Opis ksiązki
Kup Teraz

Gwiazda Mohawka

Ocena ( 1 osoba )
4.0
Wydawnictwo: inne
Data wydania: 1986-01-01
Kategoria: Przygodowe
ISBN: 83-7007-080-9
Liczba stron: 312
Dodał/a książkę:danutka

Jaguar, młody bohater tej książki, jego dwaj przyjaciele Sasay’ga i Czarny Wąż nie są ani sławnymi wojownikami, ani wielkimi wodzami i nie noszą we włosach orlich piór. Są jeszcze młodzi. Pragną dopiero wkroczyć na ścieżkę życia dorosłych. Czy ta ścieżka jest prosta, czy przebędą ją bez kłopotów i trudności? Czy droga, którą podążają do świętych kamieniołomów po czerwony kamień na główkę fajki pokoju, jest łatwa i pozbawiona niebezpieczeństw? Wszak spotykają na niej różnych ludzi, wojowników różnych indiańskich narodów i plemion, a także białych nie uznających praw Wielkiego Ducha Indian. [ze wstępu autora]

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
danutka plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-04-21, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Sprzedam / wymienię,z_52 książki - 2014,
Przychodzi taki moment w życiu każdego indiańskiego chłopca, gdy musi stać się wojownikiem. W tym celu powinien udać się na wyprawę po świętą glinę do sporządzenia główki swojej fajki. Na takiej drodze jest Jaguar, młody wojownik Mohawków, przemierzający tereny plemion zaprzyjaźnionych i wrogich, trafiający na ślady białych kupców i złoczyńców. Wędrowanie przez krainę jezior jest okazją do ukazania życia mieszkających tam Indian, ich zwyczajów i obrzędów, walk i ćwiczeń doskonalących sprawność i wytrzymałość, sposobów porozumiewania się i rozumienia otoczenia, tak różnego od tego, który znamy.
Ciekawie pokazany świat Indian, bez nachalnego dydaktyzmu, który dzisiaj już razi u Szklarskiego, ale z dbałością o prawdę i szczegół, pokazujący zarówno to, co warte było uwiecznienia, jak i to, z czym niekoniecznie musimy się zgadzać. Wśród Indian byli nie tylko szlachetni, kierujący się honorem wojownicy, i im zdarzało się wstąpić na błędną ścieżkę. Yáckta-Oya pisze pełniej i ciekawiej niż Longin Jan Okoń, którego próbowałam czytać niedawno, jego bohaterowie są bardziej plastyczni, lepiej ukazani, wydają się prawdziwsi.
(Ocena: 4,5/6)
andr Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów