OPIS KSIĄŻKI:
Kup Teraz

Handlarze czasem

Ocena ( 6 osób )
4.8
Wydawnictwo: Świat Książki
Data wydania: 2010-10-10
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 978 83 247 2038 5
Liczba stron: 328
Dodał/a książkę:Magdalena Galiczek-Krempa
Recenzja - Handlarze czasem

Czas to w dzisiejszym, zagonionym świecie, rzecz bezcenna. Co by się stało, gdybyśmy mogli nim... dowolnie dysponować? Mało tego: gdybyśmy na czasie mogli robić interesy? Taką możliwość przynosi niezwykły wynalazek szalonego wuja Franciszka: maszyna do kupna i sprzedaży czasu. Dzięki niej ci, którzy mają go za dużo, mogą go sprzedać tym, którzy mają go za mało! Wynalazek rewolucjonizuje świat, chcą korzystać z niego wszyscy, biznesmeni i bezrobotni, pracowici i leniwi, starzy i młodzi. Wystarczy, że dwie osoby wejdą na chwilę do czarodziejskiej skrzyni-trumny, by odmienić swój los... Ale – czy na lepsze? Błyskotliwie i z humorem Jachimek opowiada historię kilkorga ludzi, których życie zmienia się za sprawą cudownej maszyny. Są wśród nich: Rafał Poranek, „agresywny wilczek nowoczesnej bankowości”, który kupuje czas, by przeżyć pięćsetdwudziestoośmiogodzinny dzień pracy; niejaki Grzesiu, leniwy syn milionera, uznający jedynie „spanie, jedzenie i robienie sobie dobrze”; pewna emerytka, specjalistka od oszczędzania oraz Paula, blond-królowa dyskotek i jej facet, gangster Praszczur.

Wynalazek wuja Franciszka zmienia też nie do poznania oblicze jego rodziny: matki, siostry, szwagra i ich dzieci-bliźniaków, które w przyszłości stworzą gigantyczną korporację, handlującą czasem i pozbędą się samego autora pomysłu, czyli swego wuja. Na przykładzie tej rodziny Jachimek ironicznie kreśli obraz rodzimego small-buissnesu, przeistaczającego się w wielkie przedsiębiorstwo.

Opisane tyleż celnie, co zabawnie, „typy”, jakie zna każdy z nas i komiczne sytuacje, wywołane przez życiowe zmiany, nagłe możliwości i spełnienie marzeń, to jedna warstwa powieści. Druga jest ogólniejsza i przypomina, że ludzkie życie ma sens wyłącznie dzięki walce z przeciwnościami, bo wynalazek wuja Franciszka wyprowadzi naszych bohaterów na manowce... Świat, w którym „choćby człowiek mocno się starał, to i tak nie znalazłby powodów do narzekań” to jedynie trwanie „w stanie ewidentnej, choć bezdyskusyjnie szczęśliwej nudy.”

Recenzja
justa21 Linia koment
Na półkach:

Kup pan czasObecnie, w czasach pogoni za karierą pieniędzmi i zdobywaniem nowych doświadczeń, nasze życie znacząco przyspieszyło. Czas stał się deficytowym i niezwykle pożądanym dobrem, lecz, niestety, nie da się go ani zatrzymać, ani zmagazynować. Przynajmniej tak do tej pory twierdzili specjaliści od zarządzania, astrofizycy i rzesze innych naukowców. Co by się jednak stało, gdybyśmy mogli obalić istniejące teorie i swobodnie tym cennym dobrem niematerialnym dysponować? Mało tego: gdybyśmy mogli czas magazynować, kupować i sprzedawać, czyli mówiąc krótko: robić na ni

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
hania22 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-09-11, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Świetna. Polecam szczególnie audiobook czytany przez autora
selene21 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-08-06, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,12 książek 2014,
Napisana z polotem i lekkością książka kabareciarza, Tomasza Jachimka zaskakuje pomysłowością. Akcja rozgrywa się w domu gdzie prym wiedzie wuj Franciszek, żyjący od niedzieli do niedzieli, by ograć resztę rodziny w quizie rozinnym. Sytuacja rodziny i otoczenia, ba! nawet społeczeństwa zmienia się gdy wuj zostaje wynalazcą maszyny do handlowania czasem. Każdy może czasem się wymienić, wszak jedni go potrzebują a inni mają nadmiar. W kolejnych rozdziałach przedstawione są różni przedstawiciele społeczeństwa: Paula żyjąca od dyskoteki do dyskoteki cofając się w czasie zostaje cudownym dzieckiem i ikoną popkultury, Grześ- leniwy syn biznesmena przeistacza się w ogarniętego perfekcjonistę następcę swego ojca, łapówkarza, jest też starsza pani która wysprzedając swój czas, wzbogaca się ale nie jest szczęśliwa, docenia wtedy swojego męża. Zaskakuje nawet to w jaki sposób babka Wiktoria oszukuje Śmierć...Warto przeczytać i się pośmiać, może i nieco się przerazić, że kiedyś ktoś wynajdzie taką machinę...
nunachopin plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-04-23, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
Idealna lektura dla fanów kabaretowej działalności Tomasza Jachimka, gdyż sposób narracji i żarty w nią wplecione doskonale oddają ducha monologów scenicznych autora. Osobiście podczas lektury miałam poczucie, że czytam tekst kolejnego występu.

Historia dość ciekawa, lekko i zabawnie napisana, trudno też odmówić autorowi elokwencji i poczucia humoru. Momentami jednak przejada się, przychodzi myśl, że żartobliwy opis sytuacji mógłby zawierać nieco mniej porównań i wtrętów.
darinda plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-12-26, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,
Uwielbiam tego Pana za całokształt i jego książkę kupiłam z czystą przyjemnością i z ciekawości. Bardzo dobra jak dla mnie, polecam. I liczę na kolejną książkę.
tlenianka plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-09-21, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,26 książek - wyzwanie,Mam,
Gdy już się przebrnie przez pierwszą, ciut monotonną, część, to akcja się rozkręca. Pomysł na handel bardzo ciekawy i przystępnie opisany :)
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
paulinka5234 Linia koment
Przeczytane:2015-03-30, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
break
Okładka - Handlarze czasem Nazywam się Cukinia
Gilles Paris
Okładka - Handlarze czasem Wzgórze psów
Jakub Żulczyk
Okładka - Handlarze czasem Neandertalczyk
John Darnton
Okładka - Handlarze czasem Zachcianki. Dziesięć zmysłowych opowieści. Audiobook
Dębski Łukasz, Gretkowska Manuela, Chutnik Sylwia, Miłoszewski Zygmunt, Kofta Krystyna, Kuczok Wojciech, Plebanek Grażyna, Dukaj Jacek, Twardoch Szczepan, Tulli Magdalena
Okładka - Handlarze czasem Wątpliwości Salaiego
Rita Monaldi, Francesco Sorti
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Cień jabłoni
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów