Opis ksiązki
Kup Teraz

Gospodarka za 100 lat. Najważniejsi ekonomiści przewidują przyszłość

Ocena ( 0 )
Wydawnictwo: Kurhaus Publishing
Data wydania: 2014-10-01
Kategoria: Ekonomia
ISBN: 978-83-63993-65-8
Liczba stron: 272
Dodał/a książkę:czytam
Dziesięciu wybitnych ekonomistów, którzy pokusili się o przewidywanie przyszłości to: Daron Acemoglu, Angus Deaton, Avinash K. Dixit, Edward L. Glaeser, Andreu Mas- Colell, Alvin E. Roth, Robert J. Shiller, Robert M. Solow oraz Martin L. Weiztman. Reprezentują różne ośrodki naukowe a każdy z nich ma inne zainteresowania badawcze. Prezentowane teksty ich autorstwa składają się jednak na spójny obraz gospodarczej przyszłości świata, w której istotne znaczenie będą miały: rewolucja w świecie praw, rozwój technologii (zwłaszcza informacyjnych), wzrost liczby ludności, transformacja rynku pracy, utrzymywanie się i wzrost nierówności społecznych oraz zmiany klimatyczne.

Avinash K. Dixit, profesor Uniwersytetu Princeton, porównuje prognozowanie przyszłości gospodarki do meteorologii i wyznaczania stożka niepewności huraganu. Według niego w najbliższych dziesięcioleciach doświadczać będziemy kilku poważnych kryzysów finansowych i gospodarczych. W połączeniu z niedostateczną współpracą międzynarodową w zakresie ochrony dóbr publicznych (takich jak klimat), będzie to stanowić podstawową trajektorię w stożku gospodarczej niepewności. Ekstrema tego stożka – a więc sytuacja gospodarcza Stanów Zjednoczonych i Europy z jednej strony oraz Chin i Indii z drugiej, będą mieć znaczny wpływ na pogodę na świecie, w którym będą żyły nasze wnuki i prawnuki.

Alvin Roth, który od lat specjalizuje się w projektowaniu dobierających rynków (matching markets) zastanawia się nad tym, które z aspektów naszego życia, niebędące dziś przedmiotem transakcji rynkowych, ulegną urynkowieniu (np. utowarowienie usług reprodukcyjnych).

Martin L. Weitzman z Uniwersytetu Harvarda rozważa natomiast całe spektrum konsekwencji zmian klimatu i dokonuje przeglądu broni, którą dysponuje ludzkość w walce ze skutkami globalnego ocieplenia. Szczególnie dużo uwagi Weitzman poświęca koncepcji kosmicznego parasola przeciwsłonecznego, narzędzia tak taniego i skutecznego, że strach się bać...

Na pomysł wydania książki wpadł brytyjski ekonomista baskijskiego pochodzenia – Ignacio Palacios-Huerta z London School of Economics, specjalista od zarządzania i strategii oraz teorii gier, miłośnik piłki nożnej i przyjaciel tuzów ekonomicznego świata.

Warto zajrzeć do „Gospodarki za 100 lat”. To pasjonująca podróż w przyszłość w doborowym towarzystwie.
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
speedi Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów