Opis ksiązki
Kup Teraz

Gorączka. w świecie poszukiwaczy skarbów

Ocena ( 3 osoby )
5.3
Wydawnictwo: Otwarte
Data wydania: 2011-10-17
Kategoria: Literatura faktu
ISBN: 978-83-7515-174-9
Liczba stron: 368
Dodał/a książkę:czytam
Poszukiwacze skarbów. Szaleni naukowcy i ekscentryczni milionerzy, ryzykanci, złodzieje i oszuści. Tomek Michniewicz wprowadza nas w ich świat - pełen zatopionych galeonów, hiszpańskiego złota, śmiertelnych pułapek, świszczących kul i zawiłych intryg. W zamknięty krąg najsłynniejszych łowców skarbów.To opowieść o obsesji, która ogarnia ludzi szukających bogactwa. O tym, do czego są zdolni i jak daleko potrafią się posunąć, zaślepieni gorączką złota. Przejmująca, emocjonalna historia o ludzkich słabościach.Ta książka to przygodowy reportaż z afrykańską sawanną i karaibskimi plażami w tle. Znajdziecie w niej skarby zakopane na tropikalnych wyspach i szmaragdy ukryte w starych hiszpańskich kopalniach. Strzelaniny, zdrady, więzienia... Możecie uznać, że to wymysł hollywoodzkich scenarzystów.Nie. Ta historia jest prawdziwa w najdrobniejszych szczegółach.
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Kominek plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-04-02, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Po lekturze "Gorączki" Tomka Michniewicza jestem wciąż lekko oniemiały z zachwytu nad lekkością pióra autora, ale przede wszystkim mnogością doznań i zaskakujących chwil oraz opowieści, jakie zawarł w podróży przez pół świata. Jego książka to żywy reportaż prowadzący czytelnika wszędzie tam, gdzie wciąż aktywna jest żądza pieniądza.

Tego samego, po który można sięgnąć szukając skarbu na dnie oceanu, w morskich głębinach, w bardzo wielu miejscach Nowego Świata, gdzie do dziś czekają na śmiałków pułapki pozostawione przed wiekami przez przebiegłych i zapobiegawczych Hiszpanów. Trudno uwierzyć, ale właśnie tak strzegą do dziś dostępu do skarbów ich duchy.

Czytamy często wręcz z otwartą buzią, nie dając wiary, a jednak, nie jest to powieść fantastyczny tylko żywa, dynamiczna, pełna emocji relacja. Szczególnie gdy wraz z autorem docieramy do Afryki, tutaj ta ,,gorączka" ma już bardzo krwawy, wręcz brutalny wymiar. Nieustająca rzeź zwierząt, ciągła walka z kłusownikami, gdyż popyt na róg nosorożca, wyroby z kości słoniowej jest wciąż wielki i nie maleje.

Tam, gdzie można było sięgnąć po skarby ukryte w morskich głębinach, tam był dreszczyk emocji, a jednak bez krzywdy dla innych. Tam gdzie można było coś potencjalnie wygrać, choć raczej stracić, bo w kasynach Vegas trudno coś wygrać, to było stawianie wszystkiego na jedną kartę.

Tropikalna gorączka afrykańskiej sawanny to już coś zupełnie innego, coś, co dzięki bliskiemu spojrzeniu Tomka Michniewicza ma dla czytelnika wyjątkowe znaczenie. Sposób narracji i opowieści, relacje ludzi, z którymi styka się, pracuje i podróżuje autor, to wszystko dodatkowo podkreśla niezwykłość ,,Gorączki".

Książka, którą czyta się na jednym oddechu często nie wierząc w to, co się czyta, a jednak to prawda. Wszystko to, co autor poznał, zobaczył, dotknął, zbadał, odkrył, opowiedział, wielka mnogość niesamowitości po czarną, skąpaną w krwi i bólu, Afrykę.

"(...) Kończyła się susza, na nas też przyszła pora.
Odwróciłem głowę. Między drzewami, tuż za naszym obozem, przechadzały się dumnie słonie. Stado sześciotonowych olbrzymów w tym swoim niespiesznym, rozkołysanym chodzie. Ich uszy wielkości latawców wachlowały powietrze, a małe drzewka padały pod przypadkowym naporem. Jeden z samców zatrzymał się pod palmą, pozwalając podziwiać się w pełnej krasie.
Spod jego wielkiej, szarej trąby wystawały lśniące, białe ciosy.
Ten moment, właśnie ten, to było szczęście."

Jednak warto było otrzeć się o wiele niebezpieczeństw, aby przez dłuższą chwilę móc delektować się szczególnym, nieskażonym cywilizacją i ręką człowiek, tchnieniem uśmiechniętej Afryki.

http://koominek.blogspot.com - dwadzieścia siedem tematycznych szufladek i zapewne na nich się nie skończy, zapraszam w odwiedziny do bloga, aby klimat Kominka oczarował Cię bez reszty...
pokooj36 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-01-02, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2014,Mam,
Podróżniczo-przygodowe szaleństwo, czyli Polak szukający skarbów na różnych kontynentach i w różnej postaci - od klasycznych łowców skarbów, którzy nurkują w wodzie aż po walkę z kłusownikami, którzy dla kawałka rogu nosorożca czy kłów słoni są w stanie zabijać chronione zwierzęta i innych ludzi.
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Gorączka. w świecie poszukiwaczy skarbów Perfekcyjne
Sara Shepard
Okładka - Gorączka. w świecie poszukiwaczy skarbów Imagines
Anna Todd
Okładka - Gorączka. w świecie poszukiwaczy skarbów November 9
Hoover Colleen
Okładka - Gorączka. w świecie poszukiwaczy skarbów Powiedzmt sobie wszystko
Jonathan Tropper
Okładka - Gorączka. w świecie poszukiwaczy skarbów Vernon Subutex Tom 2
Virginie Despentes
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów