Gottland

Data wydania: 2006
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 83-89-75562-9
Dodał/a książkę:szczepanik

Wybór znakomitych reportaży poświęconych Czechom, uwikłanym w czasy, w jakich przyszło im żyć. Czechosłowacja i Czechy - Gottland - to kraj horroru, smutku i groteski. "Gottland" Mariusza Szczygła nie ma nic wspólnego ze stereoptypową opowieścią o kraju wesołków, zabijających czas przy piwie.
Aktorka Lida Baarova - kobieta, przez którą płakał Goebbels; rzeźbiarz Otakar Szvec - twórca największego pomnika Stalina na kuli ziemskiej, który nim skończył dzieło, postanowił się zabić, autentyczna siostrzenica Franza Kafki, która do dziś żyje w Pradze; piosenkarka Marta Kubiszova, której komunistyczny reżim na 20 lat zabronił śpiewać i skasował nagrania z radiowych archiwów; legendarny producent obuwia Tomáš Bata, który stworzył kontrolowane przez siebie miasto na 10 lat przed pomysłami Orwella; pisarz Eduard Kirchberger, który stworzył siebie na nowo i został Karelem Fabianem oraz wielu innych - to bohaterowie tej książki. Poprzez ich barwne życiorysy Mariusz Szczygieł opowiada o czasach, w jakich przyszło im (i nam) żyć. Opowiada o wygórowanej cenie, jaką musieli zapłacić za pozornie nieważne decyzje, o tragicznym splocie przypadku i przeznaczenia, kształtującym życie całych pokoleń.

"Mądra, ciekawa i potrzebna książka. Poprzez opowieść o losach ludzkich, Szczygieł opowiada skomplikowane dzieje naszych południowych sąsiadów. Zafascynowany niepowtarzalną czeską kulturą i obyczajowością, zmysłem ironii, humorem i sarkazmem, przypomina czeskie spotkania z *historią spuszczoną z łańcucha". Czytamy te opowieści przez pryzmat własnych losów, co czyni lekturę jeszcze bardziej zajmującą. Losy mieliśmy podobne, a jak bardzo odmienne. Pasjonująca książka".
Adam Michnik
"Świetna książka. Potwornie przygnębiająca panorama czeskich losów XX wieku. (Obejmuje też wiek nowy, który równie przygnębia). To, co mnie zawsze w czeskim losie pociągało, to nieustanna, dynamiczna, tragiczna i zarazem śmieszna niejednoznaczność. Mariusz Szczygieł wychodzi z tradycji polskiego reportażu i na tę właśnie niejednoznaczną czeskość nakłada swoją metodę. Efekt jest bardzo mocny, oryginalny, zaskakujący. Dla mnie większość tych obrazów ma ewokującą siłę. Od dawna nie odbyłam równie intensywnej podróży do moich młodzieńczych doświadczeń, pytań i fascynacji. Ale ich lektura wprawiła mnie w głęboki smutek. Czekam na drugą część tych reportaży-esejów-opowiadań (bo i gatunek nie jest do końca określony) w nadziei, że możliwe jest jakieś katharsis, że może z pułapki tego środkowoeuropejskiego losu można się wyplątać."
Agnieszka Holland

Anna_Valerious plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-03-24, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,
Ile można czytać o Czeskiej Republice? Okazuje się, że dużo, ponieważ całkiem sporo książek o tej tematyce zostało wydanych w Polsce. Nie twierdzę, że każdy Polak to Czechofil, jednakże coś w tym musi być, że tak bardzo fascynuje niektórych z Nas ten naród zza gór.

O Szczygle usłyszałam już w pierwszym tygodniu studiów. Moje wnioski? Skoro polecają mi go zawodowi Bohemiści (w dodatku wykładowcy), powinnam, a raczej muszę przeczytać jego książki.

Sama nie wiem, czego się spodziewałam. Pewnie czegoś naukowego, napisanego językiem bogatym w słownictwo, którego nie zrozumiem. Sięgnęłam po "Zrób sobie raj". Książka ciekawa, tylko że dla mnie już wypalona, ponieważ zdążyłam już poznać większość historii w niej opisanych z samych zajęć.

Gottland z tego powodu mnie trochę zniechęcał. Myślałam że znowu trafię na historie, które już znam. Otóż nie. Mimo iż znałam markę Bata (butów co prawda chyba nie nosiłam), okazało się że bagatelizowałam jej renomę. Ot jakaś tam firma obuwnicza z Czech, nic więcej... A tutaj niespodzianka. Imperium Baty swego czasu obejmowało cały świat. Jego buty nosili wszyscy, na wszystkich kontynentach. Koncern nie ograniczał się tylko do butów, on obejmował wiele różnorodnych dziedzin gospodarki. Sama historia jego twórcy zasługiwałaby moim zdaniem na ekranizację, ponieważ w rodzinie Batów znajdowało się wiele powiedzmy "oryginalnych" charakterów.

Do tego dochodzi historia pewnej czeskiej aktorki, która została kochanką Goebbelsa. Golden Kids. I wiele innych. Wszystko podane w formie reportażowej, z przytoczeniem wypowiedzi wielu osób, zobrazowaniem warunków panujących w Czechosłowacji. Lektura bardzo ciekawa. I nie tylko dla Czechofila.
KlaudiaKonieczna Linia koment
Przeczytane:2014-01-23, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,