Okładka książki - Grecja Gorzkie pomarańcze

Język oryginału:
Tłumaczenie:
Ilustracje:
Dodał/a książkę: elibri

Najnowsza historia Grecji jest tak mało znana, że łatwiej wyobrazić sobie starożytnych filozofów, pierwszych dramatopisarzy i mitologicznych herosów niż współczesnych mieszkańców Aten czy Krety. Tymczasem niedawno temat Grecji pojawił się w mediach w nieoczekiwanym świetle: szokował obrazami protestujących tłumów i walk wywołanych zapaścią finansową kraju borykającego się z potężnym kryzysem, zagrażającym stabilności całej Unii Europejskiej. Doniesienia z nierozpoznanego terenu szybko obrosły w fałszywe i krzywdzące mity.

Dionisios Sturis, dziennikarz radia TOK FM, relacjonował dla polskich mediów wydarzenia polityczne, zamieszki z pogrążonego w kryzysie kraju oraz protesty imigrantów. W tym samym jednak czasie szukał swoich korzeni, próbował zrozumieć kraj przodków, z którego wyjechał w wieku dwóch lat i wraz z matką i rodzeństwem zamieszkał w Polsce. Po latach postanowił oswoić zapomniany język i rzeczywistość, w której żyją jego greccy krewni. Powoli odkrywał, jak bardzo na losy jego rodziny wpłynęła wojenna zawierucha w Grecji i wymuszone migracje.

Gorzkie pomarańcze to efekt doświadczeń zgromadzonych podczas pracy dla radia i osobistych poszukiwań. Autor rozprawia się ze stereotypami Greków jako narodu leni i oszustów oraz samej Grecji, którą znamy z turystycznych folderów. Biele i błękity zastępuje wieloma odcieniami szarości. Jego książka to przewodnik po bardziej prawdziwej Grecji.

Avatar użytkownika - lady_foe
lady_foe
Przeczytane:2017-04-24, Ocena: 5, Przeczytałem, 52 książki 2017,
Autor ma polsko-greckie korzenie i w wielu wizytach w kraju ojca usiłuje odnaleźć swoje duchowe dziedzictwo. Jednocześnie jest reporterem i świadkiem manifestacji, fali strajków i protestów oraz demonstracji. Mamy wspominki z dni chwały greckiej kultury- filmy z Meliną Merkuri, dywagacje nad filozofią i demokracją wymyśloną właśnie w tym kraju. Świetne połączenie reportażu i historii rodzinnej. Czytało się z przejęciem, lekko i przyjemnie. Polecam!
Avatar użytkownika - Olena
Olena
Przeczytane:2016-10-19, Ocena: 3, Przeczytałem, 52 książki - 2016,
Bardzo się na tej książce zawiodłam. Oczekiwałam pełnokrwistego reportażu a dostałam parę wyciuchranych sformułowań, mało wyraziste obrazki z życia greckich Kowalskich i pełne garście rodzinnych wspomnień. Całość nie zawsze na temat. Język niepotrzebnie zwulgaryzowany, a Grecja potraktowana po macoszemu. Papierowi bohaterowie i ślizganie się po wierzchu zasygnalizowanych problemów. Zabrakło wnikliwości. Pełna sztampa przetykana chaotycznymi wątkami z życia własnego i krewnych. Mało udany misz-masz.
Gdziekolwiek mnie rzucisz. Wyspa Man i Polacy. Historia splątania
Dionisios Sturis0
Okładka ksiązki - Gdziekolwiek mnie rzucisz. Wyspa Man i Polacy. Historia splątania

Wyspa Man to niewielka kropka na mapie położona na wschód od Irlandii, kawałek lądu, który, zgodnie z legendą, powstał podczas walki olbrzymów. To ojczyzna...

Nowe życie. Jak Polacy pomogli uchodźcom z Grecji
Dionisios Sturis0
Okładka ksiązki - Nowe życie. Jak Polacy pomogli uchodźcom z Grecji

Jak Polacy dali uchodźcom z Grecji drugi dom Dionisios Sturis, potomek uchodźców z pogrążonej w wojnie domowej Grecji, podąża śladami swojej rodziny...

Top 5 książek
Złodziejka książek