Gwiezdny pył

Przepiękne wydanie w twardej oprawie nastrojowej, lirycznej baśni o miłości i szukaniu tożsamości wzbogacone o niepublikowane dotąd fragmenty.

Był sobie kiedyś młody człowiek, który chciał spełnić Pragnienie swego Serca. I choć niniejsze zdanie, stanowiące początek opowieści, nie jest zbyt nowatorskie (każda, bowiem historia o każdym młodym mężczyźnie, który kiedykolwiek żył lub żył będzie, mogłaby rozpocząć się podobnie), to zarówno ów szczególny młody człowiek, jak i to, co go spotkało, było naprawdę niezwykłe, mimo że nawet on do końca nie dowiedział się jak bardzo.

Opowieść ta, podobnie jak wiele innych, bierze swój początek w Murze. Miasteczko Mur stoi do dziś, już od sześciuset lat, na wysokiej granitowej skale, pośród niewielkiego lasu. Domy w Murze są stare i kanciaste, wzniesione z szarego kamienia; mają dachy kryte ciemną dachówką i wysokie kominy. Wzniesiono je jeden tuż obok drugiego, wykorzystując każdy skrawek miejsca na skale. Tu i ówdzie ze ściany budynku wyrasta krzak bądź drzewo.

Z Muru wychodzi tylko jedna droga - kręty trakt, wznoszący się stromo pośród drzew, wyłożony po bokach kamykami i głazami. Daleko na południu, gdy wynurza się z puszczy, trakt staje się prawdziwą, wylaną asfaltem szosą. Szosa stopniowo się rozszerza; całymi dniami wypełniają ją sznury samochodów i ciężarówek, pędzących z miasta do miasta. W końcu droga doprowadza nas aż do Londynu, lecz Londyn od Muru dzieli cała noc jazdy. Mieszkańcy Muru są zamknięci w sobie i mrukliwi. Dzielą się na dwa wyraźne typy: miejscowych - szarych, wysokich i przysadzistych, zupełnie jak granitowa skała, na której wzniesiono ich miasto - oraz pozostałych, którzy od lat osiedlają się tutaj, i ich potomków. Na zachód od Muru rozciąga się las. Na południu leży zdradzieckie, pozornie spokojne jezioro, zasilane wodami strumieni spływających ze wzgórz na północy. Zbocza wzgórz pokrywają pola i łąki, na których pasą się owce. Na wschodzie także rosną lasy. Tuż za wschodnią granicą miasta stoi wysoki, szary skalny mur, od którego wzięło ono swą nazwę. Mur ów jest stary, wzniesiony z grubo ciosanych kwadratowych bloków granitu. Wynurza się z lasu, by wkrótce znów zniknąć wśród drzew.

W murze jest tylko jedna wyrwa: liczący sobie około sześciu stóp szerokości otwór nieco na północ od wioski.

Przez wyrwę w murze widać rozległą, zieloną łąkę, za łąką strumień, a za strumieniem drzewa. Od czasu do czasu między drzewami można dojrzeć odległe postaci: czasem wielkie, czasem osobliwe, czasami małe, lśniące istoty, które rozbłyskują, migoczą i znikają.

Informacje dodatkowe o Gwiezdny pył:

Wydawnictwo: Mag
Data wydania: 2007-01-14
ISBN: 978-83-7480-065-5
Tytuł oryginału: Stardust
Tłumaczenie: Paulina Braiter
Ilustracje:-

Kup książkę Gwiezdny pył

Gwiezdny pył - opinie o książce

Avatar użytkownika - Natalia_Katarzyn
Natalia_Katarzyn
Przeczytane:2023-01-29, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam, 2023,

Neil Gaiman to jeden z moich najbardziej ulubionych autorów, po którego książki sięgam właściwie w ciemno. Zatem kwestią czasu było również sięgnięcie przeze mnie po "Gwiezdny pył", który chodził za mną już od kilku tygodni. W końcu przyszedł czas, w którym naszła mnie ochota na otulającą historię, która nie będzie mroczna, tak jak ostatnie powieści, które czytałam. Dlatego też w końcu dałam szansę powyższej historii.

Jest to opowieść o młodym chłopaku, który zrobi wszystko, aby zdobyć lodowate serce pięknej Victorii - nawet przyniesie jej gwiazdę, której upadek z nieba oglądali razem pewnej nocy. Jednak by to zrobić, musi wyprawić się na niebezpieczne ziemie po drugiej stronie starożytnego i dobrze pilnowanego muru, od którego bierze nazwę wioska, w której mieszka. Za tym murem leży Kraina Czarów, gdzie nic nie jest takie, jakim je sobie wyobraził - nawet upadła gwiazda.

~*~

"Gwiezdny pył" to jedna z tych powieści, które są inspirowane znanymi baśniami i innymi historiami dla dzieci. Zatem znajdują się w niej dobrze znane nam wszystkim motywy, które każdy z nas kojarzy z dzieciństwa. Jednak Gaiman ogrywa je na swój niepowtarzalny sposób i snuje niezwykłą historię o miłości, dojrzewaniu i odpowiedzialności za swoje życie. Akcja powieści toczy się niespiesznie i jest momentami dość absurdalna, ale właściwie niczego innego nie spodziewałam się po opowieści utrzymanej w konwencji baśni. W dodatku jest to historia, w której akcja toczy się niespiesznie, przez co spokojnie można się nią delektować w długi zimowy wieczór. Niemniej jednak, pomimo wielu zalet i wartości, którą ze sobą niesie ta powieść, to raczej nie będzie moja ulubiona książka Gaimana. Paradoksalnie wolę go w nieco bardziej mrocznym i ulotnym wydaniu. Mimo to uważam, że jest to książka godna polecenia, bo moim zdaniem wielu czytelników wyniesie z niej coś dla siebie.

Avatar użytkownika - NieTylkoBestsell
NieTylkoBestsell
Przeczytane:2018-01-12, Ocena: 5, Przeczytałam, Fantasy, 2018,

Mimo skończonej trzydziestki  wciąż lubię zanurzyć się w cudowny świat magii, dziwnych stworów i przyjemnie podanych historii, które nie wymagają skupienia, pozwalają zapomnieć o szarej codzienności.

Gdzieś w Anglii stoi kamienny mur dzielący nasz nudny, poukładany świat od magicznej Krainy Czarów. Miasteczko, które wzięło od niego nazwę co dziewięć lat ożywa, gdy wiosna sprowadza tłumy odwiedzających, chcących na własne oczy zobaczyć jarmark, podczas którego łączą się oba światy. Dziewięć miesięcy po jednym z jarmarków na teren Muru zostaje podrzucone niemowlę. Tristan trafia pod opiekę ojca i macochy i żyje szczęśliwie przez wiele lat: do czasu gdy rzucona pewnej dziewczynie obietnica popycha go w podróż po Krainie Czarów. Wraz z chłopcem i jego nową towarzyszką zwiedzamy magiczny świat, śledzimy ich przygody.

To moje pierwsze spotkanie z Neilem Gaimanem (tak, wiem, wstyd!), ale coś czuję, że nie ostatnie. Historia Tristana opisana jest bardzo przystępnie: szczegółowo, ale bez przynudzania. Magia i przygoda podane w przyjemnej mieszance zawsze u mnie punktują, i tym razem nie było inaczej. A że całość ujęta jest we wciągającej historii, to lektura książki była tym przyjemniejsza. Autor bardzo ciekawie prowadzi narrację, a świat przedstawiony w opowieści jest bardzo przyjemny w odbiorze, chociaż oczywiście nieuniknione są skojarzenia z innymi, znanymi już nam baśniowymi historiami.

Książkę z czystym sumieniem mogę polecić wielbicielom bajkowego fantasy: z pewnością na książce się nie zawiedziecie, a godzin z nią spędzonych na pewno nie uznacie za stracone. Plusem jest na pewno końcówka książki, która potoczyła się inaczej, niż przewidywałam po pierwszych rozdziałach. Powieść Gaimana nie jest pozycją, przy której trzeba myśleć i główkować, jest natomiast idealna na spędzenie odprężającego wieczoru przy kubku z kakaem.

Avatar użytkownika - gocha
gocha
Przeczytane:2016-12-19, Przeczytałam,

Ten, kto gwiazdę w locie schwyta,

Sprawi dziecko mandragorze,

Wie, skąd diabeł wziął kopyta,

Albo czemu gasną zorze,

Umie słuchać Syren śpiewu,

Strzec się zawistników gniewu —

Ten jedyny

Zna krainy,

Gdzie nie znajdzie fałsz gościny.

Gaiman znów czaruje: tym razem snując swoją wersję baśni o dzielnym i ubogim młodzieńcu, który musi przejść Próbę, by zasłużyć na uczucie swojej wybranki.

