami żeglownymi. Podczas jednej z sekretnych i pilnych misji, na pozornie bezludnej wyspie Lars, poznaje młodą kobietę, która wywrze na nim ogromne wrażenie i naznaczy jego przeznaczenie. Od tej chwili nudne i uporządkowane życie mężczyzny zaczyna podlegać znaczącym i gwałtownym zmianom, a wcześniejsze fascynacje i pasje pogłębią się, wciągając go w pogrążoną w mroku otchłań.

Z zaciekawieniem obserwujemy, w jaki sposób wydostają się na powierzchnię czarne tajniki psychiki człowieka. Im głębiej sięgamy, tym obraz staje się bardziej nasycony i zatrważający. Autor pomaga czytelnikowi podejść do zagadnienia w trafny, rzeczowy i racjonalny sposób, choć jednocześnie narracja skłania do emocjonalnego wczuwania się w tragizm przybliżanych sytuacji. Czy faktycznie jesteśmy taką osobą za jaką się uważamy? Za iloma maskami potrafimy skryć nastawienie do świata i drugiego człowieka? Dlaczego odbicie w lustrze wyrazu własnej twarzy potrafi tak bardzo nie pokrywać się z rzutami wnętrza człowieka, jego emocjami i namiętnościami?

bookendorfina.pl

Syreny- mistyczne istoty bardzo często występujące w mitologii. Są piękne, przyjmują postać kobiet i potrafią oddychać pod wodą. Często ukazane są również jako mroczne postacie, które wabią mężczyzn swoim głosem i prowadzą ich w głąb oceanu, gdzie ich ofiary giną. Właśnie w kontynuacji ,,Syreny" przyjmują  postać. ,,Głębia" wprowadza nas jeszcze bardziej w świat morderczych, pełnych tajemnic istot i daje wiele odpowiedzi na pytania, które pojawiały się w naszych myślach po przeczytaniu pierwszej części trylogii. Książka stawia przed nami nowe wyzwania i odkrywa stare tajemnice. Zastanawiacie się jak wygląda życie Vanessy po zamrożeniu jeziora w Winter Harbor? Co z Paige ? Jakie są relacje między główną bohaterką a Simonem? Jak Vanessa poradzi sobie z mrocznym sekretem? Dowiecie się tego, czytając ,,Głębię".
Odkąd Vanessa Sands odkryła, kto zamordował jej siostrę, a wszystko, co wiedziała o swojej rodzinie, okazało się kłamstwem, jej świat runął. Jedyną osobą, na której może polegać, jest jej chłopak Simon. Osobiste problemy bohaterki przestają jednak mieć znaczenie w obliczu powrotu żądnych zemsty istot z Winter Harbor. Teraz Vanessa musi zmierzyć się z przeszłością i zaakceptować fakt, że jest dokładnie taka sama jak one — równie kusząca i równie niebezpieczna...
,,Jeżeli kogoś kochasz, nie tylko znosisz czyjeś problemy. Nie tolerujesz ich z nadzieją, że może pewnego dnia same znikną. Wspólnie starasz się znaleźć rozwiązanie i to nie dlatego, że masz dość niedogodności, tylko dlatego, że życie twoje i ukochanej osoby są ze sobą splecione, związane. Kiedy ty jesteś szczęśliwa i ja jestem szczęśliwy, a kiedy cierpisz... nic innego się nie liczy..."
Po zamrożeniu jeziora Vanessa wraca do Bostonu, gdzie próbuje się zmierzyć z prawdą o rodzinie i zdolnościach, które wykazuje. Przeszła przemianę i stała się syreną, a teraz musi poradzić sobie w nowej rzeczywistości. Musi pić litry słonej wody i brać długie kąpiele. Stara się dowiedzieć czegoś o swojej przeszłości. Odkrywa pewną tajemnicę. Okazuje się, że jest potomkinią potężnego rodu Nenufarów oraz by przeżyć musi zrobić coś strasznego. Dziewczyna nie jest pewna do uczuć Simona. Kocha go, ale boi się, że to jej syreni urok sprawia, że on coś do niej czuje. Targają nią wątpliwości, czy wyjawić prawdę, czy może zakończyć ich relację. W szkole Vanessa poznaje przystojnego Parkera, który z czasem staje się jej bliski. To nie jedyne problemy bohaterki. Jeziora odmarza, a syreny szykują zemstę. Kiedy w Bostonie pojawiają się zwłoki uśmiechających się mężczyzn, Vanessa wie, że ma coraz mniej czasu, by wygrać.
,,Kiedy nadchodzi fala, masz dwa wyjścia: albo stać w miejscu i pozwolić, obmyła cię woda, a twoje stopy głębiej zapadały się w mokry piasek ... albo możesz usunąć się jej z drogi. Odejść w głąb plaży albo całkiem ją opuścić, jeśli zechcesz. Najważniejsze to nie utknąć."

Głębia" jest mroczną książką, pełną tajemnic oraz grozy. Znów mamy okazję spotkać mistyczne istoty, które powróciły i pragną zemsty oraz młodą bohaterkę, której życie wywraca się do góry nogami. Wszystko, co wiedziała o swojej rodzinie, okazało się kłamstwem, a ona musi zmierzyć się jeszcze ze skutkami przemiany. Żałuję, że w tej części tak mało osobiście spotykamy Simona, którego bardzo polubiłam. Vanessa powoli dorasta, ale nie znaczy to, że nie mierzy się ze swoimi rozbuchanymi emocjami. ,,Głębia" wyjawia wiele sekretów córek mórz, ale daje również wiele nowych pytań. Autorka ma lekki styl pisania. Akcja jest zrównoważona. Mamy okazję zapoznać się w pełni z historią syren. Okładka nie zachwyca, ale przecież książki nie ocenia się po okładce.
Tricia Rayburn zaczęła pisać jeszcze jako nastolatka. Dziś jest uznaną autorką książkę dla młodzieży. Jej cykl o syrenach to niezwykłe romantyczne powieści z mrocznym sensacyjnym wątkiem. Prawa do serii zostały sprzedane do kilkunastu krajów m.in. Niemiec, Włoch, Wielkiej Brytanii i Australii. Tricia uwielbia wodę, pomimo lęku przez stworzenia z głębin, dlatego zamieszkała w nadmorskiej miejscowości na wschodnim wybrzeżu Long Island.
,,Miała rację: nie znosiłam chodzić do piwnicy. Ale teraz to się zmieniło. Głównie dlatego, że wiedziałam, iż najstraszniejsze potwory wcale nie czają się w mroku, czekając, aż do nich przyjdziesz. Jeśli zechcą, same po ciebie przyjdą."
Podsumowując ,,Głębia" to pełna napięcia oraz sekretów powieść. Dzięki niej przeżyjecie fantastyczną, mroczną przygodę, która sprawi, że będziecie głodni zakończenia historii. To idealna pozycja na długie noce, kiedy nasz umysł staje się kreatywny. Będzie miło odskocznią od rzeczywistości oraz kolejną wspaniałą przygodą w świat syren. Polecam!
Avatar użytkownika - joanna1908
joanna1908
Przeczytane:2015-09-20, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2015,
Po przeczytaniu pierwszej części "Syrena" naprawdę się cieszyłam, że mam w domu też część drugą, bo zwyczajnie chciałam wiedzieć co dalej :) Lekka, fajna i pozytywna, mimo intryg i niewielkiej dawki thillera :)

W sumie odczucia mam podobne do tych, po pierwszej części serii - spodziewałam się więcej mitycznego świata i mniej rzeczywistości.

Avatar użytkownika - Nessi98
Przeczytane:2015-05-27, Ocena: 4, Przeczytałam, Przeczytane 2014-2020,
Mroczna Toń
Tricia Rayburn0
Okładka ksiązki - Mroczna Toń

Vanessa nie wie, jak przetrwać jako syrena. Kiedy wraca do nadmorskiego miasteczka na letnie wakacje, wszystko dookoła przypomina jej o byłym chłopaku...

Syrena
Tricia Rayburn0
Okładka ksiązki - Syrena

Dla Vanessy i Justine Sands miały to być zwyczajne wakacje w miasteczku Winter Harbor, w towarzystwie braci Carmichaelów. Jednak kiedy Justine wybiera...