Gra Geralda

Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 2006-01-01
ISBN: 978-83-7359-385-5
Dodał/a książkę:Wojciech Polak
To, co wydarzyło się 30 lat wcześniej nad jeziorem Dark Score, podczas całkowitego zaćmienia Słońca, rzuca posępny cień na życie Jessie, przykutej kajdankami do łóżka w domku letniskowym, z trupem męża po przeciwnej stronie sypialni. Perwersyjna gra erotyczna Geralda zmienia sie w dwudziestoośmiogodzinny horror, a półnaga Jessie zostaje sama z tym, co czai się w mroku - w mroku lasu za oknem, mroku zaćmienia, mroku jej samej. Zobaczy tam coś, od czego mało nie postrada zmysłów.
Olga_Majerska plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-11-17, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,Mam,

Każda pora jest dobra na Kinga – zwłaszcza, gdy za oknem jest niezbyt ciekawie, pada deszcz, a czasem nawet śnieży. Dlatego postanowiłam sięgnąć po zalegającą na półce od niepamiętnych czasów Grę Geralda, usiąść wygodnie w fotelu z zapasem ciepłej herbatki i rozkoszować się lekturą. Niestety nie wyszło tak rozkosznie, jak się spodziewałam.

Małżeństwa z długim stażem muszą jakoś urozmaicać sobie życie seksualne, by nie dać się zjeść rutynie. Jednak Jessie nie jest zbyt zadowolona z zabaw, które tak bardzo podniecają jej męża. Przykuta do łóżka w domku letniskowym myśli tylko o tym, by jej grubawy, głupio uśmiechnięty mąż wreszcie ją uwolnił. Cała ochota na figlowanie odeszła w zapomnienie. Jednak Gerald wcale nie ma zamiaru jej wypuścić. Myśli, że to gra. A może doskonale wie, że Jessie wcale nie ma ochoty na seks? Zbliża się do niej i wiemy, że nie ma dobrych zamiarów. Jest panem sytuacji. Co może mu zrobić unieruchomiona kobieta? Chwilę później Gerald leży na podłodze. Martwy.

Jedna kobieta, wiele samotnych godzin, panika i próba uwolnienia się – czy w takiej powieści coś może się dziać? Wychodzi na to, że tak, choć niestety King odrobinę przesadził z typowym dla siebie wodolejstwem i popsuł książkę, która mogła być znacznie lepsza. Bo ile możemy czytać o wyginaniu się tak, by dosięgnąć szklanki wody? Autor uważał, że jego czytelnik wytrzyma wszystko i trochę się jednak pomylił. Choć ja spodziewałam się przydługich opisów i raczej powolnej akcji, to dla kogoś, kto dopiero zaczyna znajomość z twórczością Króla, Gra Geralda może być wręcz nieznośnym doświadczeniem.

Jednak jedno trzeba Kingowi przyznać – Pomysłowy to jego drugie imię. Prawdopodobnie każde z nas może wyobrazić sobie krótkie opowiadanie, w którym na podłodze leży trup, a kobieta przykuta do łóżka zastanawia się, jak wykręcić się z tej kabały. Tekst na góra pięćdziesiąt stron. Otóż nie, mówi nam autor, i rozwleka swój pomysł na ponad trzysta pięćdziesiąt. Gdyby odjąć od tego dłużyzny i tak mielibyśmy przyzwoitą powieść, która wcale by nas nie wynudziła. King stworzył bowiem całkiem wciągającą fabułę, która nie opiera się tylko na wydarzeniach w domku letniskowym. Wraz z Jessie cofamy się w czasie do lat jej młodości, do dnia, w którym zgasło słońce. Traumatyczne wydarzenie z przeszłości determinuje zachowania bohaterki, jej życiowe wybory, a także niejako rozdziela jej jaźń na kilka części. Dlatego śledząc poczynania Jess jesteśmy świadkami rozmów z kilkoma aspektami jej osobowości, które przybierają głosy różnych osób: przyjaciółki z czasów studenckich, małej Jess czy Dobrej Żony, tchórzliwego głosu rozsądku. W ten oto sposób King poradził sobie z problemem samotności głównej bohaterki, a zrobił to w sposób mistrzowski, pozwalając czytelnikowi kibicować nie tylko przykutej do łóżka Jess, ale także jej wewnętrznym głosom.

Nie mogę powiedzieć, by do końca przekonało mnie psychologiczne umotywowanie działań bohaterki i znaczenie traumy nie tyle na jej życie, co na przykrą sytuację, w której się znalazła. Jednak muszę oddać Kingowi sprawiedliwość – potrafi przekonująco opowiadać o tym, co straszne. Czytając o dniu w którym zgasło słońce czułam ciarki obrzydzenia, choć przecież spodziewałam się takiego rozwiązania. Nic jednak nie jest w stanie przygotować na tak plastyczny opis tragedii dziecka. Autor oczywiście na tym nie kończy. Widzimy Jess powoli popadającą w obłęd, zastanawiamy się, co jest prawdą a co tylko przywidzeniem, a od czasu do czasu słyszymy mokre mlaskanie i kłapanie – tak, zgadliście, to pies zajada ciało Geralda.  Brawo panie King, znowu udało się panu mnie przerazić.

Chociaż Gra Geralda ma sporo mankamentów, a wiele z nich dałoby się wyeliminować zdecydowaną pracą redaktorską, po raz kolejny dałam się porwać Kingowi i jego chorej wyobraźni. I jednego jestem teraz pewna – żadnych kajdanek w mojej sypialni!

PS zwykle nie zamieszczam w recenzji oceny wydania czy pracy edytora i korektora, ale tym razem nie jestem w stanie się powstrzymać. Skoro już pierwszym zdaniu widzimy błąd, to wiemy, że coś jest nie tak. I przykro mi to stwierdzić, ale korektor najwyraźniej nie wie, że nie piszemy razem z imiesłowami przymiotnikowymi - w całej powieści aż roi się od błędów tego typu. Jednak nie to powaliło mnie na kolana. Sądziłam, że tylko dzieci mylą krokiety z krykietem, ale wychodzi na to, że jednak nie. Wyjaśnijmy więc: krokiety = papu; krykiet = gra. Jestem przekonana, że Jessie nie grała w krokieta.

Recenzja ukazała się na blogu Okiemwielkiejsiostry.blogspot.com
kotokoto plusminus Linia koment
Przeczytane:2009-05-12, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,
Kompletnie nie trafiło w mój gust... Nie jestem zbyt wielką fanką monologów czy dialogów z wewnętrznym "ja", stąd taka a nie inna ocena. Spodziewałam się czegoś innego.
romantic-soul plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-02-07, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,12 książek 2014,
Jeżeli ktoś nie lubi się bać, to nie polecam. Książkę przeczytałam jednym tchem, ale szybko do niej nie wrócę, właśnie z powodu... strachu. Niektóre fragmenty nieźle mnie przeraziły, inne naprawdę obrzydziły. Nie zmienia to jednak faktu, że książka jest świetnie napisana, naprawdę wciąga. King doskonale opisał jak działa psychika kobiety w obliczu zagrożenia życia. Mimo iż prawie cała fabuła rozgrywa się wokół jednej bohaterki, która przez większość książki jest w tym samym miejscu, nie pozostawia chwili na znudzenie. Bardzo dobra, dla osób które lubią thrillery psychologiczne.
malamimbla plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-02-16, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Zdecydowanie godna polecenia książka. Świetnie pokazana psychika kobiety zdanej tylko na siebie w obliczu realnego zagrożenia. Z niepewnością czekałam czy bohaterka zdoła się uwolnić, czy też jej lęki i wyczerpanie zwyciężą. Napięcie spotęgowała dodatkowo postać "nocnego gościa", który nawiedza Jessie w domku letniskowym (lub nie nawiedza, w sumie do końca powieści bohaterka sama nie jest tego pewna). Chętnie wrócę do tego utworu.
alfa302 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-01-31, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
czytam, ciągle czytam ale jest ok
katarzyna83 plusminus Linia koment
Przeczytane:2012-05-31, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Akcja szybko się rozwija, fabuła trzymająca w napięciu. Gdy odkładałam książkę, czekałam z niecierpliwością, kiedy znowu do niej zajrzę i przeczytam dalsze losy bohaterki. Moja wyobraźnia bardzo się rozbudziła, gdy czytałam tę książkę.
Lenalee plusminus Linia koment
Przeczytane:2010-07-28, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,Mam,

Niestety nie dałam rady przeczytać tej książki do końca. Nudziłam się przy niej niesamowicie i postanowiłam nie tracić czasu. Jestem naprawdę zaskoczona, że ta książka (właściwie to książka Kinga!) tak mnie nudziła, że musiałam ją odłożyć z powrotem na półkę. Nie doszłam nawet do połowy. Właściwie to nawet do połowy połowy. Może skuszę się na nią za jakiś czas. Na razie dam sobie spokój.
cod plusminus Linia koment
Przeczytane:2010-03-21, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Oj, dziwna to książka. Niby pomysł średni, ale wykonanie co najmniej poprawne. Dużo psychologii strachu, dająca do myślenia, ale nierzucająca na kolana.
Eli1605 Linia koment
Eirene Linia koment
Przeczytane:2007-07-20, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Mam,Moja biblioteczka: S. King,
kysia Linia koment
lustitia Linia koment