Pozornie obiektem uczuć głównego bohatera jest piękna i bogata Victoria, a Próbą staje się wyprawa po spadającą gwiazdę w nieznane, poza granicami malutkiej wioski. Potem jednak fabuła zaczyna odbiegać od utartych schematów. Niespodziewanie dla naszego bohatera, gwiazda okazuje się być piękną dziewczyną o nieco wybuchowym charakterku, a eksplorowanie świata niesie za sobą tyleż samo niebezpieczeństw, co fascynujących przygód. Młodzieniec wróci z wyprawy zupełnie innym człowiekiem…

Podróż do Krainy Czarów staje się okazją, by stworzyć baśń mówiącą o przeróżnych pragnieniach i próbie ich zaspokojenia, jednocześnie opiewającą siłę miłości, która pozwala nieśmiałemu chłopcu na heroiczne czyny.

Ponownie pisarz czerpie garściami z mitologii, podań, legend i literatury, zaludniając swoją historię magicznymi stworami, cudownymi obrazami, dając upust nieskrępowanej wyobraźni. Gadające ptaki? Proszę bardzo. Duchy komentujące wydarzenia? Nie ma sprawy. Zły las próbujący zjadać podróżników? Ależ oczywiście…

Gaiman cudownie gra nie tylko z konwencją baśni, ale także z literaturą XIX wieku. Narrator, klasyczny wszechwiedzący gawędziarz, rodem z wiktoriańskich powieści, nie tylko skrupulatnie informuje czytelnika o rozgrywających się wydarzeniach, ale także wzbogaca swoją opowieść o anegdotki i często sarkastyczne komentarze.  Przy czym „Gwiezdny pył”, to pełna magii, okrucieństwa i humoru opowieść w której młody Tristran odbywa szaloną podróż,  dorównującą czasami tej przebytej przez Alicję w Krainie Czarów.

Wyprawa w towarzystwie Tristrana i jego charakternej towarzyszki, to eskapada czasami mroczna, ale także pełna humoru i niesamowitych scen wyprawa, w której nigdy nie wiadomo czego się spodziewać. Kolejny raz Gaiman stworzył uniwersalną historię, trafiająca do czytelnika w każdym wieku.

Avatar użytkownika - Amarisa
Amarisa
Przeczytane:2016-12-09, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam, 52 książki 2016,
"Czy warto po niego sięgnąć? Oczywiście że tak! To cudownie fantastyczna historia o poszukiwaniu Pragnienia Serca oraz własnego przeznaczenia, która urzeka od pierwszych stron i sprawia, że nie raz będzie się chciało do niej powrócić." Cała recenzja na moim blogu: http://magicznyswiatksiazki.pl/gwiezdny-pyl-neil-gaiman/
Avatar użytkownika - Szklana
Szklana
Przeczytane:2015-09-17, Ocena: 5, Przeczytałem, 26 książek 2015,
Po obejrzeniu filmu przyszedł czas i na książkę. Jak wiadomo jest kilka różnic. Książka wciągająca, lubię baśnie i ta nie była wyjątkiem. Smutne zakończenie, bardziej podobało mi się filmowe. Bardzo pomysłowa, nie można się przy niej nudzić, umie rozbudzić wyobraźnię :) Żałuję że w książce Tristan umiera i zostawia samą Yvaine. I nawet wiedźma przeżyła, a gwiazda oddała swoje serce. Dobrze się czyta, polecam :)
Avatar użytkownika - monweg
monweg
Przeczytane:2015-03-05, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,
Gaimana uwielbiam. Ta książka kierowana jest do szerszej grupy odbiorców. Polecam
Avatar użytkownika - katiewa92
katiewa92
Przeczytane:2014-07-15, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2014,
Ciekawa pozycja, aczkolwiek nie ciekawiła mnie tak jak się tego spodziewałam po przeczytaniu recenzji na jej temat. Jest zabawna ale i poważna w niektórych momentach. Elementy baśniowe na pewno dodają uroku powieści. Czarownice, Gwiazdy, które są pięknymi kobietami. Troszkę się rozczarowałam, ponieważ kilka lat temu oglądałam film i był dla mnie zdecydowanie bardziej przyswajalny niż książka. W niektórych momentach naprawdę się śmiałam, i opisywane krajobrazy były przepiękne, kiedy sobie je wyobrażałam... jednak czegoś mi tu brakowało...
Avatar użytkownika - Juliette
Juliette
Przeczytane:2013-11-01, Ocena: 5, Przeczytałam, Przeczytane, 52 książki 2013,
To moje pierwsze spotkanie z twórczością Neila Gaimana, ale z pewnością nie ostatnie. Ta powieść, choć raczej dla młodszych czytelników, wciągnęła i mnie. Naprawdę polubiłam styl, jakim była napisana i nie mogłam się oderwać. Autor często używał ironii i zwykłe sytuacje pokazywał tak, że pękałam ze śmiechu. Również kolejność wydarzeń była nietypowa. Chwilami miałam wrażenie, że oglądam w głowie film, na żywo reżyserowany przez autora. Liczne przeskoki w czasie i akcji; zbliżenia na sceny ważne, a dalsze kadry na te mniej. Czytanie "Gwiezdnego pyłu" było dla mnie niemałą przygodą i pozostawiło po sobie masę pozytywnych odczuć. Serdecznie polecam również starszym czytelnikom, z pewnością nie pożałujecie!
Avatar użytkownika - Ag
Ag
Przeczytane:2013-10-10, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2013,
Krwawa baśń dla dorosłych - magiczna i naiwna, ale też poważna tam, gdzie trzeba. Mamy więc okrutne czarownice, prostolinijnego chłopca o dobrym sercu i magiczną Gwiazdę o złośliwym usposobieniu plus piękne zakończenie. To chyba jeden z nielicznych przypadków, gdy film oglądało mi się lepiej niż książkę. Claire Danes jest świetna jako Gwiazda, całość jest baśniowa i przezabawna, choć oczywiście bardziej widowiskowa niż książka. Wydaje mi się też, że wątek miłosny jest silniej zarysowany. Oglądałam jednak tę ekranizację kilkakrotnie i uważam ją za udaną.
Avatar użytkownika -

Przeczytane:2010-08-03,

Cudowna! Gaiman pisze inaczej, nieszablonowo. Oszczędzałam tą książkę, jak tylko się dało, ale kiedyś musiała się skończyć. Piękna hostoria o miłości i czarach, która na długog pozostaje w pamięć. Autor zręcznie wybrnął z wielomiesięcznej wędróki zamieniając bohatera w susła. Uwielbiam jego książki.

Avatar użytkownika - margoth86
margoth86
Przeczytane:2023-01-28, Ocena: 4, Przeczytałam, 26 książek 2023,

Lekka, słodka, niezobowiązująca - opowieść o przeznaczeniu, przysięgach i rodzinie. O tym, że więzy krwi mogą w dziwny sposób wpływać na los. Trochę inne spojrzenie na Krainę Czarów, na "szarą" rzeczywistość, a także na miłość od pierwszego wejrzenia.
Z przykrością muszę stwierdzić, że ekranizacja była dużo lepsza, porywająca i pełna zwrotów akcji. Książka niestety oszczędza czytelnikowi nagłych podrygów serca.

Piękna historia miłosna, przygodowa, obyczajowa i pełna magii. Przyjemnie spędzony czas z Tristranem i jego pomysłami na życie.
Ileż to razy każdy z nas marzył o gwiazdce z nieba albo życzył komuś gwiazdki z nieba?? No cóż, bohater nie marzy - po prostu rusza w drogę na poszukiwania "swojej" gwiazdy.

Avatar użytkownika - blackithilien
blackithilien
Przeczytane:2021-10-08, Ocena: 5, Przeczytałam, Czytane na Kindle, 26 książek 2021,

Cóż - film to praktycznie dokładne odtworzenie książki ;)

Jeśli coś mnie w tej książeczce zaskoczyło to to, jak zgrabnie udało się Gaimanowi połączyć konwencję baśni z elementami powieści dla starszych czytelników. Pewnie tak właśnie wyglądałyby wszystkie znane nam baśnie bez cenzury przystosowującej je dla najmłodszych. Trup ściele się więc w "Gwiezdnym pyle" gęsto, autor nie szczędzi nam drastycznych szczegółów, podobnie zresztą jest z elementami dotyczącymi seksualność. Z jednej strony może to wywoływać szok estetyczny, ale z drugiej jest to naprawdę przemyślana konwencja, która buduje niesamowity klimat. Podczas lektury towarzyszyło mi napięcie nie mniejsze niż podczas obcowania z thrillerami. Jeśli ktoś jeszcze nie miał okazji zapoznać się z tą króciutką pozycją, polecam ją z całego serca.

Historie prawdopodobne
Neil Gaiman0
Okładka ksiązki - Historie prawdopodobne

Upiorne staruszki żywiące się surowym mięsem, mężczyzna cierpiący na obsesję na punkcie modelki pozującej do aktów, profesorka wspominająca dzieciństwo...

Dym i lustra: Opowiadania i złudzenia
Neil Gaiman0
Okładka ksiązki - Dym i lustra: Opowiadania i złudzenia

Każde z opowiadań przedstawia historie dziejące się na pograniczu świata rzeczywistego i światów alternatywnych. Jest to nowe wydanie, w dotychczasowej...