OPIS KSIĄŻKI:
Kup Teraz

Gucio zaczarowany

Ocena ( 0 )
Wydawnictwo: Officyna
Data wydania: 2010-10-21
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 978-83-62409-00-6
Liczba stron: 148
Dodał/a książkę:czytam
Bajka - legenda. Jedna z najpopularniejszych książek dla dzieci od końca XIX wieku do wybuchu drugiej wojny światowej. Książka dzieciństwa Czesława Miłosza, Aleksandra Wata czy Jarosława Iwaszkiewicza. Napisana piękną polszczyzną historia pysznego chłopca, który zostaje zamieniony w muchę, by nauczyć się szacunku dla pracy, ludzi, czy... kretów.

"Czytałem tę książkę, kiedy byłem mały i tak mocno zachowałem ją w pamięci, że później, już jako człowiek dorosły, nieraz próbowałem sobie wyobrazić, jak to jest, jeżeli ktoś zostanie muchą. Właściwie dlaczego nie mielibyśmy to zwiększać się, to zmniejszać, żeby oglądać świat w coraz to nowy sposób?
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
nunachopin plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-06-19, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,Mam,Półka moich chłopców,

Oj, naczekał się ten Gucio na swoją kolej. Gdy tylko zaczynałam czytać o nim mojemu wówczas dwuletniemu synowi, ten — wiercąc się — pozwalał mi przeczytać 2-3 strony, po czym stwierdzał: "A tejaś ogjomdamy muchi". I oglądaliśmy muchy zdobiące każdą ze stron książeczki, niepomni iż ulubioną książkę Czesława Miłosza z lat dziecięctwa przeglądamy. Trzy lata tkwił na półce niemal ów Gucio, nim dziecię moje zdecydowało wieczoru pewnego: "Poczytaj mi o tych muchach". W kilka wieczorów pochłonęliśmy "Gucia zaczarowanego".


A Guciowi przydarzały się same ciekawe rzeczy. Przede wszystkim za lenistwo wróżka zamieniła go w muchę. Błąkał się zaczarowany chłopiec po ogrodzie obserwując z bliska małe stworzonka i uczył się od nich. A to podpatrzył jak owady kwiatki zapylają, a to z kretem o spulchnianiu gleby porozmawiał, do pszczółek zajrzał. A wszystko to tak pięknie i dokładnie opisane, że po lekturze nie sposób bez niewielkiej choćby wiedzy botanicznej czy entomologicznej pozostać. I to chyba najcenniejsza właściwość niniejszej lektury.


Całość jest specyficzna. Nieco anachroniczny styl jest uroczy i — o dziwo — nie sprawia dziecku trudności w odbiorze. Problemem mogą być natomiast standardy społeczne, które dziś już odeszły w zapomnienie. Wszak niewielu współczesnych służbę posiada, a jeśli posiada — relacje z oną inaczej wyglądają. Liczne odniesienia do Boga i modlitwy, wskazujące na żarliwą religijność autorki, mogą z kolei nastręczyć rozterek rodzicom wychowujących dzieci z dala od kościoła. Sprawy światopoglądowe są tu bowiem postawione dość kategorycznie.


To, co mnie osobiście uwierało w owej opowieści, to banalne moralizatorstwo. Spłyca ono przekaz i niewiele wnosi. Sama historia powinna przemawiać miast monotonnego powtarzania tych samych prawd o lenistwie i obowiązku. Cudne są natomiast ilustracje Butenki, które przemycają nieco humoru w smutną narrację. Tak jakby chciały uratować dla świata tę odrobinę entuzjazmu i śmiechu wbrew dramatycznej wizji snującej się równolegle.


Czy polecam? Właściwie tak. Choćby dla zaspokojenia ciekawości, czym zaczytywał się młodziutki Miłosz czy uraczenia się przyjemną staropolszczyzną. Trudno powiedzieć natomiast, jak odbierają ją dzisiejsze dzieci. Mój pięciolatek słuchał jej chętnie przez kilka wieczorów, by stwierdzić po jakimś czasie, że „nie lubi tego Gucia” i nie chce książeczki czytać po raz kolejny. Po kilku dniach jednak zdecydował się na zakup czerwonej czapki, uzasadniając wybór jakże wymownie, iż „taką samą miał Gucio” i dzięki niej był bezpieczny. Jakoś więc ta „nielubiana” historia zostaje żywa w dziecięcej wyobraźni na dłużej…

gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Książka, dzięki której pokochasz książki. Nawet, jeśli nie lubisz czytać
Pax
Nieja i ja
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów