Opis ksiązki
Kup Teraz

Gottland, wydanie II poprawione

Ocena ( 6 osób )
5.5
Wydawnictwo: Czarne
Data wydania: 2010-02-15
Kategoria: Literatura faktu
ISBN: 978-83-7536-167-4
Liczba stron: 244
Dodał/a książkę:AnnaCz
Wybór znakomitych reportaży poświęconych Czechom, uwikłanym w czasy, w jakich przyszło im żyć. Czechosłowacja i Czechy - Gottland - to kraj horroru, smutku i groteski. "Gottland" Mariusza Szczygła nie ma nic wspólnego ze stereoptypową opowieścią o kraju wesołków, zabijających czas przy piwie.Aktorka Lida Baarova - kobieta, przez którą płakał Goebbels; rzeźbiarz Otakar Szvec - twórca największego pomnika Stalina na kuli ziemskiej, który nim skończył dzieło, postanowił się zabić, autentyczna siostrzenica Franza Kafki, która do dziś żyje w Pradze; piosenkarka Marta Kubiszova, której komunistyczny reżim na 20 lat zabronił śpiewać i skasował nagrania z radiowych archiwów; legendarny producent obuwia Tomá Bata, który stworzył kontrolowane przez siebie miasto na 10 lat przed pomysłami Orwella; pisarz Eduard Kirchberger, który stworzył siebie na nowo i został Karelem Fabianem oraz wielu innych - to bohaterowie tej książki. Poprzez ich barwne życiorysy Mariusz Szczygieł opowiada o czasach, w jakich przyszło im (i nam) żyć. Opowiada o wygórowanej cenie, jaką musieli zapłacić za pozornie nieważne decyzje, o tragicznym splocie przypadku i przeznaczenia, kształtującym życie całych pokoleń. "Mądra, ciekawa i potrzebna książka. Poprzez opowieść o losach ludzkich, Szczygieł opowiada skomplikowane dzieje naszych południowych sąsiadów. Zafascynowany niepowtarzalną czeską kulturą i obyczajowością, zmysłem ironii, humorem i sarkazmem, przypomina czeskie spotkania z *historią spuszczoną z łańcucha". Czytamy te opowieści przez pryzmat własnych losów, co czyni lekturę jeszcze bardziej zajmującą. Losy mieliśmy podobne, a jak bardzo odmienne. Pasjonująca książka". Adam Michnik
 
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
hania_sr plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-01-19, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki,
Czytałam Gottland przed wyjazdem do Pragi. Pozwoliło mi to lepiej poczuć klimat i zrozumieć zamkniętych w sobie Czechów. Świetna literatura.
Almiria plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-06-25, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,Wyzwanie - niezwykłe postaci 2014,
Książkę czyta się nadzwyczaj przyjemnie, mimo to, mniej więcej do połowy, nie umiałam powiedzieć dokładnie o czym chce mi ona opowiedzieć. Ostatnie zdania jednak wybitnie podsumowały całą książkę, muszę przyznać że Pan Szczygieł wzbudził mój podziw zarówno lekkością pisma, jak i trafnością w doborze i opisie niełatwej do przedstawienia historii narodu czeskiego. Bardzo polecam każdemu, kto chce poznać inny punkt widzenia i poszerzyć swoje horyzonty.
plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 5, Na półkach: 52 książki 2014,
Warto przeczytać dla opowiadania o imperium Baty, które z jednej strony pokazuje, że The American Dream może wydarzyć się gdzie indziej niż w Stanach, z drugiej zaś strony ukazuje socjalną stronę kapitalizmu. Dzięki tej książce już zawsze będę kojarzyć markę Bata z osiedlami robotniczymi, otoczonymi klubami kulturalno-edukacyjnymi i... fabryką Forda i żałować, że nie było mnie tam, by to zobaczyć.
rena-56-56 plusminus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,Mam,
Wczoraj byłam na spotkaniu z Mariuszem Szczygłem - bardzo interesujące i zabawne. Sala pełna i zajęty korytarz biblioteki. Pisarz bardzo sympatyczny, dowcipny i kontaktowy. Kupiłam sobie "Gottland" - do poczytania.
enigma1 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-01-27, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2013,
"Człowiek może umrzeć tylko raz. A jak umrze trochę wcześniej, to tylko troszkę dłużej jest umarły". To zdanie z tej książki "zabieram" z sobą;) Mówi ono bardzo dużo o czeskiej mentalności. Sama książka jest doskonała, Mariusz Szczygieł jest świetnym obserwatorem i dobrym gawędziarzem, nigdy nie przynudza. Zupełnie inne miałam wyobrażenie o Czechach - wydawali mi się sympatycznymi, bezproblemowymi ludźmi, tworzącymi dość jednolite, zgodne społeczeństwo. A tu okazuje się, jak bardzo mylne było moje wrażenie. Czesi - jak każdy naród - ma swoje upiory, trupy, które w najdziwniejszych momentach "wypadają z szafy". Czesi - jako naród stosunkowo niewielki - mają swoją strategię przetrwania (która to strategia zresztą nieźle się sprawdziła), ale musżą potem za nią słono płacić. Autor świetnie też opisuje w książce fenomen Karela Gotta (to od nazwy muzeum, poświęconemu temu piosenkarzowi, pochodzi tytuł książki) - coś, co jest unikalne chyba na skalę światową? Miałabym ochotę na ciąg dalszy tej książki.
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
IzaaK Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Birgitta Linia koment
Przeczytane:2013-02-13, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
break
Okładka - Gottland, wydanie II poprawione Stryjeńska. Diabli nadali
Angelika Kuźniak
Okładka - Gottland, wydanie II poprawione Grochów
Andrzej Stasiuk
Okładka - Gottland, wydanie II poprawione Wojna nie ma w sobie nic z kobiety
Swietłana Aleksijewicz
Okładka - Gottland, wydanie II poprawione Przejęzyczenie. Rozmowy o przekładzie
Zofia Zaleska
Okładka - Gottland, wydanie II poprawione Langosz w jurcie
Varga Krzysztof
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów