Grzesznik

Powieść powiązana z trylogią Wilkołaki z Mercy Falls, która została przetłumaczona na 37 języków!

Grzesznik to dodatek do trylogii Wilkołaki z Mercy Falls (Drżenie, Niepokój, Ukojenie) - współczesnej opowieść o wilkołakach.

Powieść koncentruje się na Cole'u St. Clairze, ważnej postaci trylogii. Wszyscy sądzą, że znają historię Cole'a: sława, uzależnienie, upadek, zniknięcie. Ale tylko kilka osób poznało najmroczniejszy sekret Cole'a - jego umiejętność przemiany w wilka. Jedną z nich jest Isabel.

Tym razem bohaterowie spotykają się w Los Angeles. Ich losy znowu się splatają. Cole - tytułowy grzesznik - postanawia się zmienić - dla Isabel, która próbuje ułożyć sobie życie po śmierci brata. Kiedyś wydawało się, że ich związek nie ma przyszłości, a oni potrafią bez siebie żyć. Okazało się jednak, że są na siebie skazani...

Informacje dodatkowe o Grzesznik:

Wydawnictwo: Ya!
Data wydania: 2016-09-14

Kup książkę Grzesznik

Grzesznik - opinie o książce

Maggie Stiefvater znana jest z cyklu Król Kruków oraz trylogii o wilkołakach, w której znajdują się następujące tytuły „Drżenie”, „Niepokój”, „Ukojenie”. Cała trylogia opowiada o niezwykłej miłości Grace i Sama. W dzieciństwie zaatakowana przez wilkołaki zostaje uratowana przez jednego z nich. Całość pięknie porusza nie tylko motyw romantyczny ale także wiele psychologicznych wątków, trudnych relacji rodzinnych i przyjaźni.

Historia Sama i Grece została zakończona w tych trzech częściach. „Grzesznik” natomiast opowiada o innym wilkołaku, który pojawił się w trylogii, a także jego relacjach z przyjaciółką Grece.

Obie postacie zarówno Cole jak i Isabel są bardzo charakterystyczne w serii. Ich wątek od strony psychologicznej wydaje się być jeszcze mocnej ukazany niż głównych bohaterów. U mnie wzbudzili wielką sympatię. Wzbudzają bardzo wiele emocji w czytelniku, zarówno współczucie za to co im się przydarzyło jak i złość na to jak postępują ze swoim życiem. Wiele humorystycznych motywów było również ich zasługą. Ich pewność siebie zadziorność i upartość a także poszukiwanie wrażeń wywołuje wiele zabawnych sytuacji. Spodobał mi się więc pomysł na przedłużenie serii o wilkołakach o właśnie losy tej dwójki.

Przedstawiając po krotce bohaterów. Cole jest byłą gwiazdą rocka. Kiedy sława go przytłacza popada w nałóg. Uzależniony od narkotyków w czasie jednego koncertu upada na scenie. Kiedy chęć ucieczki jest u niego na tyle silna, że zaczyna myśleć o samobójstwie spotyka Becka, który podpowiada mu inne rozwiązanie. Kiedy spotykamy go ponownie w „grzeszniku” potrafi kontrolować swoją wilcza postać i postanawia wrócić do swojego dawnego życia jako gwiazda.

Isabel ciągle przeżywa śmierć swojego brata. Nie potrafi przestać się obwiniać i zamyka się na ludzi i przeprowadza do L.A. Jej rodzice równie nie pogodzili się ze stratą syna. Ich relacje są coraz gorsze najprawdopodobniej wszystko skończy się rozwodem. Isabel traci wiarę w miłość i nie potrafi zaufać Cole'mu.

„Grzesznik” jest świetną książka w dobrym stylu, która niemiłosiernie wciąga. Ma jednak swoje wady, które mogą zniechęcić fanów całej serii i to od nich znaczę.

Po pierwsze książka bardzo różni się od poprzednich, nie tylko bohaterami. Wyczuwany jest trochę inny styl. Większe skupienie na wątkach komediowych, filozoficznych i psychologicznych. Ci którym podobał się cukierkowy związek Sama i Grece tutaj tego nie dostaną. Bohaterowie mają całkiem inne podejście do życia i miłości.

