Okładka - Granular Materials

Data wydania: 2004
Kategoria: Popularnonaukowe
ISBN: 978-0-85404-586-0
Dodał/a książkę:Wojciech Polak
Granular materials play an important role in many industries. Continuous ingenuity and advancement in these industries necessitates the ability to predict the fundamental behaviour of granular materials under different working environments.With contributions from international experts in the field, Granular Materials: Fundamentals and Applications details recent advances made in theoretical, computational and experimental approaches in understanding the behaviour of granular materials, including industrial applications. Topics covered include:key features of granular plasticityhigh temperature particle interactionsinfluence of polymers on particulate dispersion stability: scanning probe microscopy investigationsin-process measurement of particulate systemsPresented by world renowned researchers, this book will be welcomed by scientists and engineers, working across a wide spectrum of engineering disciplines.Edited by S J Antony, University of Leeds, UK, W Hoyle, Y Ding, University of Leeds, UK
Okładka - Granular Materials X-Men: X-Termination
Greg Pak, David Lapham, David López, Matteo Buffagni, Andre Arujo, Roberto de la Torre
Okładka - Granular Materials X-Men Legacy tom 4. For We Are Many
Simon Spurrier, Tan Eng Huat,