OPIS KSIĄŻKI:

Tytuł oryginału: The Sinner
Tłumaczenie: Jerzy Żebrowski
Ilustracje: -
Dodał/a książkę:EmnildaAmelberga

W opactwie Graystones ofiarą wyjątkowo brutalnej napaści padają dwie zakonnice - jedna ginie, druga w stanie śpiączki trafia do szpitala. Autopsja wykazuje, że zamordowana zakonnica była w ciąży. W opuszczonej budynku dawnej restauracji policja znajduje straszliwie okaleczone zwłoki kobiety. W indyjskiej wiosce dochodzi do masakry - zostają zamordowani wszyscy mieszkańcy. Co łączy te zbrodnie, popełnione w odległych od siebie miejscach? Próbują to ustalić detektyw Jane Rizzoli i doktor Maura Isles. Kluczem do ponurej zagadki są wydarzenia sprzed lat w indyjskiej osadzie dla trędowatych...

Eirene plusminus Linia koment
Przeczytane:2017-04-05, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2017,
W odizolowanym klasztorze zostaje popełnione morderstwo - brutalnie zaatakowano dwie zakonnice, z których jednej cudem udało się przeżyć, znajdując się w stanie krytycznym w szpitalu. Prowadząca śledztwo Jane z pomocą patolog Maury Isles odkrywa, że zamordowana zakonnica urodziła niedawno dziecko i niestety jego zwłoki udaje się im odszukać w stawie na terenie klasztoru. Jednocześnie toczy się śledztwo w sprawie zamordowanej kobiety znalezionej w opuszczonej restauracji, której morderca odciął ręce i nogi. Kiedy tropy tych dwóch na pozór różnych spraw się przetną, okaże się, że zakonnica w szpitalu znała zamordowaną kobietę bez rąk i nóg. A wszystko to zaprowadzi detektywów do małej wioski w Indiach, gdzie dokonano brutalnej masakry. Tymczasem okazuje się, że Jane Rizzoli jest w ciąży z agentem FBI Gabrielem, z którym miała krótkotrwały romans.Zbyt dumna, by przyznać, że potrzebuje pomocy i oparcia, prawie zaprzepaszcza szansę na normalny związek...
Eli1605 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-07-07, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Zdarzenia w różnych częściach świat wydają się ze sobą w ogóle nie powiązane. A jednak życie pokazuje, że to wywołujący kolejną zbrodnię ciąg zdarzeń. Zaskakująca fabuła. Czyta się jednym tchem. a detektyw Jane Rizzoli wszystko połączy. I jeszcze normalizuje się jej życie prywatne. Polecam
zksiazkawreku plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-04-08, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,Mam,
Po "Skalpelu" możliwie jak najszybciej kupiłam "Grzesznika" i wzięłam się za lekturę. Nie mogłam się doczekać. "Grzesznik" to trzecia część cyklu o Jane Rizolli i Maurze Isles. W tej części bliżej poznajemy tę drugą kobietę - lekarza medycyny sądowej, która w pierwszej części nie pojawiła się w ogóle, a w drugiej grała drugie, a może nawet trzecie skrzypce. "Grzesznik" to doskonałe połączenie sił tych dwóch kobiet, duet idealny.

"Grzesznik" to kolejna krwawa powieść, aczkolwiek nie braknie tu rozterek i problemów miłosnych. W murach klasztoru Graystones zostaje popełniona nieludzka zbrodnia, a ofiarami są dwie zakonnice. Jedna z nich, młoda siostra Camille nie żyje, natomiast druga - siostra Ursula, w ciężkim stanie została zabrana do szpitala.

Jest to naprawdę trudne śledztwo. Nie dość, że nie wiadomo, kto mógłby mieć motyw, aby zabić zakonnice, to jeszcze władze klasztoru nie chcą współpracować z policją. Maura Isles, nazywana Królową Zmarłych, dokonuje sekcji zwłok młodej zakonnicy. To, czego się dowiaduje jest naprawdę szokującą "niespodzianką". Informacja ta wstrząsa wszystkimi.

Podczas wyżej wspomnianego śledztwa pojawia się kolejne ciało, znalezione w opuszczonym budynku dawnej restauracji. Jest to ciało kobiety, przy którym morderca zadał sobie wiele trudu, by nie zostało rozpoznane: zmasakrowana twarz, odcięte kończyny, w dodatku ciało jest pogryzione przez szczury. Z tego powodu, kobietę tę zaczęto nazywać Szczurzą Damą. Czy obie zbrodnie mają ze sobą coś wspólnego? Odpowiedź na to pytanie starają się znaleźć detektyw Rizzoli i doktor Isles, a kluczem do rozwiązania zagadki jest indyjska osada dla trędowatych. Kobiety uświadamiają sobie, że dawno pogrzebane tajemnice są z nimi związane osobiście.
Jak już wcześniej wspomniałam, w tej części bliżej poznajemy dr Maurę Isles, oczywiście od strony prywatnej, bo od zawodowej znamy ją doskonale z drugiej części cyklu. Poznajemy nieco jej przeszłość oraz życie uczuciowe, którego elementem staje się były mąż Maury. Pojawia się ni stąd ni zowąd w życiu naszej bohaterki, po trzech latach. Ich uczucie ponownie rozkwita. Czy pojawienie się byłego męża jest tak bezinteresowne jak myśli doktor Isles?

Bliżej, bo również ze strony uczuciowej, poznajemy detektyw Rizzoli - kobietę, która za wszelką cenę stara się ukryć swoje złamane serce. Niestety, nie wszystko jest tak łatwe do ukrycia, szczególnie, gdy były kochanek, agent FBI - Gabriel Dean, po zamieszaniu jakiego narobił w życiu Rizzoli, zostawił jej niespodziewany prezent.

Kolejny raz brawa dla Tess Gerritsen za opisy i terminy medyczne. Praca patologa, lekarza czy detektywa jest opisana w sposób bardzo dokładny, jednakże w sposób zrozumiały i przystępny dla czytelnika. Dzięki temu, każda osoba, nawet ta, która nie ma nic wspólnego z medycyną, wszystko doskonale zrozumie.

Jeśli chodzi o fabułę, to moim zdaniem jest ona genialna! Jest ciekawa i spójna. Wszędzie pojawia się mnóstwo tropów, które mają przybliżyć nas do rozwiązania zagadki. Wszystko jest dopracowane w jak największych szczegółach. Wątki, które się pojawiają w powieści, są doskonale rozwinięte, genialnie połączone w całość i idealnie zakończone. Nic dodać, nic ująć. Akcja książki nie jest może tak szybka i dynamiczna jak w innych książkach autorki, ale za to dzięki temu, możemy bliżej poznać główne bohaterki, które tworzą razem niepowtarzalny duet.

"Grzesznik", jak przystało na twórczość Gerritsen, jest książką przerażającą. Opisy przyprawiają o mdłości. Książka kipi okrucieństwem i przemocą. Największą odrazę budziły we mnie chyba opisy Szczurzej Damy. Coś okropnego! Zmasakrowana twarz, z której morderca chciał zedrzeć skórę, amputowane kończyny, owrzodzone ciało, do którego zaczęły dobierać się szczury... Gerritsen zdecydowanie potrafi działać czytelnikowi na wyobraźnię...

Oczywiście, jak każda powieść Tess Gerritsen, "Grzesznik" również jest napisany w sposób bardzo dobry. Kryminał czyta się bardzo szybko i przyjemnie. Wciąga już od pierwszych stron. Napięcie również jest budowane w sposób mistrzowski.

Podsumowując, trzecia część cyklu nie jest gorsza od poprzednich, a może nawet lepsza. Autorka zaskakuje nas miłą odmianą i pokazuje prywatne życie bohaterek. Jest to powieść wielowątkowa, która na koniec zgrabnie łączy się w całość. Polecam z całego serca!
EmnildaAmelberga plusminus Linia koment
Przeczytane:2010-06-03, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Kolejna książka T. Gerritsen , którą wsysa się na jednym wdechu . Akcja , pomysł i świetne pióro , z pod którego wyłonił się potok słów , nie dający oddejść od książki ani na chwilę .
Marcik plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-04-18, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,
Uwielbiam Tess Gerritsen. Naprawdę. Co prawda wolę jej książki, w których jest więcej akcji (książki w których główną bohaterką jest detektyw Rizzoli) niż te w których jest strasznie dużo sekcji (główna bohaterka - dr. Isles). Ale generalnie podobają mi się wszystkie jej książki, w których pojawia się jedna z tych pań.
W skrócie, o czym jest "Grzesznik"? Książka opowiada o trzech, teoretycznie nie powiązanych ze sobą morderstw.
Historia trzymająca w napięciu, trzy owiane tajemnicą morderstwa. Czegóż miłośnicy thrillerów mogą chcieć więcej?
Barso plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-01-04, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2015,
Grzesznik trzecia książka z serii Rizzoli/Isles.
Na pierwszy plan wysuwa nam się ciekawa postać Maury i jej problemy, dylematy, przemyślenia. Bardzo dobrze opisane napięcie i przyciąganie pomiędzy Maurą a księdzem. Postać byłego męża - tajemnicza, do końca nie wiem co mam o nim myśleć.
Przed Jane Rizzoli kolejne problemy. Teraz na tle osobistym. Największym zaskoczeniem było to co zrobiły ze mną wątki Dean i Rizzoli. Jestem ciekawa jak potoczy się ich wspólne życie. Mam nadzieję, że dadzą sobie radę.
Co do głównego wątku książki - morderstwo zakonnicy, wieś w Indiach - wszystko zgrabnie połączone.
Opis Szczurzej Damy - mistrzostwo!
Rozwiązanie zagadki mało zaskakujące. W pewnym momencie książki można było się domyślić kim jest poszukiwany.
Dobra książka.
Tess nie zawiodła.
greenlady plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-08-01, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
Kolejna powieść kryminalna z Maurą Isles i Jane Rizzoli w rolach głównych. Tym razem ocieramy się o sprawy boskie, gdyż kryminalna zagadka dotyczy morderstwa w opactwie oraz związanej z tym, jak się okazuje, rzezi na Indyjskiej misji.
Jak zwykle Gerritsen nie brakuje chwil pełnych napięcia, zagadkowych odpowiedzi i prowadzących donikąd tropów. Ponadto główne bohaterki borykają się ze swymi osobistymi problemami, byłymi mężami i niechcianymi ciążami, dzięki opisom których stają się tym bliższe czytelnikowi i bardzo realne.
Mamut plusminus Linia koment
Ocena: 4, Na półkach:
Zakon to miejsce gdzie można schronić się przed złem świata, i w tej książce to czuć. Dobre, mocne i dramatyczne...
EmnildaAmelberga plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-01-31, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,Po angielsku,
gosia_gosia16 Linia koment
Przeczytane:2015-09-20, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,
sylwia1234567 Linia koment
Przeczytane:2015-07-24, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Przeczytam 52 książki w 2015 roku ,
monalewa Linia koment
Przeczytane:2015-07-03, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki w 2015 roku,
blackolszi Linia koment
Przeczytane:2011-06-02, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,2011,
dayna15 Linia koment
Przeczytane:2015-05-31, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,z_Przeczytałam przed 2013,
beatrycze66 Linia koment
Przeczytane:2013-12-21, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,PRZECZYTANE,
Mysza_99 Linia koment
Przeczytane:2013-11-05, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Hypnose Linia koment
Przeczytane:2013-03-28, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,przeczytane,
Cień jabłoni