Hanemann

W "Hanemannie" Chwin opowiada o losach Wolnego Miasta Gdańska w latach trzydziestych, w czasie wojny i po niej, kiedy to miasto dostaje się pod polską administrację. W tej powieści, pod kamiennym spojrzeniem Ducha Dziejów rezydującego najpierw w ratuszu opanowanym przez nazistów, a potem w komunistycznym Urzędzie Bezpieczeństwa, gdańscy Robinsonowie ocalali z katastrofy oraz nowi przybysze, repatrianci ze wschodu, próbują ułożyć swe życie na nowo. Śmierć ukochanej, która utonęła w katastrofie stateczku pasażerskiego przy molo w Glettkau-Jelitkowie, naznacza Hanemanna, profesora anatomii, bardziej niż wojenna zagłada Gdańska. Odtąd nic już nie przynosi pocieszenia.

Opisany przez Chwina z prawdziwą maestrią świat rzeczy, ginących w pożarach, bezwolnie przechodzących w cudze ręce, niszczejących w obcym otoczeniu, jest tylko jeszcze jednym symbolem pustki i opuszczenia, obcości świata i niepowrotności przeszłości. W swoją opowieść włącza Chwin historię sławnych samobójstw: Kleista i jego przyjaciółki, Henrietty Vogel, oraz Stanisława Ignacego Witkiewicza i jego towarzyszki życia. Te obrosłe legendą śmierci są jak zagadka, ćwiczenie zadane do medytacji: "może prawdziwą sztuką jest umrzeć w porę?" - zapytuje siebie po latach Hanemann. Na to pytanie pada odpowiedź w powieści: udzieli jej Hanemannowi, młoda kobieta, której życie sprzęgnie się na krótko z jego życiem.

"Podczas pracy nad 'Hanemannem' wiele razy miałem dziwne wrażenie, że wchodzę do świata w którym już kiedyś byłem, że rozpoznaję dawne miejsca, ulice, drzewa, przedmioty, ludzi. Tak jakbym to wszystko już kiedyś widział." (Stefan Chwin)

Informacje dodatkowe o Hanemann:

Wydawnictwo: Tytuł
Data wydania: 2008-03-11

Kup książkę Hanemann

Hanemann - opinie o książce

Avatar użytkownika - Almiria
Almiria
Przeczytane:2015-02-20, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2015,
"Hanemann" wymaga pewnej dozy koncentracji i skupienia, początek był dla mnie trudny, jednak po załapaniu odpowiedniego rytmu czyta się bardzo dobrze. Piękne opisy, są moim zdaniem jedną z najmocniejszych stron książki, a fabuła przybliża wywołane politycznym zamieszaniem zmiany kulturowe w Gdańsku czasów przed i powojennych. Można powiedzieć że książka jest spisem dużych i małych tragedii, jednak autor wszystkim nadał podobną ważność, zarówno tragediom przedmiotów, jak i ludzi. Sama postać Hanemanna i spotykające go wydarzenia nie wydają się być tematem przewodnim książki a jedynie wskazówką, drogowskazem mającym naprowadzić czytelnika na te inne niewielkie a ważne rzeczy, na które normalnie nie zwróciłoby się uwagi. Czuję że wraz z upływem czasu będę tę książkę cenić coraz bardziej i na pewno kiedyś do niej wrócę.
Avatar użytkownika -

Przeczytane:2015-02-21,
Avatar użytkownika - KlaudiaKonieczna
KlaudiaKonieczna
Przeczytane:2013-11-14, Ocena: 3, Przeczytałem, Mam,
Złoty pelikan
Stefan Chwin0
Okładka ksiązki - Złoty pelikan

Bohaterem "Złotego pelikana" jest wykładowca wydziału prawa, którego ustabilizowane życie legnie z gruzach na skutek pozornie drobnego zdarzenia. Zdarzenie...

Esther
Stefan Chwin0
Okładka ksiązki - Esther

"Ona co piątek chodzi na pocztę. Na Wspólną. - Skąd wiesz? - Wzruszył ramionami - Wiem. - Pokręciłem głową, nie spuszczając go z oka - Chodzisz za nią...