Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach

15 znakomitych opowiadań o tym, co w życiu najważniejsze.

Zbiór opowiadań dla młodzieży w wieku 11-15 lat - o tym, co w życiu najważniejsze: o przyjaźni, szacunku, sprawiedliwości, odwadze, wolności, ale też optymizmie, życzliwości, pokojowym nastawieniu do świata… Autorami czternastu opowiadań (o każdej z wartości) są laureaci Konkursu Literackiego im. Astrid Lindgren, organizowanego przez Fundację ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom.

Opowiadanie o mądrości napisał zaś związany od lat z Fundacją Andrzej Maleszka, niezwykle popularny i lubiany autor bestsellerów dla dzieci i znakomity reżyser. Niewiele jest książek tak poważnie traktujących młodego czytelnika. Znakomicie napisana, świetnie zilustrowana – śmieszy i wzrusza, rozczula i skłania do refleksji, prowokuje do sporów i dyskusji.

Na pewno niejeden nastolatek będzie identyfikował się z bohaterami „Gorzkiej czekolady...” - Kacprem, któremu tak trudno zdobyć się na odwagę, nastoletnią właścicielką wielorasowego psa Kufla, której życie będzie o wiele prostsze, gdy przestanie notorycznie kłamać, Jackiem i Marcinem, którzy zupełnie inaczej oceniają, co to szczęście, a co pech.

W tych opowiadaniach znajdą też swoje portrety sami dorośli – czasem (jak w „Rajskim ptaku”) ostro zarysowane. I świat, który w tym wieku ocenia się może najsurowiej, ale jakże szczerze.

Piętnaście opowiadań – piętnaście wartości na piętnastolecie Fundacji ABCXXI, która od lat mówi o emocjach młodych czytelników, czyli o tym, co najważniejsze.

Informacje dodatkowe o Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach:

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2016-10-25
ISBN: 978-83-8097-004-5

Kup książkę Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach

Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach - opinie o książce

Avatar użytkownika - wkp
wkp
Przeczytane:2016-10-25, Ocena: 4, Przeczytałem,
DOBRY SMAKOŁYK Fundacja ABCXXI jest z nami już piętnaście lat i przez cały ten czas nieprzerwanie stara się wspierać promowanie czytelnictwa u dzieci i młodzieży. To za jej sprawą powstały między innymi akcja „Cała Polska czyta dzieciom” czy „Złota lista książek”. Z okazji jubileuszu Fundacji sześcioro autorów napisało piętnaście opowiadań – po jednym na każdy rok działalności – dla młodzieży w wieku 11-15 lat, które w ciekawy sposób prezentują różne wartości. Szacunek. Życzliwość. Uczciwość. Odpowiedzialność. Odwaga. Samodyscyplina. Pokojowość. Sprawiedliwość. Wolność. Przyzwoitość. Optymizm. Przyjaźń. Solidarność. Piękno. Mądrość. Piętnaście wartości. Piętnaście opowiada. Sześcioro autorów. Dziewczynka pomagająca w Rodzinnym Domu Dziecka. Problemy finansowe w rodzinie. Koledzy namawiający do niewłaściwych rzeczy. Na bohaterów opowiadań zebranych w tym zbiorze czeka wiele niebezpieczeństw, problemów i emocji, które kryją się w życiu każdego młodego człowieka. Wszyscy z nas musieli sobie z nimi radzić, nie wszyscy jednak mieliśmy kogoś, kto mógłby nam w tym towarzyszyć. Kogoś, kto by rozumiał i pomógł. I rolę takiego właśnie towarzysza może spełnić ta książka. Bo przecież każda dobra lektura może być, jak przyjaciel. I jak poradnik także być może. Dobrze jest poczytać, co inni zrobiliby na naszym miejscu, albo – może nawet jeszcze lepiej – jakie konsekwencje stały się udziałem osoby, która zrobiła dokładnie to samo, co i my zamierzamy. Ulec presji środowiska czy pozostać sobą? Co wybrać? Jak postępować? Co jest dobre, a czego lepiej unikać? Grupa autorów, którzy zostali laureatami Konkursu Literackiego imienia Astrid Lindgren, bez nachalnego dydaktyzmu zabiera nas w świat udanych tekstów, które bawiąc uczą. I pouczają. Co ważne nie są infantylne, co stanowi największą bolączkę opowiadań dla dzieci. Są takie, jak ich odbiorcy i dlatego trafiają do czytelników. Cóż się jednak dziwić – grupa pisarzy, spod ręki których wyszły, zna się na swojej robocie. Mamy tutaj autorkę cenionego „Króla”, Katarzynę Ryrych, Wojciecha Cesarza, który stworzył Grzecznego psa, Barbarę Kosmowską (to ona napisała nagradzaną powieść „Pozłacana rybka”), Pawła Beręsewicza („Ciumki”) oraz Katarzynę Terechowicz. Na deser swój tekst dołożył sam Andrzej Maleszka, twórca znany z kinowych i telewizyjnych ekranów („Sto minut wakacji”, „Magiczne drzewo”) oraz serii powieści „Magiczne drzewo”. Jak widać można spodziewać się nie lada mądrej zabawy i to właśnie oferuje „Gorzka czekolada”. I owszem, książka miewa momenty goryczy, ale proponuje także dużo słodkich chwil. Bo to naprawdę dobry smakołyk i wart polecenia. Sięgnijcie zatem. Recenzja opublikowana na moim blogu http://ksiazkarnia.blog.pl/2016/10/25/gorzka-czekolada-i-inne-opowiadania-o-waznych-sprawach/
Avatar użytkownika - MonikaKilijanska
MonikaKilijanska
Przeczytane:2019-04-14, Ocena: 5, Przeczytałam,

Napisanie opowiadań dla tak wymagającego czytelnika było w końcu nie lada wyzwaniem. Jak zaciekawić i nie trącić myszką? Jak nauczyć, a nie umoralniać? By sprostać temu zadaniu Fundacja ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom, która m.in. jest autorem Złotej listy książek dla dzieci (sprawdź jakie książki są na niej), skłoniła laureatów Konkursu Literackiego im. Astrid Lindgren do napisania krótkich form literackich opowiadających o trapiących młodzież tematach. Znajdziemy tu całkiem nowoczesne, pisane często językiem nastolatków, opowiadania i szacunku, uczciwości, samodyscyplinie, wolności, poczuciu własnej wartości czy asertywności.

Czy polecam? Tak, choć rzeczywiście dla nastolatka, bo młodsze dzieci mogą nie zrozumieć niektórych aluzji. Ja, jako matka, też z chęcią przeczytałam obydwa tomy. Mam nadzieję, że dzieci smartfonów z chęcią sięgną nie tylko po kostkę czekolady ale także po książkę „Gorzka czekolada”.

Więcej na https://konfabula.pl/gorzka-czekolada-dobra-dla-nastolatkow/

Więcej na https://konfabula.pl/gorzka-czekolada-dobra-dla-nastolatkow/

Kalendarz 2014. Miki
praca zbiorowa0
Okładka ksiązki - Kalendarz 2014. Miki

Przeżyj ekscytujący rok w towarzystwie Myszki Miki! Dowiedź się kim jest Oswald i co ma wspólnego z najsłynniejszą myszką świata. Oderwij się od...

Hellraiser
praca zbiorowa0
Okładka ksiązki - Hellraiser

Hellraiser jest pierwszym tomem nowej, czterotomowej kolekcji Obrazy Grozy. Po raz pierwszy w Polsce ukazuje się wybór komiksów z legendarnego świata wymyślonego...

Herbaciane róże
Beata Agopsowicz ;