Górecki. Portret w pamięci

Książka „Górecki. Portret w pamięci” Beaty Bolesławskiej-Lewandowskiej jest zapisem rozmów z osobami z kręgu Henryka Mikołaja Góreckiego: z jego najbliższymi (z żoną i dziećmi), ze znajomymi, uczniami, wydawcami, muzykologami, dziennikarzami, postaciami ze świata kultury itd. Z tej mozaiki wspomnień, kreślonej rozmaitymi barwami, odcieniami i blaskami, wyłania się portret Kompozytora, jakiego wcześniej nie znaliśmy.

Ze wstepu Autorki: „Kiedy 12 listopada 2010 roku dotarła do mnie wiadomość o śmierci Henryka Mikołaja Góreckiego, pomyślałam, że oto definitywnie kończy się pewna epoka w historii muzyki polskiej, ale jednocześnie uświadomiłam sobie, że chciałabym zrobić coś, co byłoby możliwie najlepszym upamiętnieniem tej niezwykłej postaci naszego życia muzycznego. Osobiście kompozytora nigdy nie poznałam, choć widywałam go przy różnych okazjach, jego muzyka była mi jednak niesłychanie bliska, a i on sam wydawał się zawsze osobą niebanalną i nietuzinkową o osobowości tak wyrazistej, jak jego utwory. (...) Adrian Thomas był (...) pierwszą osobą, z którą przeprowadziłam rozmowę o Góreckim, bodaj następnego dnia po pogrzebie kompozytora, na który pojechaliśmy z Warszawy razem i wspólnie też do stolicy wracaliśmy. (...) I już wówczas pomysł książki, która miałaby być portretem kompozytora, wyłaniającym się z pamięci bliskich mu osób, zaczął coraz mocniej kiełkować w mojej głowie Wydało mi się bowiem zadaniem najbardziej właściwym, a i dla mnie niezwykle interesującym, skompletowanie wspomnień ludzi, dla których Henryk Mikołaj Górecki w którymś momencie życia był w jakimś znaczeniu bliski on sam, czy też jego muzyka (a najczęściej oba te wymiary)."

Spis treści (rozmówcy):

- Najbliżsi (Jadwiga Górecka, Mikołaj Górecki, Anna Górecka)
- Uczniowie (Eugeniusz Knapik, Rafał Augustyn, Małgorzata Hussar)
- Okiem muzykologa (Leon Markiewicz, Mieczysław Tomaszewski, Teresa Malecka, Krzysztof Droba, Adrian Thomas, Grzegorz Michalski)
- Kompozytorzy i wykonawcy (Włodzimierz Kotoński, Zygmunt Krauze, Elżbieta Chojnacka, Antoni Wit, Zofia Kilanowicz, Marek Moś , ks. Kazimierz Szymonik)
- W międzynarodowym gronie (Louise Lerche-Lerchenborg, Rosalind Bevan, Teresa Waśkowska, David Atherton, Paul Crossley, Janis Susskind, David Zinman, Daniel Harrington, John Sherba, Carol Wincenc, Władysław Szczotka, Ewa Stojek-Lupin, Jacek Krywult)
- Promotorzy, organizatorzy (Andrzej Kosowski, Joanna Wnuk-Nazarowa, Ewa Michalska, Andrzej Wendland)
- Interpretacje (Andrzej Chłopecki, Krzysztof Zanussi, Szymon Bywalec, Marcin i Małgorzata Gmysowie, Mirosław Jacek Błaszczyk, Violetta Rotter-Kozera) Projekt został zrealizowany dzięki pomocy finansowej Fundacji Universitatis Varsoviensis oraz Urzędu Miasta Katowice.

Informacje dodatkowe o Górecki. Portret w pamięci:

Górecki. Portret w pamięci - opinie o książce

Mycielski. Szlachectwo zobowiązuje
Beata Bolesławska-Lewandowska0
Okładka ksiązki - Mycielski. Szlachectwo zobowiązuje

Hrabia Zygmunt Mycielski herbu Dołęga był niezwykłym kompozytorem, publicystą, pisarzem i krytykiem muzycznym. Najnowsza publikacja PWM to zapis rozmów...

Panufnik. Architekt emocji
Beata Bolesławska-Lewandowska0
Okładka ksiązki - Panufnik. Architekt emocji

Książka, ukazująca się w setną rocznicę urodzin Andrzeja Panufnika, jest zbiorem wywiadów, które Beata Bolesławska-Lewandowska przeprowadziła z osobami...