Mało nawiązań do poprzednich części. Co mi się nie podobało – prawi brak wilkołaków. Można by było przeczytać tą książkę nie znając poprzednich ale wtedy dochodzimy do wniosku po co tu był właściwie wątek wilkołaka. Wydaje ie wręcz kompletnie nie na miejscu i niepotrzebny. Cole zamienia się tylko kilka razy, traktując to bardziej jak narkotyk. Tylko w jednym fragmencie ta przemiana jest czymś innym i na dodatek nie jest kontrolowana. Co mnie boli ten wątek nie został wyjaśniony. Nie wiadomo też co z jego przemianami po zakończeniu książki.

Brakuje mi też opisów uczucia bycia wilkiem. Jest ich bardzo mało, są to urwane fragmenty. Autorka pięknie opisała życie wilków w watasze, ale zachowanie samotnego wilka w mieście również mógłby być ciekawe.

Czytając tą książkę lepiej zapomnieć o poprzednich i nie porównywać. Tu mamy nie tyle romans fantastyczny co psychologiczną obyczajówkę. Gdzie motyw zamiany w wilkołaka jest innym rodzajem narkotyku. Kolejnym nałogiem, w który wpada Cole.

W fabule brakowało mi również trochę akcji. Oprócz wątku z pożarem, który też nie był nie wiadomo czym praktycznie jej nie. Owszem ciągle coś się dzieje ale cały czas to biega wokół bohatera, który robi wokół siebie szum kręcąc program. W książce mogła dziać się coś jeszcze i tu idealnie można było wykorzystać motyw wilka.

Na korzyść natomiast z cała pewnością pada postać bohatera. Sam czasami mnie irytował swoją zbytnią wrażliwością i problemami z pojmowaniem decyzji. Cole zawsze jest pewny siebie, ma tysiące pomysłów. Sposób w jaki podchodzi do życia może nie jest do końca właściwy ale uczy nas jak można z niego korzystać. W każdym miejscu można zrobić coś ciekawego, wystarczy znaleźć dobry „patent”.

Uczucia bohaterów są wspaniale opisane. Można wręcz dosłownie poczuć wszystkie ich smutki i radości.

Piękny jest język używany przez autorkę. Sprawia, że jeszcze lepiej wczuwamy się w bohatera. Mamy również fragmenty piosenek, które niestety z całą pewnością lepiej wypadają w oryginale niż w tłumaczeniu.

Książka pokazuje spojrzenie na świat z różnych perspektyw. Oprócz głównych bohaterów mamy też kuzynkę Isabel, aspołeczną dziewczynę, która na siłę próbuje być idealna. Także znudzonego życiem kierowce, który pod wpływem Cole'a zaczyna czerpać z życia więcej.

Z dzieła można wynieść bardzo dużo wartości, pokazuje jak zaakceptować to na co nie mamy wpływu i jak walczyć o to czego pragniemy. Mamy też piękny obraz innej miłości niż w poprzednich częściach miłości w której jest strach przed odrzuceniem, brak wiary w stałość i są monitorujące to wszytko kamery.

Także mimo iż jako fantastyka i w kwestii fabuły książka wypada średnio to polecam ją gorąco. Nie można narzekać na nudę, dużo dobrego humoru, piękny język, bogato rozbudowany wątek psychologiczny.

Avatar użytkownika - mariolalew
mariolalew
Przeczytane:2016-12-08, Ocena: 5, Chcę przeczytać, Mam,
Dobra, lekka, wciągająca. Miałam wcześniej do czynienia z serią pani Stiefvater, jednak za Grzesznika zabrałam się dopiero jakiś czas po premierze. Zalety pozostały - przystępny, pełen dynamizmu język, wciągające, niejednokrotnie przesiąknięte ironią dialogi, interesująca fabuła i pociągający klimat. Bo przecież kto kiedyś nie marzył o założeniu zespołu i sławie. Popularność może uzależniać - i miedzy innymi o tym jest ta książka. Jednocześnie nie jest to książka, która wymaga ogromnego zaangażowania, dlatego dobrze sprawdzi się jako prezent lub sposób na spędzanie dłuższej podróży. Czytanie nie męczy - wciąga! :)
Cole St. Clair pragnie tylko jednego. Odzyskać Isabel. W tym celu przyjeżdża do Los Angeles. Dziewczyna szuka spokoju i ukojenia po śmierci brata, lecz Cole burzy jej na pozór uporządkowany świat. Oboje nękani przez demony, potrafią tylko się ranić, lecz osobno stanowią wraki. Czy uda im się okiełznać szalone myśli i uda stworzyć coś na kształt związku? Serię o wilkołakach z Mercy Falls darze ogromnym uczuciem i często do niej wracam. Jest delikatna, trochę eteryczna i pokazuje obraz pięknej, prawdziwej miłości. Grace i Sam już na zawsze ulokowali się w moim sercu. Niema nic dziwnego, że o ,,Grzeszniku" marzyłam i z wielką radością przeczytałam. Isabel i Cole odegrali znaczące role w trylogii, lecz pożegnanie z ta dwójką nie było zadowalające. Liczyłam na wiele, ale niestety moje oczekiwania nie zostały spełnione, jestem wręcz rozczarowana. Isabel jest chłodną osoba i nie szafuje uczuciami na prawo i lewo, właściwie mam wrażenie, że zbyt mocno skryła się z ścianą, którą odgrodziła się od świata. Trudno do niej dotrzeć, choć i ona nie szuka kontaktu z innymi. Liczyłam, że w końcu opuści swoją skorupę i pokaże  czulszą stronę. Owszem ma swoje momenty, lecz jej postępowanie, a mam tu namyśli, że mówi jedno, a robi coś z goła odmiennego, nie zachwyca. Jeśli chodzi o Cola, to pozytywnie mnie zaskoczył. Nadal jest arogancki, zagubiony, ale też wytrwały w swoich postanowieniach. Nie mogę powiedzieć, że bohaterowie mnie całkowicie zawiedli, ponieważ z całą świadomością i znajomością bohaterów zdecydowałam się na lekturę. To ich wybuchowość i ranienie się wzajemnie dziwnie fascynuję czytelnika. W książce zabrakło mi również wilków. Seria o wilczej chorobie, bohater z taka przypadłością, a powiązań z tym tematem strasznie mało. Gdyby wyciąć wszystkie fragmenty paranormalne, to książka za wiele by nie straciła na objętości, gdyż z ,,Grzesznika" wyszedł taki zagmatwany romansik o gwieździe rocka. Autorka ma swój styl, a ta książka od niego nie odbiega. Pisze lekko, akcja jest wyważona, a podzielona narracja jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Myślę, że Cole jest postacią, której nigdy się w pełni nie pozna, ale próbować zawsze można. Zakończenie zbyt nagłe i wiele wątków zostało rozwiązanych za szybko i bez większych wyjaśnień. Książkę polecam w szczególności fanom trylogii ,,Drżenie" i to z nią należałoby się zaznajomić w pierwszej kolejności, gdyż należy poznać historię i traumatyczne wspomnienia Isabel i Cole, by choć w znikomy stopniu zrozumieć ich późniejsze wybory i postępowanie. ,,Grzesznik" nie był tym, na co liczyłam, ale w dziwny sposób nie mogłam oderwać się od lektury i to chyba zasługa głównego bohatera, którego myśli i szalone zachowanie, działają jak magnes.   4+/6

Dopełnienie cyklu o wilkołakach. Cole chce odzyskać Isabel. Spotykają się w Los Angeles. Chłopak próbuje wrócić do muzyki. Jest też uzależniony od bycia wilkiem. Czy mają szansę stworzyć związek? Czy wróci zaufanie? Czy pogodzą się z przeszłością? Typowa młodzieżówka, dobra na wakacje, szczególnie na deszczową pogodę.

Avatar użytkownika - Nessi98
Nessi98
Przeczytane:2019-07-02, Ocena: 4, Przeczytałam, Książki 2019,
Złodzieje snów
Maggie Stiefvater0
Okładka ksiązki - Złodzieje snów

Jeśli moglibyście wykraść przedmioty ze swoich snów, co byście zabrali? Amerykańska autorka fantasy kontynuuje magiczną sagę zapoczątkowaną tomem Król...

Ballada: Taniec mrocznych elfów
Maggie Stiefvater0
Okładka ksiązki - Ballada: Taniec mrocznych elfów

James i Dee zaczynają naukę w prywatnej szkole muzycznej - Thornking Ash, ale relacje między nimi nie wyglądają tak samo jak przed wakacjami. Blizny Jamesa...